Trolling na Labi drancuje, říká svaz a chystá omezení

Trolling na Labi bude omezen od roku 2022

Hlubinná přívlač, neboli trolling na Labi a Vltavě v rámci revírů Středočeského územního svazu bude od příštího roku omezen.

Od roku 2022 se v BPVRP na revírech SÚS povolí hlubinná přívlač (trolling) výhradně za použití vesel. (Zdroj: Usnesení konference SUS – ke stažení zde, bod č.9)

Zapomeňte na elektromotor nebo spalovák.  Zajímavé je odůvodnění této novinky. Údajně má jít o snahu zabránit drancování revírů, které při trollingu probíhá?! 

Tady bych chtěl trochu rozvířit diskuzi:

Jaké máte s trollingem, potažmo rybáři lovícími na trolling zkušenosti? Opravdu jde o natolik odrybňovací metodu, že stojí za to ji regulovat?

Drancuje se na vodě nebo na břehu?

Předem chci říct, že cílem článku nemá být zdrcující kritika SÚS, protože ze všech ÚS je tento asi nejprogresivnější a dělá v mnoho pro kapraře, vláčkaře ba i muškaře. Za zmínku stojí nejen pstruhový režim na některých nádržích v zimě a usilovné vysazovaní původních reofilních druhů na revíry, které rozhodně nepatří mezi priorintní a na ve spoustě částí republiky jim není věnována potřebná pozornost. Za to má SÚS velké plus.

Přiznejme si také, že klasický trolling na Labi nebo Vltavě za motorovou lodí nebo člunem poněkud ruší ostatní rybáře. Je to metoda zákonem výslovně povolená, avšak určená původně na velké a hluboké vodní plochy.

Údajné odůvodnění zákazu motorů při trollingu je ale pro část rybářů trochu nešťastné. Označování za drancování připomíná tak trochu hon na čarodějnice. 

Rybaření na Labi není vždy úplná idylka, nezachrání to ani Karel Nikl
Labe u Káraného má šířku jen kolem 70 – 80 metrů

Pokud je trolling na Labi drancováním, tak nevím, jak označit to, co se děje „u suchozemců“.

Nedivil bych se kdyby drancování na břehu, které probíhá v pobřežních křoviskách, u chatek a karavanů, bylo proti trollingu úplný čajíček. Čistě už jen z toho důvodu, že bobkařů na břehu, lovících kapry i dravce statickými metodami, je asi tak stokrát víc a podíl přestupců mezi nimi rozhodně nižsí není.

Jsou vláčkaři a lodičkáři na černé listině?

Obavy u mnoha rybářů nebudí ani tak samotná úprava pravidel trollingu, jako spíše to, že nevíme, která rybolovná technika skončí na blacklistu další rok. Vláčkaři, potažmo sumcaři lovící z lodi, jsou na českých vodách spíše v defenzivě. Dravců na části revírů moc není a nedej bůh, když nechytáte na rybičku ale vláčíte z lodi a dovolíte si rušit bobkařský klid kolem vody.

V Poděbradech údajně jen o fous neprošel na schůzi úplný zákaz lovu z plavidel, na některých jiných místech již platí povolení trollingu jen v určitých dnech, jinde zase nesmíte použít echolot při vábení sumců.

Ani na zbytku Labe to není idylka, pokud si člověk chce zavláčet. Ze břehu se na některá místa nelze dostat kvůli karavanistům a různým chatařům.

Z plavidla jsme zase terčem nadávek za plašení zakrmených míst, což většinou není cílená škodolibost. Když má někdo zakrmeno až na druhé straně řeky, tak se těžko ubrání aby mu nad flekem jezdili vodáci, paddleboardisti, jiní rybáři a další lodě. O vlascích nebo bojkách přes půl Labe se ani nebudu rozepisovat.

Zákon zná několik povolených metod lovu ryb. Mezi ně patří přívlač, lov z lodi i hlubinnoá přívlač stejně jako položená a ostatní. Všechny jsou rovnocenné a žádná nemá prioritu. Zákaz nebo omezení jedné z technik by mělo být vždy nějak odůvodněno a komunikováno i směrem k rybářské veřejnosti. Vágní prohlášení na konferenci o jakémsi drancování si určitě zasloužilo širší argumentaci a možná by mohl Středočeský územní svaz přijít s rozšiřujícím vystětlením, čistě jen pro informování členské základny. Znepokojuje mě totiž, že tímto stylem se může na konferenci vyargumentovat úplně cokoliv.

NAvíc se domnívám, že i kdyby se drancování ukázalo jako reálné, tak to opět ukazuje na základní problém našich revírů, kterým je nedostatečné vymáhání dodržování rybářského řádu, respektive to, že stát rezignoval na provozování RS a nechal to na nás. Ani “profi porybní”, kteří již částečně fungují nemohou být při jejich enormním nasazení všude. S každodenními kontrolami na každém revíru by si samozřejmě drancovat dovolil málokdo. 

Trolling na Labi, zákaz plavidel na Nechranicích – stejný příběh napříč svazem, raději zákaz než kontrola RS

Představa téměř permanentní přítomnosti porybných na revírech je ale v dnešní realitě úplné sci-fi. Vinu ale nedávám svazu, nýbrž státu, který „papírově“ RS organizuje. Fakticky ji ale nechává na bedrech ČRS a MRS, což je i při statisícové členské základně pořád jen volnočasový spolek bez možnosti organizovat bezpečnostní složku s celostántní působností.

