Kdo letos nemusí vyplňovat sumář úlovků?

vltava

Ačkoliv mnozí rybáři již povolenky za uplynulý rok odevzdali ještě před svátky, velkou část členů ČRS to čeká. V souvislosti s tím ČRS upozorňuje členy, že vyplnění sumáře úlovků je stále povinné u povolenek starého formátu tzv. „harmonika“.

Dotazy rybářů jsou způsobeny možná tím, že aktuálně Český rybářský svaz používá dva druhy formátů povolenek. Nový formát A4 mají někteří rybáři již druhým rokem.

Přitom ale stále zůstává obrovské množství členů se starou povolenkou, kterou nyní musí správně odevzdat..

V některých územích svazech dokonce mohou mít nový formát A4 držitelé celosvazovek, zatímco jejich kolegové s územní povolenkou mají povolenky klasické, píšou o tom například na západě Čech.

Stručně: S jakou povolenkou ČRS musíte vyplnit sumář úlovků a docházek před jejím odevzdáním?

  • Dlouhá povolenka ve skládacím formátu (starý typ „harmonika“) – vyplnit sumář musíte
  • Nová povolenka A4 – sumář zde vůbec není a tudíž se nevyplňuje

*U všech povolenek ovšem nadále platí povinnost jejich odevzdání do 15 dnů po skončení platnosti.

Platí to i v případě, že povolenka má přesah platnosti do 5. nebo 10. ledna (viz článek zde). Povolenky se povinně vrací v ČRS i v MRS.

Dle rybářského řádu, kdo povolenku neodevzdá, tomu nemusí svaz vydat povolenku na další rok.

S klasickou povolenkou musíte vyplnit sumář úlovků i docházek

Vzhledem k použití dvou různých druhů povolenek mohou být někteří členové trochu zmateni. Je to přitom velmi jednoduché. kdo má klasickou harmoniku, ten musí vyplnit sumář.

U těchto povolenek tvoří sumář celou zadní stranu.

Lhůta na odevzdání povolenky je 15 dnů
Starý formát povolenky. Zde je vyplnění sumáře povinné
jak vyplnit sumář úlovků - příklad
Příklad vyplnění sumáře

Vyplnit je nutné úlovky a docházky na všech revírech, které máte zapsány na přední straně povolenky. Nevyplněné řádky je nutné proškrtnout.

Problémem někdy bývá malý počet řádků sumáře, který nemusí rybářům stačit. Zejména pokud navštěvují mnoho revírů během sezony. Nejlepším řešením je dotázat se přímo na vaší MO, jakým způsobem sumář v tomto případě vyplnit.

Někde vyžadují velmi pracné půlení řádků podle pravítka, čímž se kapacita sumáře zdvojnásobí. Málokomu se s tím ale chce otravovat a tak rybáři často k sumáři přináší i další papír, kde nevejdoucí se údaje dopisují.

A v některých MO se to, co se nevejde, prostě nechávají být. Tím však do statistik přichází velká nepřesnost, která má i praktické dopady neboť dle statistik se ve svazu rozdělují peníze například na zarybnění.

Od příštího roku se rozšíří nový formát povolenek, kdo ho už má, sumář nevyplňuje

Obrovská nepřesnost údajů ze sumářů se stala jedním z důvodů pro zavedení nového formátu povolenky. Od roku 2024 se jej dočkají další rybáři.

Nová povolenka sumář vůbec nemá. Rybář s novým formátem povolenky tak na konci roku nic dalšího vyplňovat nemusí. Povolenku, tak jak je, se zapsanými úlovky i docházkami, jednoduše odevzdá.

Nové povolenky A4
Nový formát povolenky odpovídá rozměrům A4 a lze jej zmenšit přeložením na 4 části

Sumář se zpracovává až po odevzdání, pomocí strojového čtení zapsaných údajů, což šetří čas rybáři i svazovým funkcionářům a pracovníkům. Nevýhodou však může být výrazně menší počet řádků pro zápis úlovků a docházek.

Čtěte také:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.