Jezerní pstruh 33 kg: jako světový rekord ho ale neuznají, protože jej rybář pustil

Jezero se siveny
Ilustrační foto: redakce

Nový světový rekord překonal americký rybář ve státě Colorado. Jeho úlovek jezerní formy pstruha vážil šokujících 73,29 liber, což v přepočtu činí přes 33 kilogramů. V našich podmínkách je šance na úlovek podobné ryby asi nulová, ba co víc, 33 kg představuje hmotnost, které velká část rybářů nedosáhne ani u průměrně daleko těžšího kapra.

Rybář Scott Enloe se stal letos třetím člověkem, který po pátečním otevřením sezony navštívil odlehlé jezero Blue Mesa Reservoir. Jeho úlovek nejspíše odpovídá světovému rekordu. Zprávu o to přinesl například magazín Brobible.com

“Jezero bylo po zahájení stále zamrzlé, museli jsme čekat tři dny než bylo možné spustit lodě. Přijel jsem v půl šesté a byl jsem třetí loď na vodě. Ve tři čtvrtě na sedm jsem měl prvního pstruha – 14 kg.”

Komentovat tyto hodnoty z pohledu českého rybáře nemá smysl. Velikost ryb je zde prostě někde jinde. Jak ale uvádí i původní zdroj, 14 kilo je nic oproti tomu, co přišlo později.

V Americe jsou na trofejní pstruhy nejspíše zvyklí, tohle je ale síla. Novináři píší o tom, že snad musí jít o nějaký nový druh. Pstruh na fotce vypadá jako koule.

Pstruha poprvé zahlédli na echolotu

Scott Enloe není v lovu velkých pstruhů nováčkem a řadu trofejních ryb již na tomto revíru zdolal. Zajímavým poznatkem je, že k vyhledávání ryb používá echolot. V tomto případě si ale nemohli ani představit, co vlastně obrazovka echolotu zobrazuje.

“Mysleli jsme, že vidíme dvě ryby vedle sebe. Odraz na echolotu byl naprosto odlišný a větší než to, co vidíme běžně”, dodává.

Fotografii pstruha si můžete prohlédnout na Instagramu:

Zdolávání ryby trvalo celkem 13 minut, po nichž se pstruh zjevil vedle lodi a vypadal jako menší velryba. Po vylovení rybáře postihlo něco jako amok, čili šílenství veselého charakteru. Ryba nejenže přesáhla vytouženou metu padesát liber, byla ještě o dva řády větší, o čemž nikdo ani nesnil.

Délka ryby pro zajímavost činila asi necelých 120 cm, na lodi totiž nebyl k dispozici dostatečně dlouhý metr.

Video:

Pstruha rybář vrátil k vodě, což znamená, že nedošlo k oficiálnímu zvážení ryby. Tím pádem je šance na uznání světového rekordu nulová. Scottovi to, dle jeho vlastních slov, nevadí.

Čtěte také:

8 Comments

    • Čekal jsem, že se hned někdo ozve. Podle mě na pohled taky skrz ty tečky, původní zdroj ale striktně píše lake trout. To samé má přímo ten borec na Instagramu a Yt, navíc to ještě takhle přebral magazín Field and Stream. Všude mají lake trout, ani jednou brook, což je siven, tak opravdu nevím jak s tím naložit, každopádně to alespon rozvíří diskuzi. No možná to američani už ani nerozlišujou…

  1. Jezerní pstruh u nás je to co v Americe označují za Brown Trout. Dorůstají až 12 kilo.

    V Americe jsou to všechno trouti , protože se siveny jde tener o identicky druh ryb ( navíc se i vzájemně křížící).. Jen Češi potřebuji vždy vše v názvosloví komplikovat 😀 a pak tyhle zmatky 🙂 ……. Trošku sem musel pohejtit protože mi chvíli dalo svého času zabrat , zorientovat se v tom co za pstruhy tam loví , každý je u nás hrdý pstruhař, ale bohužel Amerika, to je ráj pro pstruhy …. Doporučuju navštívit , aspoň na měsíc 🙂

  2. Jde o sivena obrovského někdy také zvaný Námaycush. I když je tlustý, váha se mi vzhledem k délce nezdá

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.