Legendární řeka Pád: největšího sumce tady ulovili na přívlač

řeka pád
Foto: Giorgio Galeotti, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Řeka Pád je společně se španělským Ebrem legendární lokalitou pro lov sumců velkých. Na rozdíl od Ebra, kde se chytá převážně na přehradách, je Pád ve znamení čistě říčního rybolovu.

Ve srovnání s ostatními evropskými veletoky není Pád zdaleka žádným gigantem. Jeho délka se ani neblíží tisícovce kilometrů. Přesto skýtá velmi dobré podmínky, které sumci řádně využili a tvoří zde nebývale rozsáhlou populaci s velkým počtem trofejních kusů

Nečekejte, že vám velcí sumci budou padat do náruče. Řeka Pád je velmi obtížná voda k rybaření a bez přípravy a vytrvalosti není úspěch vůbec jistý. Nedá se ani říct, že by šlo o vhodnou řeku pro začátečníky na první samostatné větší výpravě.

Rybolov z člunu je prakticky nutnost, protože Pád nedisponuje dobře přístupnými břehy. Řeka je hlavně na dolním toku frekventovaná komerční lodní dopravou, především velkými bárkami převážejícími uhlí, písek nebo štěrk, a provoz bývá opravdu intenzivní.

V jarních měsících řeka odvádí dlouho sněhovou vodu z velké části hor severní Itálie, což ji činí extrémně náchylnou k záplavám a všeobecně zvýšené jarní vodě.

V kombinaci s někdy kolísavými teplotami je zjevné, že řeka představuje velmi náročnou výzvu, která může být mnohdy nad rybářovi síly.

V oblasti Pádu najdete řadu agentur a průvodců, kteří vám za poplatek s organizováním výpravy pomohou. To je vhodné zejména pokud nemáte zkušenosti s lovem a ni s používáním náčiní pro lov sumců.

Tyto společnosti mají často své základny na konkrétním místě, zajistí zázemí i vybavení a zkušené průvodce. Pro dobrodružnější a zkušenější rybáře je nejlepší volbou vlastní člun a parta nadšených přátel.

Na řece je mnoho lokalit, kde lze chytit velkého sumce, a je lepší zkoumat místa, která nejsou příliš navštěvovaná, než zůstávat na místech s velkým tlakem, která jsou silně vyhledávaná.

Problémem se občas může stát pobyt u vody, kde vaše auto ani další majetek nemusí být v Itálii zcela v bezpečí před nevítanými návštěvníky a vandaly a živly, které zde sportovním rybářům nepřejí.

Pád, jako nejdelší řeka Itálie směřuje zhruba ze západu na východ v délce celkem 652 kilometrů. Protíná významnou část severní část Itálie a nakonec se vlévá do Jaderského moře v deltě poblíž světoznámých Benátek.

Sumcům se v této řece nebývale daří již minimálně 30 let a obývají i další přítoky Pádu. První sumcaři ze západní Evropy tuto řeku rybářsky objevili v počátcích devadesátých let.

V té době byla řeka z hlediska lovu sumců téměř panenskou vodou. Zprávy o obřích sumcích se ale rychle rozšířili po celém kontinentu a na přelomu tisíciletí již byla dobře známá také českým sumcařům.

Nakonec začali sumce chytat i samotní Italové a samozřejmě velkou roli zde v počátcích hráli němečtí sumcaři, kteří zde hojně lovili a publikovali v rybářských magazínech, knihách a tehdy ještě na VHS kazetách.

Do té doby byl Pád řekou známou hlavně ze zeměpisných atlasů. Stalo se z něj ale velice rychle jedno z několika exkluzivních míst v Evropě pro lov sumců a přestože trpí tvrdým tlakem a hlavně organizovaným pytláctvím, je to jedno z nejlepších míst, pokud jde o opravdu obrovské sumce v Evropě!

Kde na Pádu se sumci vyskytují?

Sumci se na Pádu rozšířili už poměrně daleko proti proudu. Oficiální zprávy mluví o úlovcích dokonce nad městem Turín, což je v podhůří Alp, jen pár desítek km od hranic s Francií.

Z hlediska lovu trofejních sumců se ale doporučuje vyrazit spíše o pár set kilometrů níže po proudu v italském regionu Emilia-Romagna a v Lombardii, kde řeka tvoří částečně hranici těchto správních území (okolí města Piacenza).

Řeka zde krásně meandruje v příjemné krajině a nabízí široké možnosti lovu na nejrůznější metody. Komerční firmy vozí zákazníky i na další místa dále po toku. Na různých lokalitách zde došlo k §úlovkům sumců nad 100 kilogramů.

Dock - Lido Po, Guastalla, Italy - July 22, 2018 01

Foto: Giorgio Galeotti, ,CC BY 4.0 via Wikimedia Commons

V podstatě se loví na celém úseku od středního toku až k ústí do Jaderského moře. Výskyt velkých sumců lze zaznamenat na značném množství míst i když ty nejznámější a lokace poblíž rybářských základen jsou hodně prochytávané.

Největší sumec 285 cm byl uloven na přívlač v roce 2023

Obrovský sumec z Pádu se stal senzací loňského jara. Ulovil jej Alessandro Biancardi z Madcatu při lovu s vláčecím prutem. Ve člunu byl přitom zcela sám. Takto to vylíčil ve svém příspěvku:

„Chtěl jsem vyzkoušet jako jsou ryby dnes aktivní. Většinou jsem začínal woblerem ale tentokrát jsem měl jiné vnuknutí mysli a začal jsem s gumovým Cannibal Shadem od SG na 40 gramové jigové hlavě. Po pár náhozech se guma v jednom místě zastavila a za chvíli začal intenzivní boj“.

Na začátku se Alessandrovi nedařilo uchopit sumce tak, jak to dělá normálně. Proto se rozhodl vyjet lodí do mělčiny a sumce zdolávat ze břehu, což nakonec přineslo úspěch.

Nicméně v tomto zmatku skoro ztratil loď s veškerým vybavením, protože zapomněl ji kotvit. Loď se začala pomalu vzdalovat od břehu a Alessandro se musel vrhnout do vody, aby ji dotáhl zpět.

Alessandro rychle zavolal svědky z nedalekého sumcařského kempu, aby mu pomohli dosvědčit velikost ryby. Měření sumce se zúčastnilo celkem deset osob, a poté, co rekordní exemplář změřili, byl samozřejmě vrácen zpět do vody.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.