Nové povolenky bez sumáře začnou platit v roce 2022

jak získat rybářský lístek a nové povolenky črsbez zkoušek a se zkouškami. ceny povolenek 2022

Velká změna pro rybáře přijde v následujících letech. Čekáte-li však elektronické povolenky nebo oficiální rybářskou aplikaci, tak to zatím na obzoru není. Nové povolenky ČRS změní hlavně svůj vzhled. Zmizí totiž sumář úlovků za celý rok.

Formát papírové povolenky se též promění radikálně. Místo desetiletím ověřené „harmoniky“ nás čeká skládačka ve velikosti formátu A4, tedy klasického kancelářského papíru. 

EDIT prosinec 2021: vejde se to do klasického pouzdra, zaplaťpámbu

EDIT leden 2022: Někteří rybáři píší, že dostali stejnou povolenku jako vždy. JIní zase hlásí už tuto novou. Můžete napsat do komentářů, jak na tom jste u vás. Novinka se zatím týká pouze CS povolenek

*Dle vyjádření rady ČRS ze 7. ledna 2022 se nové povolenky tento rok vydávají ve Středočeském územním svazu a ÚS hl. města Prahy. Zbytek rybářů se může těšit na novou povolenku až další rok

Očekávat ji mohou zájemci o celosvazové povolenky již od příštího roku 2022. Dle našich skoupých informací (oficiálně vedení ČRS mlčí, některé MO ale již informují členy na vlastní pěst. Pozn. red.), by měly v dalších letech stejný formát nabýt všechny druhy povolenek včetně krajských.

JEŠTĚ JEDNA DŮLEŽITÁ VĚC: Dejte si pozor na správný zápis revíru! ČRS upozorňuje, že čísla se píšou odsazená dozadu (k dispozici je 8 okének, většina revírů má ale 6 číslic, tudíž první dvě necháváme prázdné).

Vyfocený příklad naleznete dole v článku zde:

Nové povolenky ve formátu A4

Nové povolenky A4
Nová povolenka umožní automatické zpracování sumáře dle zapsaných docházek a úlovků. Vyplňování na konci roku tak skončí
Povolenka bez sumáře ve formátu A4

Rybáři neumí vyplnit sumář, tak ho zrušíme

Hlavním důvodem ke změně má být neschopnost části rybářů vyplnit sumář. Můžeme se domnívat, že k tomu přispěl také omezený počet řádků sumáře. Rybáři lovící během roku na větším počtu revírů prostě nemají kam své docházky na konci roku sesumírovat. Řeší se to různými kusy papírů navíc a podobnou improvizací, která ku kvalitě dat jistě také nepřispěje. 

(Některé MO to neřeší vůbec a co se nevejde, to se nepočítá)

Sumář úlovků zpracuje soukromá firma

Zadní strana papíru již sumář obsahovat nebude a u CS povolenek nebudete na konci dalšího roku muset nic vyplňovat. Letos se tedy nic nemění a majitelé krajských povolení budou pravděpodobně i příští rok vyplňovat sumář stejně jako vždy (Návod, jak vyplnit sumář naleznete zde)

Než se začnete radovat tak vězte, že povinnost psát docházky a úlovky nekončí. Dokonce se sníží počet řádků. 

Aktivní rybáři s velkým počtem docházek by si raději měli rovnou vzít s novou povolenkou také další list. To nebude problém ani v novém formátu. Pro rybářské maniaky se v tomto nic nemění a mohou popsat řádků, kolik chtějí. Musíte však počítat s tím, že místo pro zápisy dojde rychleji. 

 • Celkem bude na novém lístku o 28 řádků méně než jsme zvyklí.

Hlavní smysl změny tkví ve strojovém zpracování údajů. Kolonka pro zápis čísla revírů bude nově ve formě oddělených buněk, jako například u úředních tiskopisů.

Rybář si tak během roku bude psát docházky a úlovky stejně jako dříve. Na konci roku již nebude vyplňovat sumář. To za něj udělá rybářský svaz. Respektive externí firma, která tuto službu nějakým způsobem svazu poskytne či zajistí pro tento příslušné technické prostředky. 

V budoucnu by tak mělo dojít k výraznému upřesnění statistik, neboť chybně vyplněné sumáře vedly k výrazně zkresleným výsledkům. 

40 Comments

 1. A4? Praktické. Ještě by to chtělo zakázat překládat a zavést povinnost si k tomu zakoupit tvrdé desky… Chodila ty jelita co to vymýšlela vůbec někdy na ryby? A pokud snad ano, tak i nějak jinak než si s bivakem jít dřepnout na kapry?