Svazoví funkcionáři to samozřejmě vědí. Většina ÚS se naží dát do kupy alespoň částčně profesionální RS, která však nemůže mít dostatečný počet členů. Ani tak se ovšem nedá uhlídat všechno. Z pohledu řadového člena to pak vypadá, že svaz raději něco zakáže, než aby to museli kontrolovat. (Úplně stejná story vůči vláčkařům se nyní odehrává na Nechranicích, čtěte zde a zde). Otázka je, zda je toto řešení spravedlivé vůči slušným rybářům, kterých se to dotýka. Ti nepoctiví si se zákazem hlavu moc nelámou a budou drancovat dál.

Mimochodem, dekrety na revíry propůjčil stát svazu proto, aby na nich hospodařil. A také proto, aby rybolov zpřístupnil rybářům lovícím všemi povolenými metodami. Pokud se do budoucna prosadí výhoda určitého typu rybolovu nad jiným, skončí to úbytkem členské základny. Zároveň vznikne argument pro různé zájmové kruhy s cílem nového přerozdělení revírů do soukromých rukou. Obyčejný rybář i česká příroda na tom ale těžko něco získá.

14 Comments

  1. Tento nesmyslný zákaz je opravdu asi kvůli Panu Kunovi. Jezdím na stejný revír jako on a rozhodně zde k žádnému drancování z jeho strany ani ze strany ostatních vlečkařů nedochází. Naše vody celkově drancují chataři a domorodci a kapraři. Zde na tomto nesmyslném rozhodnutí je vidět že vůbec nejde o spokojenost rybářů, ale že ČRS je kvůli jednotlivci schopen tak hloupého rozhodnutí. Vedení by se za to mělo stydět a vzít toto rozhodnutí rozhodně zpět.

  2. To je nevole a rozdělování i mezi rybáři.Ze jo…?Nevím čemu Trolling tak škodí když se každý chová jak má a neobtezuje okolí, což si myslím že je většina z nás tak činí.Uz jenom těch omezení a jiných doplňků v popisniku revíru je značně obtěžující.Ja vím že je potřeba nějakých úprav na daném revíru,ale někdy je to moc a navíc oproti r.radu.Pak nemám touhu na onem revíru chytat.A mimochodem nechci nikoho napadat,ale jistí lidé mají plné mrazaky kaprů, candátů, štik…A to není z trollingu!!

  3. Mě to jako rybáři před pár lety na Labi i Vltavě to přijde jako rozumné řešení, které řekám rozhodně pomůže. A ryby se dají nachytat i normální vláčnou z lodi.

  4. Na trolling jezdim, ale hlavne na podzim jako zpestreni mezi vlackou nebo vertikalnou, a hlavne v pracovni dny, kdy je u vody minimum lidi, at nikoho neobtezuju a taky at mam ja klid. Co se tyka drancovani, hodne vyjizdek je bez ryby, obcas se splete sumec, tloust, bolen. Stika a candat minimalne.

  5. Jenom buzerace, peníze za povolenku chtěj ale chytat ryby už nemůžete. Sme to dopracovali

  6. Nikdo by neměl mít „pronajatou“ řeku, což si většina chatařů, karavanistů a bobkařů nepřipouští. Řeka je nejen dalších rybářů, ale i vodáků, plavců. V RŘ je jasně daná vzdálenost mezi lovícími rybáři. Jedu-li v polovině Labe v uvedených revírech, je jejich problém kam až nahodili. Sám troling neprovozují, ale prostou úvahou není možné srovnávat možnost „drancování“ trolingem a bobkařením.

  7. Ja si myslím, že pan Kuna to myslel dobře, měl i nějaký plán pro rybáře vozíčkáře, kteří mají problém s místem atd.Chtel jim tam udělat rybacku s tím že budou mít přístup k vodě úplně super. Určitě to bylo plno vyřizování dotace na to sehnal a teď mu všechno zničí místní organizace. Postaví tam molo , nebo co to tam dělají za bordel v řece. Samozřejmě místní organizace také sleduje jeho videa a že ne to je jen myšlenka která není pravdivá. Na pana kunu je nastvano hodně rybářů,ale nevidím důvod proč. Celá ta jeho MO jede proti němu jelikož jim dává sady a to je dobře my jsme měly MO taky nikdy více kšeftů tolik že se mi až žaludek svíral. V tuto dobu jsem měl 12 let kdy u nás byla MO tito členové mi zkazili rybářství v dětství natolik že jsem 15 let nechytal buzerace,tady nemůžete sedět protože věčně nějaký problém.MO je pryč a já jsem zase u vody a mám radost. Troling z mého pohledu vlackare je trošku extrém ale myslím si že pokud je rybář tím správným rybářem tak se chová k přírodě a k vodě tak že je sám na sebe hrdý že se snaží pomáhat o to aby v českých řekách byly krásné ryby . Bohužel kdyby si p. Kuna nechal své plány pro sebe myslím že by bylo ticho, ale YouTube to je vždy začátek konce. Místní organizace si udělá jeho kšeft ale bez něho. A to ve velkém on chtěl v malém. Takže tam to bude druhý Hamburg a to tu vodu zničí

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.