Na kalendáři se změnil rok a s ním nastává všeobecně neoblíbená povinnost. Vyplnění sumářů a odevzdání povolenky k lovu ryb musí proběhnout do 15. ledna.
Mimochodem, máte-li cestu do Západních Čech nebo tam přímo žijete, tak můžete povolenku z roku 2021 používat na zdejších MP revírech až do 10. ledna!
Na ryby tady můžete do 10. 1. jít, aniž byste kupovali povolenku novou. Termín odevzdání se ale tímto nijak nemění, jen máte možnost si zachytat i po Novém roce se starou povolenkou. Počasí tomu, zdá se, alespoň zatím docela přeje.
- ÚS města Prahy a Středočeský ÚS umožňuje lov na staré povolenky až do 5. 1. následujícího roku
Odevzdání povolenky v termínu patří mezi povinnosti každého člena
Každý rybář má na vrácení povolenky 15 dnů od skončení její platnosti. Vrací ji tomu, kdo povolenku vydal. Nejčastěji své mateřské MO. Není od věci si zjistit, jak a kdy vaše orgranizace povolenky plánuje přijímat. Kontakty všech MO najdete na webu republikové rady ČRS a případně na webu MRS (Jižní Morava)
Některé MO mají “úřední hodiny” téměř každý pracovní den nebo umožňují vracet povolenky například ve spřátelených obchodech s rybářskými potřebami. To je však případ hlavně Prahy a větších měst. Menší organizace často vyhradí jen několik termínů začátkem ledna, kdy povolenky přijímají.
Rybářský svaz je pouhým spolkem v němž jeho členové fungují dobrovolně ve volném čase, což se týká i členů výborů a funkcionářů. Není tak možné, aby na vás všude čekali od rána do večera každý den.
Co se stane, když povolenku nevrátím?
Bývalo zvykem, že za pozdní odevzdání povolenky nebo její nevrácení vůbec se uděluje nejhorší možný trest – nevydá se povolenka nová. Ve vlastním zájmu byste tak povolenku měli vrátit včas.
Kdo nestíhá, tak musí projevit iniciativu a výbor MO kontaktovat například telefonicky. Nezřídka opozdilci jezdí vracet povolenky k funkcionářům domů nebo do zaměstnání:). V případě zmeškání termínu také nemusí být vše ztraceno, některé MO takové nepořádníky trestají nevelkým poplatkem navíc.
Jsou ale případy, kdy za neodevzdání povolenky padají tresty vyšší. To už je záležitost každé MO. Vaše povinnost je si to ohlídat protože novou povolenku nemusí opozdilec dostat ani když platí zlatem.
Vyplnění sumáře vás u celosvazových povolenek čeká naposledy
Odevzdání povolenky se neodmyslitelně pojí s vyplněním sumáře. Kdo chodí na ryby často, ten tímto papírováním stráví dost času. Je to však nezbytně nutné pro statistiky a hospodaření. Správné údaje po nás navíc může vyžadovat i stát, který nám revíry propůjčuje skoro zadarmo. Opět bychom tak měli v zájmu celého svazu vše správně vyplnit.
ČRS ale přiznává, že většina rybářů na tohle prostě nemá buňky a sumáře jsou plné chyb. U celosvazových povolenek od roku 2022 sumář odpadá.
Její přední strana totiž umožňuje strojové zpracování dat. Na konci roku tak jen odevzdáte použitou povolenku se zapsanými docházkami a rybami bez počítání celkového sumáře. Nevýhodou je menší počet řádků na docházky a úlovky. Spousta rybářů si bude muset vyžádat další list.
Ostatní druhy povolenek změna tento rok nečeká. Počet kolonek a vyplnění sumáře u nich zůstane při starém.
Co dělat, když se mi nevejdou revíry do sumáře?
Sumář má jednu velkou nevýhodu. Málo řádků. Dříve to možná stačilo. Jenže doby, kdy se chytalo jen na obecním rybníku dávno odplavaly pryč. Všichni jezdíme po X revírech a na konci roku zjistíme, že všechno zapsat nejde. Co dělat?
Nezbývá než jen vzít čistý papír a co se nevejde, zapsat tam. Tohle úřední veledílo pak odevzdat se sumářem společně. Chlapi nebo ženský na MO se s tím už musí nějak popasovat, jiná možnost není. Do statistik se to stejně musí přepsat a je skoro jedno, jestli z povolenky nebo přiloženého papíru…
Buďte první kdo přidá komentář