Braní ryb ovlivňuje poměrně dost faktorů. Jedním z nich jsou povětrnostní podmínky. Počasí na kapry má totiž vliv podobně jako na jiné ryby. Možná ne tolik, jako například na sumce ale každá změna je znát.
Ačkoliv na kapry chodíme v podstatě celoročně a mnozí mrznou u řeky klidně v lednu (hlavně „profi“ se závazky vůči sponzorům:)), tak se dá říct, že kapr obecný je poměrně teplomilná ryba. Nejlepší braní v průměru zažijeme od jara do podzimu.
Počasí na kapry a vliv teploty
Teplota je velmi důležitý parametr. Vliv má teplota vody a vzduchu. Na to si dávejte pozor, protože například pod přehradami je teplotní režim řek odlišný od stojatých vod. Většina českých nádrží to žene skrz spodní výpusť elektrárny, což znamená, že v takovém případě vytéká spodní voda o teplotě kolem 4 stupňů. To platí prakticky celoročně.
V zimě tedy řeka pod větší nádrží může být zajímavým místem, jelikož je zde voda o něco teplejší než jinde. Naopak v létě zde bývá chladno, což ale ryby nemusí příliš lákat. Spodní voda v létě bývá chudá na kyslík.
Tip: Akce na sortiment v LKbaits.cz
Teplota vzduchu
Stejně jako lidé, i kapr reaguje na teplotu vzduchu. Ideální počasí na kapry z hlediska teploty vzduchu je v podstatě podobné jako skvělé počasí pro nás, lidi. Kapři mají rádi teplé počasí, ne však spalující vedro. Problém je v tom, že teplota vzduchu se pro ryby projevuje pouze nepřímo právě změnou teploty vody. A voda se logicky prohřívá velmi pomalu. Jeden den teplého počasí tak nemusí ještě nic znamenat. Daleko důležitější než samotná teplota vzduchu je spíš kombinace několika faktorů:
- Teplota vzduchu
- Síla a směr větru
- Tlak vzduchu
Tohle všechno dokáže revírem zamíchat, doslova. Dění pod vodou totiž ovlivní nejen teplota ovzduší ale hlavně i vítr, který rozvíří hladinu a míchá vodní vrstvy. Do toho navíc vstupuje i tlak, který například mění koncentraci kyslíku ve vodě. Tyto vlivy se navíc projevují různě na různých revírech. Trochu méně na řekách, o to více ale na stojatých vodách. Obzvlášť pokud jde o velké rybníky nebo velké přehrady s obrovskou vodní plochou, Tam je vliv větru poměrně zásadní.
Vliv větru na braní kaprů
V Česku převládá západní vítr, což je fajn, protože dlouhodobý a stabilní vítr o běžné intenzitě kapřímu apetitu celkem prospívá. Pokud se vítr otočí a nepřínáší to extrémní chlad nebo vedro, tak ještě pořád není nic ztraceno. Naopak velmi problematický může být vítr severní, který často přináší prudkou změnu počasí.
V praxi si ale musíte umět poradit i s lovným místem, na větších vodách bývá lepší chytat na návětrné straně. V případě ošklivých větrů mohou naopak pomoci přehradní zátoky, které jsou od větru chráněné.
Tlak vzduchu ovlivňuje ryby intenzivně
Počasí na kapry a tlak vzduchu? Skoro nejdůležitější parametr. Většina aplikací a různých dříve populárních rybářských hodinek počítá hlavně se změnami vzdušného tlaku. Jeho výkyvy apetit ryb dost ovlivní.
Nemusíte si ale stahovat hned nějakou speciální aplikaci. Hodnoty tlaku najdete na internetu téměř pro každou lokalitu v ČR. Z nich všechno snadno vyčtete úplně sami. Během hlavní sezony lovu většinou vzestup tlaku značí příchod lepšího a teplejšího počasí. Naopak pokles doprovází spíše horší klima. Obecně se říká, že klesající tlak snižuje množství kyslíku ve vodě, což ryby utlumí. Stoupající tlak naopak může braní povzbudit. To je v základu dobrý postřeh, nemusí ale platit vždy. Pokud během horka při poklesu tlaku a divočejším počasí vítr promíchá horní vrstvy hladiny, tak se voda oživí. Zatímco vyjasnění a příchod saharských veder může úspěšnost lovu snížit nehledě na stoupající tlak.
Modelová situace:
- Několik dnů panuje ošklivé počasí s deštěm. Tlaková tendence je klesající a počasí se má spíše zhoršit. V takovém případě se asi moc záběrů nedočkáme.
- Dlouhodobé vedro. Tlak má začít klesat a počasí zhoršit – v tomto případě ale pokles tlaku, teploty, vítr a déšť může braní ovlivnit pozitivně
*Brát v úvahu jen jeden parametr počasí je prostě chyba. Vždycky musíte uvažovat tlak, teplotu i změnu, která v počasí nastává (z horka do dešťů např.). Ryby obecně reagují právě na změny, které v počasí i vodním režimu na revíru nastávají:
Nezapomeňte na hydrologické podmínky
Počasí na kapry i jiné ryby je dost komplexní záležitost. Zapomenout nesmíme ale ani na vodu, kterou ryby vnímají možná ještě více než samotné počasí. Na přehradách nám často kazí chytání prudké poklesy hladin. Naopak na řekách ovlivňují ryby časté změny průtoku, které jsou následkem třeba i menší bouřky. Obecně platí, čím menší řeka, tím rychlejší výkyvy průtoku můžeme zažít.
V závěru se dá říct, že kapr nemá rád a) extrémy v počasí b) prudké změny. Dlouhodobé teplo v létě je pro chytání lepší než neustálé přechody z veder do studených front a opačně. Stejně tak stabilní počasí bývá nejlepší pro kaprařinu během podzimu, zimy a jara.
Buďte první kdo přidá komentář