Další omezení na Labi: Poděbrady zakazují bivaky, karavany, grily a provoz vozidel u řeky

labe u poděbrad

Na Labi v Poděbradech a v okolí si už bivak nepostavíte. Nová městská vyhláška výslovně zakazuje bivaky, stany, karavany a výslovně jakékoliv nocování. Zákaz se týká také příjezdu vozidel, rozdělávání ohňů a též grilování. Vyhláška platí na zhruba devítikilometrovém úseku řeky.

Aktualizace: 25.1. 2024 proběhlo jednání mezi zástupci města a MO ČRS Poděbrady, podrobnosti zde.

Jakých revírů se to týká? Zákaz platí na katastru obce Poděbrady, Velké Zboží a Polabec

 • 411 054 LABE 22 – téměř celý revír
 • 411 053 LABE 21 – několik stovek metrů v horní části. Dle porovnání mapy katastru a GPS souřadnic konce revírů spadá pod tuto vyhlášku i malá část tohoto revíru: pravobřežní část naproti Kovanicím, která taktéž patří do k.ú. Velké Zboží
labe 22

Město Poděbrady před koncem roku 2023 vydalo novou městskou vyhlášku k zajištění udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství k ochraně životního prostředí.

Kromě ulic a lázeňských parků se ovšem zastupitelé města zaměřili také na oba břehy Labe v Poděbradech, Polabci a Velkém Zboží, respektive v katastru zmíněných obcí.

Vyhláška v tomto ohledu nepotěší rybáře, kteří sem jezdí na více dnů. Výslovně se totiž omezuje bivakování, stanování a jakékoliv nocování na březích řeky.

Dále se například zakazuje jízda a stání motorových vozidel, které v této oblasti bylo již dříve dosti ztíženo cyklostezkami na obou březích.

Citace z vyhlášky:

Na plochách veřejné zeleně a dále na obou březích Labe v katastrálním území Poděbrady,
Velké Zboží a Polabec (zejména na pozemkových parcelách č. – pravý břeh 3653/7, 3633/6,
3645/1, 3854/13, 1115, 3854/3, 3854/11, 26/5, 26/2, 26/1, 71/1, 71/3, 234/5, 234/6, 260/1,
2601, 517/21, 517/10, 251, levý břeh 3646/1, 3646/2, 3646/3, 3863/4, 3863/1, 3864/8,
3864/3, 3864/2, 3865/2, 3865/3, 3870, 3871, 3912/6, 3912/2, 3911/4, 3914/7, 3914/6,
3912/3, 3918/8, 3918/1, 1918/3, 3918/4, 3912/1, 3918/5, 3918/6, 3918/7, 3920/2, 3920/3,
3920/1, 244/1, 244/2, 244/3)
je zakázáno:

 • a) stát, zastavit nebo jezdit dopravními prostředky s výjimkou vozidel údržby,
 • b) rozdělávání a udržování ohně, grilování,
 • c) táboření, stanování, bivakování nebo nocování (ve stanech, motorových vozidlech, obytných vozech a karavanech) s výjimkou míst pro tuto činnost určených.

Kompletní vyhlášku si můžete stáhnout ve formátu PDF na webu města. Rybářů se ale týká jen část uvedená výše.

Kam až sahá platnost vyhlášky ohledně bivakování na Labi v Poděbradech

Poděbrady jsou menší, pěkné lázeňské město. Zatímco ale zástavba lemuje břehy Labe v poměrně krátkém úseku, katastrální území, na němž vyhlášky platí je bohužel mnohonásobně delší. V podstatě zasáhne celý revír Labe 22 (vyjma krátkého úseku u Kovanic) a malý kousek pravobřežní části revíru Labe 21 nad Nymburkem,

V některých úsecích se zmíněný katastr rozkládá jen na jednom z břehů a na protějším tudíž poděbradská vyhláška neplatí (může ale platit vyhláška jiné obce).

Mapy.cz znázorňují katastr Poděbrad červenou linií v této mapě, vyhláška se týká břehů Labe na tomto území (k.ú. Polabec a Velké Zboží je zde také zahrnuto):

Na pravém břehu katastr Poděbrad začíná u soutoku Labe a Cidliny. Na levém začíná až o kousek níže po proudu.

Lbe před kovanicemi

Druhý konec sahá na pravém břehu až za ústí Sánského kanálu – v posledním meandru již před Nymburkem. Na levém břehu končí katastr výrazně dříve, před mostem silnice I/38.

