Dostal flákanec od tolstolobika: v USA roste počet srážek skákajících ryb se čluny

ryby skáčou do lodě
Ilustrační foto: redakce

V Americe mají další problémy s invazními druhy ryb. Amuři, tolstolobici i kapři jsou na většině lokalit nežádoucím druhem.

Zatímco u nás jejich přítomnost nikomu nevadí, v USA se s nimi snaží bojovat. Problém ale už dávno nezůstává jen v rovině hospodářské.

Díky jejich divokým výskokům roste počet nehod při srážkách s čluny.

Je jich tolik, že ohrožují lidi na lodích

Primárním negativním efektem přemnožení nepůvodních kaprovitých ryb je fakt, že se v amerických vodách nadmíru dobře množí a vytěsňují původní druhy ryb.

Video, kde člověka na člunu trefí letící ryba přímo do obličeje (v čase 0:30):

*Pokud se nezobrazí přehrávač, přejděte přímo na YouTube

Udává se, že tolstolobici umí vyskočit až 3 metry vysoko.

Proti škodlivému vlivu invazních ryb na ostatní druhy se Američané snaží bojovat různě, včetně pomocí nejrůznějších bariér, které mají bránit jejich průniku na nové vody.

V posledních letech jsou stále častěji problémem také nebezpečné a hromadné rybí výskoky.

Výskoky ryb lze pozorovat nejčastěji při jejich odlovu pomocí elektrického proudu. Vzhledem k velkému počtu kusů v hejnech jde o impozantní podívanou. Stávají se ale případy, kdy ryby vyskočí při pouhém leknutí. A to je kámen úrazu, doslova.

Děsí je totiž i průjezd motorového člunu, kterých na tamějších jezerech jezdí poměrně velké množství. O adrenalinové situace není nouze.

Nezřídka ryby dopadají přímo do lodí. Vzhledem k tomu, že tolstolobici často váží přes deset kilometrů a motorové čluny jezdí rychlostí často přes osmdesát kilometrů za hodinu, existuje zde riziko vážné nehody.

Další videa, které americké úřady zveřejnili pochází z odlovu za pomoci elektřiny:

Mezi hlavní hlášená zranění patří řezná poranění od ploutví, modřiny a také zlomeniny. Americké úřady se mezitím snaží motivovat rybáře k tom, aby invazní kaprovité ryby více odnášeli u vody. Až na výjimky v některých státech USA totiž nejsou kaprovité ryby vůbec terčem zájmu rybářů.

Jsou považovány za podřadné druhy ze sportovního i kulinářského hlediska, jejichž lovu se věnuje pouze malá část rybářů. Populární je jejich lov snad jen ve státech s tradiční komunitou přistěhovalců ze Střední Evropy, nejčastěji Německa. To se týká například státu Connecticut, kde po kaprech pasou dokonce i pytláci.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.