6 zajímavých navijáků Shimano z levnějších řad: inovované novinky i osvědčené modely

shimano speedmaster

Značka Shimano je synonymem kvalitních a často i velmi drahých navijáků pro lov kaprů i dravých ryb. Některé modely ale začínají na poměrně rozumné cenovce. Podívejte se na malý průřez náhodně vybranými 6 levnějšími (ne však těmi nejlevnějšími) ale kvalitními modely navijáků, které značka Shimano nabízí.

Sedona Compact 3000 FI

Přívlačový naviják Sedona FI nabízí v nižší cenové kategorii odolné převody HAGANE. Systém HAGANE garantuje delší výdrž navijáku při vláčení, které je nejvíce zatěžující technikou rybolovu.

Shimano Navij�k Sedona Compact 3000 FI

Technologie G Free Body se naopak soustředí na pohodlí rybáře, protože posun těžiště navijáku blíže k ose prutu činí celou sestavu pocitově lehčí a snižuje únavu rukou. Nová Sedona FI je v nabídce na trhu s modely od miniaturní velikosti 1000 až po 5000 a s několika odlišnými převodovými poměry. 

Pro běžnou lehkou až střední přívlač doporučujeme velikost alespoň 3000.

Hmotnost (g)250
Převodový poměr5,0:1
Ložiska3+1
Max. brzdná síla (kg)9
Kapacita vlasce (mm/m)0.25-210/0.30-130/0.35-100
Návin vlasce na otočku (cm)73

Naviják Ultegra CI4+ 14000 XTC

Prohlédnout v eshopu

Designově velmi povedený naviják, který se vyznačuje poměrně nízkou hmotností. Na rozdíl od předchozího modelu je určen pro lov kaprů, což je jistě poznat na první pohled – lahůdka pro milovníky kategorie tzv. Big Pit navijáků. CI4+ je označení materiálu těla navijáku. Moderní kompozitní konstrukce zaručuje dobrou odolnost při malé hmotnosti.

Snižování hmotnosti cestou nových materiálů je trendem v oblasti velkých navijáků, kde jsou úspory na váze znát velmi citelně. Rybář ocení snazší nahazování a manipulaci s lehkou sestavou. Nové materiály jsou přitom stále velmi pevné a není třeba se obávat o jejich výdrž.

Pokládka vlasce Super Slow 5 a AR-C cívka zaručují ideální navíjení i hladký odhoz. V kombinaci s lehkostí a dobře situovaným těžištěm jde o naviják vhodný pro daleké hody.

Cena zde však samozřejmě již poněkud vybočuje z těch levnějších úrovní a pohybuje se kolem 6 tisíc.

Hmotnost (g)540
Převodový poměr4,3:1
Ložiska5+1
Max. brzdná síla (kg)20
Kapacita vlasce (mm/m)0.35-550/0.40-400/0.45-300
Návin vlasce na otočku (cm)103

Čtěte také: Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC: malý velký naviják pro kaprařinu i feeder

Shimano Speedmaster 14000XTC

Speedmaster je na trhu již známým pojmem. Zde se jedná o jeho modernizovanou verzi.

Vývojáři si přitom pohráli nejen s parametry navijáku ale i jeho designem.

Převody X-SHIP dobře obstojí ve velké zátěži. Konstruktér šel s převody spíše na sílu a zvolil převodový poměr 4,3:1. To slibuje velkou odolnost navijáku, který dlouhodobě zvládá silové zdolávání ale třeba i přitahování těžkých montážích v podmínkách dalekého zavážení. Pomalejší převod pomáhá kompenzovat obvod cívky, která dle informací výrobce zajišťuje návin 103 cm na 1 otočku kličkou, což pomáhá zkrátit dobu stahování z velkých vzdáleností.

Shimano Navij�k Speedmaster 14000XTC
  • technologie převodů  X-Ship
  • Super Slow 5 Oscillation 
  • Aero wrap II
  • Instant Drag
  • G-free body

Převod 4,3:1 

Počet ložisek 4+1 

Náhradní cívka ne 

Hmotnost navijáku 645 g

Prohlédnout v e-shopu

Aerlex 10000 XTB SPOD – naviják pro zakrmování raketou

Další model navijáku, který prošel proměnou. Aerlex má za sebou několik inovací. Účel SPOD verze je ale pořád stejný – dopravit vaše krmení raketou na místo, pohodlně a přesně. Mimochodem, aktuálně je v akci s bonusem v podobě boilie Tribal (přelom leden-únor 2O23).

Kapacita400 m/0,35 mm
Převod5,3:1
Hmotnost650 g
Náhradní cívkyNe
Velikost1000
Návin na jedno otočení 115cm
Prohlédnou v e-shopu

Naviják Baitrunner DL 10000 RB

Shimano naviják Baitrunner DL s volnoběžnou cívkou se na trhu drží v několika varinatách již více než 5 let. Jde o naviják v nižší cenové hladině než vlajkové modely Shimano, přesto má vysokou užitnou hodnotu a nabízí dobrý poměr ceny a výkonu pro všechny rybáře, kteří hledí na ekonomickou stránku věci.

Naviják obsahuje tři kvalitní ložiska a disponuje kvalitní brzdou.

Převod     4,6:1 

Počet ložisek     3+1 

Hmotnost navijáku     595 g

Baitrunner ST 4000 FB

Model navijáku Shimano Baitrunner ST-FB je také zařazen spíše základní cenové úrovně než do high-endu. Jde o menší baitrunner, který je k dispozici i v jiných variantách, které se částečně liší.

K hlavním použitým technologiím patří: pokládka vlasce Varispeed, Super Stopper II, tělo a rotor z XT-7.

V tomto případě jde o velikost cívky 2500, což se dobře hodí na lov kaprů metodami jako feeder nebo klasická položená spíše na menších vodách. Model s velikostí cívky 4000 už ale je o něco univerzálnější.

Převod     4,8:1

Počet ložisek     1+1 

Hmotnost navijáku     355 g

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.