8 tipů, které vám pomohou dosáhnout delších náhozů

sadská

Schopnost umět dobře házet patří k jedné ze základních dovedností každého rybáře. Součástí této dovednosti je schopnost házet přesně a také dostatečně daleko. Právě délka hodu může někdy hrát velmi významnou roli. Mnozí sice mohou namítnout, že lov velkých kaprů není o délce náhozu, velké ryby lze chytat i u břehu nebo lze využít jiné možnosti, jak své montáže na místo dostat.

Dostat montáže na vzdálená místa lze pomocí několika způsobů. Logisticky náročnější ale velmi efektivní je zavážení pomocí plavidla. Dříve zejména pomocí člunu, dnes v mnohých případech také pomocí zavážecích RC lodí, které rybář může ovládat ze břehu.

Oba způsoby mají své výhody i nevýhody. V případě člunu je to logistická a časová náročnost, kdy příprava plavidla a zavezení krmení a montáží zabere podstatný kus času po příjezdu.

Další variantou je dálkově ovládaná loď, která je k použití připravená rychleji. Její nevýhodou může ale být například, že uveze méně krmení na jednu cestu a některým RC lodím vadí vítr a neklidná hladina.

Nechme na jindy, jak je to s výhodami a nevýhodami různých způsobů zavážení. Máme tu totiž ještě revíry, kde je zavážení nástrah a návnad zcela zakázáno. Těchto revírů není málo. Jediný legální způsob, jak zde dostat montáž dost daleko od břehu, je daleko nahodit.

K dosažení dlouhých náhozů potřebujete, kromě techniky a určité síly, také správně vyladěnou sestavu. To je nejen prut a naviják, nýbrž i montáž a vlasec nebo šňůra. Délku náhozu ovlivní také samotná nástraha a montáž. Záleží vlastně skoro na všem.

Níže přinášíme pár tipů, které vám pomohou dosahovat delších hodů s rybářským prutem.

Naplňte cívku tak akorát

Pro snížení tření je nutné mít dostatečně zaplněnou cívku navijáku, což platí pro kaprařinu stejně jako pro ostatní techniky chytání, při nichž máme za cíl daleko nahodit. V ideálním případě by měl návin končit 2 až 3 milimetry pod okrajem cívky.

Při navíjení nového vlasce na naviják je nutné dávat pozor na kroucení a správné utažení návinu, který nesmí být příliš volný.

Moc vlasce na cívce nebo volný návin hrozí při hodu zamotáním a tzv. pavučinou před navijákem, což obojí rozhodně pokazí den na rybách a možná vás donutí navinout nový vlasec. Začátečníci se mohou podívat na YouTube, kde je celá řada videí na toto téma.

Vhodná síla vlasce – vyhovuje tenčí průměr

Pro daleké hody prutem existuje úhlavní nepřítel, kterým je tření. Většina tipů pro daleké hody vlastně pojednává o tom, jak tření snížit. Tření zde vzniká na dvou frontách. Jednou je aerodynamický odpor letící montáže a druhou tření vlasce uvolňujícího se z cívky a procházejícího očky.

Jak moc hladce vlasec vyjíždí ven, to záleží na jeho materiálu, tvrdosti ale také průměru. Silné vlasce dosažení dalekých náhozů komplikují. Jednoduše řečeno, čím tenčí vlákno, tím lépe. V kaprařině se doporučuje na daleký odhoz vlasec cca do 0,28 milimetrů či 10 lb, pokud se jeho nosnost uvádí v těchto jednotkách.

co je to šokový vlasec

Nutnost použít šokový návazec

S tenčím vlascem jde ruku v ruce hrozba utržení těžké montáže v počáteční fázi hodu. Proto se používá šokový návazec. V dnešní době se již šokové návazce prodávají hotové v mnoha typech a provedeních. Jejich délka musí být taková, aby při náhozu „trčel“ nejen ven z prutu, ale aby ještě kus šokáče zůstal namotán na cívce a silnější materiál tak pobral zatížení na něm vznikající mezi montáží, očky prutu až po cívku navijáku.

Jakmile vlasec pustíte, šokový návazec se odvine z cívky, proletí očky a dál se z navijáku odvíjí tenký kmen, který má nižší tření a lépe a dál letí.

Šokáč si můžete vyrobit nebo koupit. Podívejte se na článek o šokových návazcích, kde zjistíte jaké druhy existují.

Vhodná montáž a návazcové materiály

Mezi nejoblíbenější montáže pro dlouhé hody patří tzv. helikoptéra. V kombinaci s vhodnými materiály návazce (tužšími) je helikoptéra nepřekonatelná z hlediska aerodynamiky a je jednou z nejpoužívanějších montáží pro tento účel.

Menší nástraha doletí dál

Mluvíme-li o aerodynamice, nesmíme zapomenout na nástrah. Dvě 24 mm koule nejsou zrovna nic, co by si snadno razilo cestu vzduchem. Pro prodloužení délky náhozu použijte menší nástrahu 14 – 16 mm.

Vhodná sestava prutu a navijáku

Nejsložitější otázka každého rybáře, který se teprve dlouhé hody učí. Jaký prut a naviják vybrat? Alibisticky lze říct, že Big Pit naviják a prut v délce 390 cm (13 ft) udělá dobrou práci.

navijáky tica scepter

Delší prut a velký naviják je určitě nutnost. U navijáku může pomoci nižší hmotnost, kterou ale disponují spíše ty dražší typy.

U prutu je to složitější. Roli také hraje délka rukojeti, která musí délkově sednout vaším tělesným proporcím a umožnit vám předat energii do prutu.

Nejlepší je samozřejmě navštívit nějakou akci spojenou s testováním prutů, kterých bohužel není mnoho. Možnost osahat si pruty můžete ještě na výstavách ale trénink dalekých náhozů v praxi bude stejně na vás.

pruty free spirit

Úplně nejlepší je klasické půjčení prutů od kamaráda, kde si zkusíte hodit v reálných podmínkách a s reálnou montáží.

Pár komerčních tipů navíc:

Pro dlouhé náhozy si můžete z obchodu pořídit pár pomůcek, které vám pomohou. První z nich může být nahazovací prst, což je jakýsi návlek na, abyste se v zápalu nahazování nepořezali. Úraz hrozí třeba při používání pletenky, jejíž řezné vlastnosti jsou vůči lidské tkání překvapivě dobré.

Delphin H�zec� n�prstek PROTEX C2G

Kdo maže, ten jede – lubrikant na vlasec

V obchodě tomu říkají booster nebo Roztok na vlasec. Malá lahvička obsahuje tekutinu, které klidně můžete říkat lubrikant. Slouží ke snížení tření vlasce a tím zvýšení doletu montáže. Vyrábí ji například firma Kryston a prodává za necelé tři stovky.

Kryston Roztok na Vlasec Greased Lightning Casting 30 ml

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.