Jaké jsou kaprové navijáky na daleké hody

Daleké náhozy dnes představují velkou výzvu téměř pro všechny kapraře. Nic na tom zatím nemění ani fakt, že se rozšiřují možnosti zavážení například pomocí dálkově ovládaných lodiček. Jsou revíry, kde se zavézt nedá nebo nesmí a zároveň to chce chytat co nejdále od břehu. Zatímco na pruty pro daleké hody jsme dívali minule, kaprové navijáky na daleké hody jsme ještě neprobrali.

S potřebou dosahovat dalekých hodů počítá většina solidních výrobců. Mnoho modelů navijáků na trhu se jeví jako pro daleké náhozy dobrá volba. Jaké ale kaprové navijáky na daleké hody jsou svými parametry? Každého jistě napadne, že naviják na dlouhé hody musí mít velkou cívku.

Velká cívka je určitě dobrým předpokladem pro snadné odvíjení, které dlouhým náhozům pomáhá. Kvalitní naviják ale nabídne také precizní systém ukládání vlákna na cívku, který při náhozu hraje neméně důležitou roli.

Odborníci na rybářské vybavení pak zmiňují ještě jednu obecnou vlastnost. Tu představuje hmotnost navijáku. Příliš těžký naviják již může ovlivnit vaši schopnost daleko dohodit a tady právě můžeme u některých modelů navijáků na rozdíly narazit.

Vybavení je ovšem samozřejmě jen částí faktorů, které vedou k úspěchu při dosahování dalekých hodů. Správně vyladěná sestava prutu s navijákem, použitý vlasec a jeho průměr. To vše je předpokladem, k dalekému hodu, který ale musí rybář dokázat sám realizovat svými fyzickými a koordinačními schopnostmi.

V reálném prostředí vám samozřejmě délku hodu ovlivní také vítr, použitá montáž a nástraha, které vzduchem letí k vytyčenému cíli. To by byla ale příliš akademická diskuze a tak se vrátíme zpět k tématu, kterým jsou tentokrát kaprové navijáky na daleké hody. Vybrali jsme několik modelů prodávaných ve spolupracujících obchodech. Článek obsahuje placenou propagaci:

Jeden z nejlepších navijáků pro odhoz je Shimano Aero Technium

Aero Technium se obecně považuje za vrcholný naviják na kaprařinu s velkou kapacitou.

Jedná se o unikátní typ navijáku, který se vyrábí s využitím nejnovějších technologií od firmy Shimano, přičemž značná část vývoje se zaměřila na dosažení nejlepší možné vzdálenosti odhozu.

Shimano navij�k aero technium mgs xtd 14000

Všechny vlastnosti tohoto navijáku jsou opravdu pozoruhodné, přičemž byly využity veškeré dostupné technologické prvky od Shimana. Převody vyrobené z materiálu Hagane (z studena kovaná ocel) a rám z hořčíku dělají naviják nejen neuvěřitelně lehkým, ale také velmi odolným. Tyto materiály zajišťují maximální pevnost, zatímco tichý infinity pohon přináší vyšší sílu, hladkost a odolnost při navíjení. Jednodílný překlapěč z titanu vždy správně navádí vlasec na hladce pracující rolničku.

Další pozoruhodnou vlastností je cívka o průměru 45 mm s systémem SuperSlow 10 pro ukládání vlasce, který dokáže provést 107 otáček za jednu oscilaci, což zajišťuje dokonalé lineární navinutí vlasce, zvýšení dosahu a celkově lepší, přesnější hody a ovládání při rybolovu.

Tento naviják má tělo z materiálu Hagane, osm plus jedna ložisek, náhradní hliníkovou cívku, voděodolnou brzdu a jednoduchou hliníkovou kliku.

Za povšimnutí stojí nízká hmotnost, kterou výrobce uvádí pod 500 gramů!

Daiwa Naviják 19 Basia 45 SCW QD

Tento Big Pit naviják od Daiwy má kompaktní tělo a 45mm zdvih cívky, což umožňuje provádět ultra dlouhé hody. Další význačné funkce zahrnují pomalé křížové navíjení (Slow Cross Wrap), klip vlasce (HIP), brzdný systém QD a nové kompaktní tělo ZAION. Naviják má také překlapěč z jednoho kusu a soustružené hliníkové převody TOUGH DIGIGEAR. Obsahuje 7 kuličkových ložisek (0CRBB) a je dodáván s jednou náhradní cívkou o kapacitě 0.35mm-530m.

Daiwa Basia patří kaprové navijáky na daleké hody

Daiwa 19 Basia 45 SCW QD se vyrábí v Japonsku. Hmotnost se uvádí 515 gramů. Řadí se mezi špičkové navijáky pro daleké hody. Cena je poněkud příznivější než v předchozím případě.

