Nové povolenky bez sumáře začnou platit v roce 2022

jak získat rybářský lístek a nové povolenky črsbez zkoušek a se zkouškami. ceny povolenek 2022

Velká změna pro rybáře přijde v následujících letech. Čekáte-li však elektronické povolenky nebo oficiální rybářskou aplikaci, tak to zatím na obzoru není. Nové povolenky ČRS změní hlavně svůj vzhled. Zmizí totiž sumář úlovků za celý rok.

Formát papírové povolenky se též promění radikálně. Místo desetiletím ověřené „harmoniky“ nás čeká skládačka ve velikosti formátu A4, tedy klasického kancelářského papíru.

Očekávat ji mohou zájemci o celosvazové povolenky již od příštího roku 2022. Dle našich skoupých informací (oficiálně vedení ČRS mlčí, některé MO ale již informují členy na vlastní pěst. Pozn. red.), by měly v dalších letech stejný formát nabýt všechny druhy povolenek včetně krajských.

Nové povolenky ve formátu A4

Nové povolenky A4
Nová povolenka umožní automatické zpracování sumáře dle zapsaných docházek a úlovků. Vyplňování na konci roku tak skončí

Rybáři neumí vyplnit sumář, tak ho zrušíme

Hlavním důvodem ke změně má být neschopnost části rybářů vyplnit sumář. Můžeme se domnívat, že k tomu přispěl také omezený počet řádků sumáře. Rybáři lovící během roku na větším počtu revírů prostě nemají kam své docházky na konci roku sesumírovat. Řeší se to různými kusy papírů navíc a podobnou improvizací, která ku kvalitě dat jistě také nepřispěje. 

(Některé MO to neřeší vůbec a co se nevejde, to se nepočítá)

Sumář úlovků zpracuje soukromá firma

Zadní strana papíru již sumář obsahovat nebude a u CS povolenek nebudete na konci dalšího roku muset nic vyplňovat. Letos se tedy nic nemění a majitelé krajských povolení budou pravděpodobně i příští rok vyplňovat sumář stejně jako vždy (Návod, jak vyplnit sumář naleznete zde)

Než se začnete radovat tak vězte, že povinnost psát docházky a úlovky nekončí. Dokonce se sníží počet řádků. 

Aktivní rybáři s velkým počtem docházek by si raději měli rovnou vzít s novou povolenkou také další list. To nebude problém ani v novém formátu. Pro rybářské maniaky se v tomto nic nemění a mohou popsat řádků, kolik chtějí. Musíte však počítat s tím, že místo pro zápisy dojde rychleji.

  • Celkem bude na novém lístku o 28 řádků méně než jsme zvyklí.

Hlavní smysl změny tkví ve strojovém zpracování údajů. Kolonka pro zápis čísla revírů bude nově ve formě oddělených buněk, jako například u úředních tiskopisů.

Rybář si tak během roku bude psát docházky a úlovky stejně jako dříve. Na konci roku již nebude vyplňovat sumář. To za něj udělá rybářský svaz. Respektive externí firma, kterou si svaz platí.

V budoucnu by tak mělo dojít k výraznému upřesnění statistik, neboť chybně vyplněné sumáře vedly k výrazně zkresleným výsledkům.

Reklama

4 Comments

  1. A4? Praktické. Ještě by to chtělo zakázat překládat a zavést povinnost si k tomu zakoupit tvrdé desky… Chodila ty jelita co to vymýšlela vůbec někdy na ryby? A pokud snad ano, tak i nějak jinak než si s bivakem jít dřepnout na kapry?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.