Z rybářského řádu vypadlo důležité ustanovení. Věděli jste o tom?

jaký vlasec na pstruhy

Asi ení nutné znovu zdlouhavě opakovat, že v rybářském řádu na letošní rok došlo ke změnám. Nová vyhláška změnila hodně věcí a hodně se o tom psalo tady i jinde.

Letos je totiž novinek opravdu mnoho. O novém způsobu zápisu úlovků či nových pravidlech lovu na pstruhových vodách asi už všichni rybáři četli. Pokud ne, můžete si projít náš starší článek.

Většinu změn dopředu inzeroval přímo rybářský svaz. Na jednu změnu se ale nejspíš zapomnělo upozornit. Sám bych si ji taky nevšiml, kdyby se o ní nezačalo diskutovat na Facebooku ve skupině o muškaření.

Pátral jsem po internetu a podle zjištěných informací se zdá, že oficiální informace se nedostala ani k některým činitelům v rybářském svazu.

Opět se to týká pstruhových revírů, což je možná i důvod, proč tomu většina rybářů nevěnovala větší pozornost.

O co jde? O zdánlivou drobnost. Až do loňska platilo, že po přisvojení povoleného množství lososovitých ryb musí rybář ukončit lov. Celkem logické pravidlo.

V novém rybářském rybářském řádu už to není. Z jakého důvodu a proč, to se nikde nedočtete.

Ve stručnosti:

  • Dříve v RŘ stálo, že rybář po přisvojení 3 ks lososovitých ryb ukončit lov
  • Denní limit platí i nadále, po jeho dosažení ale není nařízeno ukončit lov – nelze však přisvojit další ryby (lov chyť a pusť)
  • Ukončení lovu se nařizuje pouze pokud ulovená lososovitá ryba nebo součet hmotnosti jejich úlovků dosáhne 7 kg

Starý RŘ platný na rok 2023:

Nový rybářský řád na rok 2024 prošel řadou změn – důsledek zavádění nové vyhlášky. Ustanovení o ukončení lovu po přisvojení povoleného množství lososovitých ryb zde ale nenaleznete. Lov musíte ukončit jen při překročení celkové hmotnosti úlovku 7 kg, což u lososovitých ryb v našich podmínkách příliš nehrozí:

Na změnu nikdo neupozornil dopředu?

Povedlo se mi dohledat, že na webu Středočeského územního svazu ČRS se o novince zmiňují ve shrnutí aktuálního dění ze dne 9.4. 2024. Píše se zde ale, že toto dopředu nikdo neoznámil ani vedení ÚS, což mi přijde dost na pováženou.

Přišli na to až pohledem do „knížky“ neboli odborně oddílu III. Povolenky k lovu.

Změna je v řádu černá na bílem, takže rybář může odnést od vody tři pstruhy a dále lovit, nejspíš tedy stylem chyť a pusť. Osobně by mě zajímalo, zda má tato novinka nějaký hlubší smysl, který mi uniká, nebo jde jen o úřední „kiks“ či opomenutí.

Věděli jste o této novince? A jak se na to díváte vy?

Čtěte také:

6 Comments

  1. Ještě jedna taková rarita. Na Moravské Sázavě pstruhová můžete od r. 2024 použít a lovit na obě povolenky. Na MP i na PP….!

  2. Bivaky Karavany grily a provoz motorových vozidel bych zakázal na všech rybářských revírech.

    • Protoze ani jedno z toho nemas a kdyz s laminatovejma klackama jdes od vody po tom co si nezmasil rybu do 10min tak ses nasranej na celej svet ze.. Znam takovy co by vse zakazali a povolili jen to co oni preferuji..

    • Já bych zase zakázal Ty darebáku aby ty jsi chodil k vodě protože ty víš sám moc dobře kolik jsi už udělal bordelu a svinstva a druhý to po tobě musí uklízet. A další věc darebáku my platíme za ty povolenky tisíce Kč a ty tam chodíš na černo

  3. Vždycky jsem měl radši masare. Odchytali svejch pár kousků a dom. Lepší než popichat dvacet malejch Po a tvářit se jako mistr, asi někoho nahoře mrzelo, že musí brzo končit s chytáním:)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.