Shimano Naviják Ultegra CI4+ 14000 XTC

Špičkový naviják ULTEGRA CI4+ XT-C od Shimana přichází s moderním designem a vzhledem, který osloví kapraře. Tento mimořádně lehký model se dočkal v minulosti přepracování. Změny přišly zejména s ohledem na vnitřní konstrukci. Jeho matně černý vzhled je atraktivní. Jistě zaujme příznivce tradičních Big Pit navijáků.

Tělo tohoto navijáku je kompaktní a vyrobeno z kompozitu CI4+, což zajišťuje slušnou úsporu hmotnosti. Tato lehkost přispívá k plynulému pohybu při rybaření s prutem a umožňuje dosahovat delších odhozů. Zlepšení výkonů při náhozu podporuje technologie Super Slow 5 pro navíjení vlasce a AR-C cívka s vysokorychlostní brzdou Hi-Speed.

Naviják je také vybaven nejnovější technologií Shimano X-Protect, která zajišťuje účinnou ochranu mechanismu před pronikáním vody a prachu. Díky nízké hmotnosti navijáku a tělu G Free Body v kombinaci s konstrukcí Parallel Body se vám usnadní dosahování opakovaných dlouhých a přesných hodů bez projevů únavy i při delším rybolovu. Kompaktní tělo tohoto navijáku poskytuje vynikající vyvážení, zejména v kombinaci s vhodným prutem na kapry.

Hlavní parametry tohoto navijáku zahrnují hmotnost 540 g, převodový poměr 4,3:1, 5+1 ložisek, maximální brzdnou sílu 20 kg a kapacitu vlasce 0.35-550/0.40-400/0.45-300. Naviják má návin vlasce na otočku o délce 103 cm.

Prohlédnout v e-shopu

Shimano Power Aero 14000 XTC

Nový naviják (inovovaná verze) Power Aero disponuje špičkovými technologiemi a konstrukčními prvky. Nová vysokorychlostní brzda (Cross carbon) navazuje na osvědčenou brzdu systému Instant Drag. Tato brzda umožňuje rychlé přepínání z režimu volné cívky do bojového režimu pouhým malým pootočením matice brzdy. Výkonná převodovka HAGANE, pevné tělo HAGANE, uložení převodovky X-Ship, jednodílný překlápěč a ochrana navijáku proti vodě X-Protect jsou součástí jeho konstrukce.

Technologie Parallel Body prodlužuje odhazovací vzdálenost a zlepšuje přesnost odhazování tím, že minimalizuje rušivé vytváření smyček při průchodu vlasce očkem prutu. Ve spojení se skvělou pokládkou vlasce Super Slow 5 umožňuje spolehlivé odhození nástrahy přesně do požadovaného místa na lovišti. Více o tomto navijáku se dočtete zde.

Wychwood Riot Big Pit 75S Reel – ekonomicky výhodná varianta

Tento naviják od anglické značky Wychwood je navržen pro rybáře, kteří potřebují dosáhnout co největší vzdálenosti při dlouhých hodech. Navijáky z řady S Riot Big Pit jsou oblíbeny po celém světě.

Wychwood Navij�k Riot Big Pit 75S Reel náleží mezi kaprové navijáky na daleké hody

Toto kultovní klasické provedení navijáku S Riot Big Pit se vyznačuje nejen svým vzhledem, ale také výkonností. Naviják disponuje celkem šesti ložisky, která zajišťují hladký chod cívky. Kromě standardní cívky se dodává s náhradní cívkou vyrobenou z hliníku. Zesílená robustní hřídel a vnitřní ozubení zvyšují celkový výkon navijáku a zajišťují přesný chod cívky.

Design navijáku má lehce futuristický charakter s decentními grafickými prvky, což dodává navijáku nadčasový a originální vzhled. Koncovku rukojeti tvoří ušlechtilý druh dřeva, což podtrhuje jedinečnost tohoto navijáku a zaručuje vysokou kvalitu.

Hlavní technické parametry tohoto navijáku zahrnují přední ultra silnou citlivou brzdu, zábrany po stranách rotoru, které brání proniknutí vlasce do hřídele navijáku, zastavení zpětného chodu v libovolné poloze,

Za zmínku stojí také ACS Clip System pro šetrné zacházení s vlascem a přesné míření při opakovaných odhozech, speciálně tvarovanou rolničku, matně černé tělo navijáku, náhradní celohliníkovou konickou odhozovou cívku, převod 4,8:1, kapacitu cívky 0,35/420m a hmotnost 695 gramů. Vyšší hmotnost ale kompenzuje příznivější cena. Wychwood Riot Big Pit 75S Reel stojí většinou méně než 3 tisíce.

Čtěte také: Kaprové pruty Delphin: přehled modelů na trhu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.