Cesta za pstruhem obecným

pstruh potoční

Dnes se vydám po stopách rybě, která je oblíbena mnoha rybáři po celém světě. Teď vám něco málo o ní povím.

Pstruh Obecný f. potoční (latinsky salmo truta m. fario), je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých. Obývá většinou proudnější části potoků a řek, ale není výjimkou, že se pstruzi vyskytují i na stojatých vodách. Živí se převážně různými larvami, hmyzem a menšími rybkami.

V Evropě je, na rozdíl od svého ,,bratránka“, pstruha duhového původní. Spolu se pstruhem duhovým, je velmi vyhledávanou konzumní rybou. Má totiž výborné maso. 

Příprava a samotný lov

Dnes je svátek všech vláčkařů – 16.6. a já proto vyrážím s velkým nadšením na mimopstruhovou řeku kousek od mého bydliště. 

Budu brodit, takže si s sebou beru jen nejnutnější vybavení. Prut Delphin Bang 0,5 – 5g, naviják velikosti 2000 s vlascem o průměru 0,14 mm, podběrák, krabičku nástrah, doklady a pean s metrem. 

Budu lovit na přívlač. Vsázím na moje nejoblíbenější nástrahy – rotační třpytky a pstruhové woblery s malým ponorem.

Mám přibližně 2 hodiny času a tak ho nechci marnit chytáním tam, kde to nikdy za moc nestálo. Mám v plánu objet mé 3 oblíbené místa na řece.

Konečně u vody

Konečně jsem u vody a jdu na první nához. Otočím snad 2x kličkou a hned rána ,,Co to asi bude?“, říkám si… ,, lipan! „. První ryba a hned lipan, není nijak velký, řekl bych že má maximálně 30 cm. Po dvou náhozech přichází další záběr, tentokrát cílová ryba – pstruh Obecný. Není to žádný obr ale těch 30 mít bude. Další záběr na tom místě už nepřišel, a tak se přesouvám na místo č.2.

lipan na přívlač
Lipan na přívlač

Na druhém místě, přichází neskutečné série záběrů – co hod, to ryba. Většina pstroužků má tak 20cm. Stojím pod jezem a třpytku házím do peřejí mezi kameny. Když nástrahu skoro vytáhnu z vody, přímo pod nohama mi do ní narazí ryba, okamžitě se rozjíždí do proudu na volnou vodu.

Nemůžu si nijak vyskakovat, mám velmi tenkou imitaci. Souboj trvá už bezmála 5 minut, rybě ale došli síly a já nad rybou vítězím. Podebírám nádherného pstruha, kterému do 40cm moc nechybí. Rybu si fotím a vypouštím ji zpět, sice jí to chvíli trvalo, ale nakonec se rozplavala. 

pstruh potoční

Záběrů ubývalo, a tak jsem vyměnil třpytku za malého woblera. Na druhé straně mě zaujala tůň, která měla hloubku kolem 1,5 metru. Tak jsem se probrodil do půlky řeky a nahodil tam svou nástrahu, když nástraha opouštěla tůň, něco ji popadlo.

Ryba okamžitě mizí v hlubinách tůně a mě je jasné že to bude další nádherná ryba přes 35cm. Bohužel ryba uvízla někde ne dně, tůň je plná naplavených větví, ale já chtěl rybu zdolat za každou cenu.

Proto jsem rychle vyběhl na břeh, pohodil vestu do kopřiv a s prutem v ruce se potopil do tůně abych vyprostil vlasec. Nebylo to zas tak těžké, a já mohl zase zdolávat. Souboj nebyl už nijak zdlouhavý, snad za minutu podebírám nízkého dlouhého pstruha!

cesta za pstruhem

Odhadem má tak 38 – 40cm. Rybu si rychle fotím a pouštím. Opět následovala dlouhá rozplavba. To horko jim nedělá vůbec dobře….

Zbývá mi posledních 30 minut, a tak se dostávám až na samotné 3. místo pod druhý jez. Na tomto místě to nebylo nikdy nijak slavné, chodí se tu koupat mnoho lidí a ryby zde nemají svůj klid.

Je už ale šero, tak jsem tu sám. Navazuji opět rotační třpytku a jde se na věc!

Na první nához přichází opět lipan stejné velikosti jako ten první. Daří se mi zdolat několik pstruhů v rozmezí 25 – 30cm.

Skoro za tmy přichází rána jak z děla a ryba mizí někde v hloubkách pod jezem. Zdolávám dobrých 5 minut, než rybu navádím na podběrák.

To ale není pstruh, to je tloušť! A není vůbec špatný, řekl bych že 45cm má určitě. S jelcem si dělám fotku a s radostí ho vypouštím zpět domů. 

Závěr 

Takhle dobře jsem si na přívlač nezachytal dlouho, Odhadem se mi povedlo tak 20 – 25 ryb a 3 z nich nebyly vůbec špatné! S radostí se vždy k této řece vrátím. 

Všem čtenářům přeji krásné chvíle u vody a úspěšnou sezónu roku 2023. Mějte se fajn, zdraví vás Michal Kocian♡

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.