Zakázali i pouhé nocování na břehu

Bivaky a přístřešky jsou v ČR celkem problémem. Kromě rybářů problémy s legálním přespáním v přírodě mají například i outdooroví nadšenci a trampové, pokud je samozřejmě strážci zákona dopadnou.

Ti se většinou odvolávají na to, že netáboří ale pouze nocují. V zákoně to není definováno.

Často se za nocování ovšem považuje jednorázové přespání v přírodě, bez zanechání stop a viditelných známek toho, že na místě někdo přespal. Takového ideálu se ale většině rybářů dosáhnout nepodaří.

V tomto případě to stejně nemá cenu řešit. Městský úřad v Poděbradech navíc vyhláškou zakázal i právě nocování. Pokuta by tak mohla hrozit i člověku, který si večer u labské cyklostezky lehne pod širák, aby s úsvitem pokračoval o žebrácké holi dál.

Z hlediska rybářů je nutné ještě podotknout, že za porušení této vyhlášky nemůžete být trestáni RS (pokud do budoucna nebude zákaz nějak promítnut do RŘ).

Přestupky tohoto druhu řeší například státní a zejména městská policie. V jiných lokalitách na Labi toto kontroluje také stráž přírody.

20 Comments

 1. Si už děláte srandu ,tak naco mi povolenka celosvazové ,když nemohu přespat u vody , když to mám 100km k Laby?
  Není lepší posílit RS aby hlídala ten dobytek co dělá bordel u vody a slušní rybáři budou nuceni ,chytat na Soukromce,protože tohle už je za hranou ,nikdo už nebude kupovat povolenky ,nebudete mít peníze ,prodáte revíry soukromé osobě a rybníkářství jde do kopřiv ,pěkně to tu vedete,to se musí nechat!!!🤮

 2. Prožil jsem mladí i dospělost v Poděbradech ale k věci patřím mezi rybáře a člověka nedělat a ne nechávat po sobě bordel dodržovat zákony atd stačilo vimezit hranice udělejte z Poděbrad a blízkém okolí rezervaci oplotte to ostnaty drát minove pole a bude klid a nemusíte uvádět tolik zákazu příkazu cedul schuzovat a jiné opatření policie porybnym ryb stráž nebude mít žádnou starost práci tak jednoduché PS v tom je totiž úplně něco jiného proč to opatření já nezeru seno

 3. A Ukrajinci nám budou drancovat vody dal, těm je jedno jestli se může bivakovat nebo ne, Vážený svaze, už by to chtělo změnit legislativu nebo opravdu Vám normální, slušní rybáři přestanou dotovat vaše nesmyslná nařízení,. To že se zdražuje a nic víc se nedělá, tím si zatloukate hřebíček do rakve. Vážení slušní rybáři, držte se, ať to jezdí v tomto roce.

 4. Obávám se že zákaz tohoto druhu budou jen přibývat tam kde teď zakázali tak se všichni nahrnou tam kde se to může A dřív nebo později přijdou zákazy i tam

  • Jestli jsem to pochopila dobře směr od mostu k Nymburku se to nevztahuje. Aspoň dle toho jak to psali. Tak všichni se přesunou o kousek dál. Myslím že každý si najde možnost kde v klidu rybařit. Např Oseček je známý tím že tam lidi přespávají tedy rybáři hlavně a dělají grilované klobásy.

   • Vyhláška platí v katastru Poděbrady, Polabec a Velké Zboží. Katastrální mapy jsou online, takže si to každý může ověřit. U mostu na Nymburk záleží na břehu, na pravém to ještě dlouho patří pod V. Zboží

 5. Takže vážení, strčte si vaše povolenky do zadele. Označte si Labe ukrajinskymi vlajkami protože nikdo jiný zde chytat už nebude. Neustálé zdražujete a rybářské právo omezujete, a ti co vody drancuji si z vás dělají prdel. Petrův zdar naposled.

 6. Tak v létě tam jezdím kolem vody na kole a to co vidím i jako 30 let rybář je přez čáru. Rybáři spí a u prutů nikdo a když měli záběr tak než dotyčnýho opilýho rybáře vzbudili tak kapr byl v Ústí. Jako rybář tedy sem nee. Jako bývalý člen RS bych sbíral papíry za to co tam předvádí někteří a Ti to kazí ostatním.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.