  • Samozřejmě to lze jednoduše složit a dostat se na velikost původního úlovkáče! Nechápu, proč někdo dopředu nadává, když vůbec neví, jak to ve skutečnosti vypadá…..

  • Nechápu proč neponechaji stávající formu povolenky a místo sumáře nenatisknou další kolonky pro lov ušetřili by čas, peníze a starosti.

 2. Chlapi co tady fňukáte? Jste rybáři nebo baby na mimibazaru? Vítám, že nebudu muset vyplňovat sumář a s novým formátem si taky poradím. Holt si člověk koupi větší desky nebo se to přeloží napůl. Člověk na ryby dneska tahá kdejakou cypovinu tak s kouskem papíru si taky poradí ne snad bo nejsme pitomci…nebo jo?

  • Zdravím tě… pro tebe to problém asi nebude, ale já si nedokážu představit, jako muškař, s sebou tahat něco většího než mám teď dokladničku.. ještě myslet na to abych to nevykoupal a pod..

   • Tak prodávají se pouzdra na krk a jsou odolná proti vodě. Myslím,že nám to ušetří to každoroční vypisování.Tohle jsou asi malé věci. Mě třeba mrzí,že zaplatím známku a žádnou mi ani nedají. Myslím že za těch 7 stovek,nám tu malou znamečku dát měli.

 3. No mě zaujala věta, že část rybářů není schopna vyplnit sumář. Proboha, někdo takový by snad neměl mít rybářský lístek, povolenku a snad ani občanku…

 4. Dej volovi funkci a vymyslí lejstro. PS. Není ta chytrá hlava taky s EU, tam se to taky množí nesmysly

 5. Počkejte až ho složíte na formát A6 a zjistíte, že se do standartních desek na rybářské doklady nevejde. To bude teprve k naštvání.

 6. Vždyť je tak jednoduché! Pokud někdo špatně vyplní stávající povolenku,bude mu při výdeji nové,účtován manipulační poplatek 100kč.No a uvidíte jak se vše zlepší.

 7. Já už nový sumař úlovků mám je složený s povolenkou jak bylo dříve a velikost rozhodně není A4 😆. Složený asi o něco málo bude větší ale rozdíl je nepatrný. Řekl bych lépe to už udělat nešlo. Žádné sčítání úlovků docházek k vodě. Na konci roku nemusí se nic vyplňovat.👍

 8. Složený výpis úlovků je o něco málo větší než původní ale velký rozdíl to není.Ja už povolenku na příští rok mám a je to rozhodně lepší nezdli na konci roku vyplňovat šumař úlovků. 🙂

 9. Tak si to do původního formátu poskládá kde kdo.Ještě lepší vzít nůžky a nastříhat. Ono je přejde vymýšlet hovadiny.😁

 10. Čtu že celosvazova 2022 nový vzhled A4 bez ročního sumáře. Již jsem zakoupil říkám si ani jsem si nevšiml. Jdu se podívat a nic, žádná změna, stará klasika. Tak nic neřeším 🤣🤣

 11. Tak dneska jsem koukal jak puk, když jsem si vyzvedával novou CS povolenku… Říkám si, kde mám svůj sumář… No nic přišli jsme o mnoho zábavy na konci roku… Nový formát mi asi nevadí s tou mojí docházkou.

 12. Jen samé hovadiny. Ještě to chce pořádný docházkový list a u každé vody na vrbě píchačky.

 13. Úžasné. Takže rybáři to špatně vyplňují, tak to zrušíme.Co dál ? Rybáři nedodržují rybářský řád, tak ho zrušíme ? Rybáři nedělají to či ono, ač jim to nařizují pravidla, tak to zrušíme ? rybáři nechodí na schůze, zrušme je. Nechodí na brigády, zrušme je 🙂

 14. V naší organizaci se sumář úlovků při odevzdání vizuálně kontroluje. Kdo to nemá, a nebo to má špatně vyplněný, si to musí opravit. Pokud to někdo neumí, tak si to má nechat vysvětlit a je to taky vysvětleno v řádu. Je to jenom lenost, kterou nakonec zaplatíme na povolenkách všichni.

 15. Tak má starou povolenku se sumářem – celosvazovou.
  Řád pro rok 2022-2023 na straně 470 přikazuje vyplnění sumáře před odevzdáním povolenky.
  Úplně nesmyslné, od jednoho rybáře se sumář požadovat bude, od druhého ne!

 16. Možná se to někde v brožuře dočtu – jak budeme vyplňovat druh ryb,aby to stroj přečeno? P.d. nebo pstruh d. Nebo?… stačí cejn? …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.