Kapr 17 kg, aneb lov pod břehem

montáž na kapry

Podzim se chýlí pomalu ke konci, přichází zima. Přírodou panuje hrobové ticho. Jen já, les a možná ryby, které tu snad někde kolem plavou.

Pro mnohé z rybářů, je to už pasé. Ledová voda a vítr, sníh, až po mrazivé dny. To není pro každého, a já to respektuji. Každý má své. 

Rozhodl jsem se tomu dát ještě šanci a vyrazil jsem na dvě noci k vodě. Vytipoval jsem si místo, kde se nachází porosty nad vodou, konkrétně stromy, keře, větve, atd..

Mnozí si můžou myslet, že lov v příbřežních partiích je v takové zimě naprostá pitomost, já však nesouhlasím. Ryby se dají nachytat i v hodně malých hloubkách. Upřímně nevím, proč tomu tak je. Logicky by si člověk řekl, že ryba sjede do hloubky a začne hybernovat. Ale hold tomu tak vždy není.

Budu lovit opět na revíru, plném vázek. Proto na vlasec navléknu průběžný plovák a použiju odpádávací zátěž. Mám tu možnost vyvážky, což mi vše značně zjednodušuje. Na konci celé montáže mám již osvědčený kombinovaný návazec z potahované šňůrky a fluorocarbonu, zakončený háčkem Krank velikost 2. V poslední době jsem si lov s velkými háčky velmi oblíbil. 

Co se týče krmení, používám předmáčené boilie strawberry 24 mm. Část kuliček jsem ještě napůlil abych měl jistotu, že se všechno krmení po nerovném dně neskutálí někde mezi kameny.

Kuličky předmáčím z toho důvodu, aby nenasály pach hnijícího listí spadaného na dně.

A teď ještě něco málo k nástraze. Na tomto revíru se mi osvědčilo z nějakého důvodu vnadit boiliem s ovocnou příchutí a pod hák dávat masovku.

V celku zvláštní kombinace, ale když to funguje, není důvod nic měnit. Nastražuji tedy 24 mm kuličku vyváženého boilie Red Crab s Pop up kuličkou citrus.

Celé to zabaluji do obalovacího těsta, aby jak jsem již zmínil, nástraha nepáchla bahnem. Také je to velmi atraktivní, což je pro lov ve studené vodě určitě velké plus. 

No a teď k samotnému průběhu výpravy….

Přijíždím ve čtvrtek těsně před setměním. Vytipoval jsem si 3 místa. Jedno v 1,5 m hloubce, druhé v 2,2 metrové hloubce a třetí prut jsem se přeci jen rozhodl položit do hloubky na otevřenou vodu. 

Zakrmil jsem jen velmi rázně – dvě lopatky nad každou montáž. Není důvod krmit víc. Jsem rád že mám pruty ve vodě, je fakt ,,strašná kosa“.

Uléhám do spacáku a čekám, co se bude dít. Bohužel za celou noc záběr nepřišel a tak ráno znovu převážím pruty.

Všiml jsem si, že ryby vyskakují v mělké zátoce za pomyslným rohem. Klepal jsem si na čelo, když jsem to viděl. Říkal jsem si že to snad není ani možné.

Nakonec jsem se rozhodl jeden prut položit za roh do asi 80 cm hloubky. Vlasec jsem musel provléct očkem navrtaném na větvi stromu. Super vychytávka na chytání ,,za rohem“. 

Začíná chumelit. V tom dostávám padák na prut za rohem. Nejdřív si myslím, že je to podle záběru cejn, sotva však zajedu za roh, vidím že vlasec vede úplně jinam než jsem ho položil.

Ryba míří do spleti kůlů, rychle dotahuji brzdu a snažím se ji otočit. Daří se! Po krátkém souboji podebírám mohutného šupináče.

kapr 17 kg

Nádherná, stará ryba. Váha ukázala něco přes 17 kg, po odečtení saku úctyhodných 15,5 kg. Rychlá fotka, krátké videjko a ryba odplouvá zpět do svého království. Mám ohromnou radost. Zimní kapr se vším všudy!

Ráno dostávám na stejný prut znovu záběr, tentokrát mě však ryba táhne dalších 50 metrů po vodě než se mi vyřízne. I to k tomu patří. Na závěr mi ještě zabrala štika, která zaútočila na omylem napíchlou plotici na mém návazci.

Řekl bych, že velmi povedený závěr sezóny. Výpravu jsem si moc užil, a vzniklo z ní i 7-mi minutové video na YouTube. 

Přeji Vám mnoho krásných chvil a mnoho splněných snů nejen u vody,

Váš Michal🐋

Čtěte také:


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.