Woblery na pstruhy, které prostě chcete

Poličský duhák

Pstruh je divočák. Nenechte se zmást jeho opatrným sbíráním hmyzu z hladiny. Když se naštve, tak tasí zuby a žádná kořist není v bezpečí. Díky tomu je můžeme chytit na umělé nástrahy jako jsou woblery na pstruhy.

Na vláčku zvládnete chytit pstruha ve všech podmínkách. Zabere vám potočák na řece i duhák v rybníku (nebo naopak). Důležité je hlavně správně zvolit místo a taktiku lovu. Poté už stačí nasadit ten správný wobler a nahodit.

Plovoucí woblery na pstruhy na řece

Velice oblíbená metoda lovu pstruhů na tekoucích řekách spočívá v použití plovoucích woblerů. Můžeme s nimi snadno dosáhnout i pod převislé větve a další překážky nad hladinou toku. Tam se totiž poměrně špatně nahazuje.

Plovoucí wobler tohle snadno vyřeší. Stačí hodit wobler do proudu, tak aby ho voda donesla pstruhům přímo do pokojíčku. Jakmile je na místě, tak stačí zaklapnout naviják a wobík zajede pod vodu.

Naopak na stojaté vodě můžeme výhodně použít i neutrálně vyvážené woblery na pstruhy. S nimi jde dělat i pravidelné delší pauzy při navíjení. Zatímco plovoucí wobler by okamžitě stoupal k hladině, tak neutrálně vyvážené woblery se drží ve zhruba stejné hloubce.

Woblery na pstruhy se dají s úspěchem využít na lov pstruha duhového

To se hodí hlavně pro lov duháka v chladném období roku, kdy setrvávají ve velkých hloubkách. Tato metoda mívá úspěch u pasivních a hodně ochytaných ryb. Na ty už obyčejné vedení wobleru většinou neplatí.

Woblery na pstruhy a výběr zbarvení

Na duháky se s oblibou používají velmi barevné nástrahy. To samozřejmě platí i pro woblery. Na pstruhy ze soukromých revírů často používáme různé fluo kombinace barev. Na opatrnější ryby pak fungují spíše temnější odstíny.

Zajímavá je i možnost použít realistický wobler v barvách malého pstruha. Jde totiž o velmi teritoriální rybu, která instinktivně útočí i na slabší jedince svého druhu.

Úspěch můžete samozřejmě slavit i s přírodními vzory napodobujícími drobné rybky, které pstruh občas rád posvačí.

Savage Gear 3D Twitch

Vyvážený wobler, se kterým nemusíte chytat jen pstruhy. Na soukromých revírech je ale fajn, protože se s ním daleko nahazuje. Twitching sice není úplně pstruhová taktika vedení ale na vysazené duháky to celkem stačí.

Salmo Chubby Darter – skvělá volba na dírky

Lov pstruhů na stojaté vodě probíhá i v zimě. Vyjet na exotický lov na dírkách si můžete na mnoho revírů po celé ČR. Musí jen mrznout.

S běžnými woblery si ale na dírkách moc nezachytáte. Na to je potřeba speciální typ nástrahy jakou je právě Salmo Chubby Darter. Je to vlastně umělá rybička bez lopatky ale zato s horním závěsem, díky kterému ji můžete spustit do otvoru v ledu a potaženími lákat rybu.

Dobře funguje i při lovu z lodi na vertikál. Nachytáte tak i pěkné okouny nebo candáty.

Salmo Hornet – stará klasika

Hornet je s námi už dvacet let. Za tu dobu nachytal strašnou spoustu ryb včetně opravdových mastodontů.

Za zkoušku stojí i nová verze, která má navíc i zvukové chrastítko.

Salmo Tiny – malej ale šikovnej

Opravdu malý wobler, který se hodí pro UL přívlač. Funguje nejlépe v létě na malých potocích, kde se dá nenápadně nahodit přímo k pstruhům do brlohu.

Na to jak je malý, se chová dost drze. Agresivním chodem rozčílí každou dravou rybu. Funguje výtečně i na tlouště a okouny.

Illex Chubby wobler

To nejdražší nakonec. Tato značka je pro mnohé módní záležitost. Jiní si zas při pohledu na cenovku pomyslí něco o prdeli.

Je fakt, že více jak 4 stovky za mikro woblerek si neřekne ani pravnuk starýho Rapaly. Rozhodně ale nejde říct, že by tento wobler nefungoval. Je to kvalitní kousek s výrazným chodem, který vám přinese spoustu zážitků. Hodně ryb, velké kusy a neodmyslitelné koupání při snaze zachránit wobler před vázkou.

Jaká velikost wobleru je na pstruhy nejlepší?

Současná vlna zájmu o ultralehké vláčení staví do popředí opravdu malé woblery kolem tří centimetrů. Na ty berou s ochotou jak pstruzi, tak i dravci z mimopstruhových vod.

To ale neznamená, že nejde použít i větší woblery. Maximální rozměr wobleru na pstruha se dá odhadnout kolem 10 cm. Trofejní ryba pak samozřejmě dokáže zblajznout i větší štikové máčky. Různé příhody se vzácnými úlovky jezerních pstruhů na některých přehradách to dokazují.

Můžete tak zkoušet i větší nástrahy než ty uvedené v nabídce nahoře. Výhodou je i filtrace menších ryb, nebudete zbytečně chytat drobné pstruhy a máte větší šanci lapit nějakého většího pstruha.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.