Hájení Labe kvůli lososům začíná od října. Lososobijci mají smůlu

Suchá muška se odehrává na pstruhových řekách

Od 1.října začíná úprava bližších podmínek výkonu rybářského práva na revíru Labe 1. O co se jedná? Jde o rozšíření zákazu lovu v oblasti ústí řeky Kamenice, kde probíhá již mnoho let snaha o návrat lososů.

Losos obecný se rodí ve sladkovodních tocích. Putuje však do moře, kde se krmí zejména sleděm a dorůstá zajímavých rozměrů. V určitém období pak dospělý jedinec vyslyší volání přírody a vydá se na cestu zpět do své rodné řeky, aby se zde vytřel a dal základ nové generaci mladých ryb. Na rozdíl od tichomořských lososů, se losos obecný dokáže vytírat a tedy cestovat tisíce kilometrů mezi mořem a vnitrozemím, opakovaně.

Během putování řekou losos nepřijímá žádnou potravu. Díky jeho agresivním pudům ale může skončit na udici vláčkaře či muškaře. Losos obecný je na našich revírech přísně chráněnou rybou. Náhodný úlovek musí být šetrně vrácen zpět do vody.

Úlovky náhodné a méně náhodné

Problém může být v tom, že náhodný úlovek nemusí být náhodný. ČRS se snaží rybáře motivovat k tomu, aby lososa náležitě šetrně vraceli zpět do vody, pokud jej náhodně uloví. Povolenka zdarma a popularita na stránkách rybářských magazínů se pro mnoho rybářů stala bonusem k životnímu zážitku v podobě chycení lososa na českém Labi.

Proslýchá se ale, že někteří rybáři „měli kliku“ a lososa chytili opakovaně, což je pozoruhodné štěstí, vzhledem k tomu, kolik kusů této ryby se k nám vrací.

Většina úlovků pocházela z oblasti poblíž ústí Kamenice. Pokud někdo na podzim pravidelně chodil co nejblíže ústí a mrskal to tam dokud lososa nechytil, tak ho sice můžeme obdivovat za rybářskou výdrž a cílevědomost. Cílený lov hájených ryb je ale přestupek i když probíhá na místech, kde je lov povolen. Morální aspekt lovu takové vzácné ryby je taktéž sporný.

Severočeský územní svaz po menší mediální přestřelce během minulého podzimu podlehl tlaku a rozšířil hájený úsek okolo ústí řeky Kamenice takto:

  • Zákaz lovu ryb v úseku 200 m pod a 100 m nad ústím Kamenice do Labe ve Hřensku včetně oblasti soutoku v období od 1. 10. do 31. 12. (vyznačeno cedulemi na nábř. zdi – 200 m pod je proti ceduli s kotvou, 100 m nad je u schodiště k vodě poblíž zast. BUS a proti ceduli č. 8).

Zdroj: https://www.crsusti.cz/cz/aktuality/upozorneni-na-upravu-blizsich-podminek-vykonu-rybarskeho-prava-na-soutoku-labe-a-kamenice

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.