Prodloužená platnost povolenek: kde si po Silvestru můžete zachytat se starými doklady?

mírná zima u labe
Ilustrační foto: zimní Labe

Konec roku a nutnost zakoupit novou povolenku je věc rybářům zcela jasná. Za zmínku ale stojí, že i tentokrát si můžete s povolenkou na rok 2023 pár dnů zachytat také v roce 2024. Kdy a kde?

Tři ze sedmi územních svazů ČRS umožňují chytat s již starou povolenkou i po Silvestru.

Vždy je to přesně definováno v rybářském řádu a jeho Bližších podmínkách výkonu rybářského práva pro daný územní svaz.

Umožnění lovu po Silvestru představuje určitý benefit pro rybáře, kteří chtějí například chytit novoročního kapra nebo si prostě zajít na ryby koncem roku i začátkem ledna aniž by museli starou povolenku odevzdávat a kupovat novou před svátky.

lov kapra v zime

Pouze 3 územní svazy ze sedmi: s celosvazovkou si tam ale můžete zajet na návštěvu

Jak to funguje? V rybářském řádu je pro každý územní svaz, kde opatření platí, definováno do kdy je možné se starou povolenkou lovit.

Lovit můžete dle běžných pravidel na příslušných MP revírech územního svazu.

A nyní to nejlepší: Pokud máte celosvazovou nebo celorepublikovou povolenku, můžete si na tyto revír zajet i když nepatříte příslušného ÚS.

Východočech, nebo Jihočech s výše zmíněnou povolenkou si tak může zajet například na středočeské vody. Viz seznam níže.

Kde lze se starou povolenkou lovit po Silvestru:

  • Revíry ÚS města Prahy – do 5. ledna
  • Revíry Středočeského ÚS – do 5. ledna
  • Revíry Západočeského ÚS – do 10. ledna (i P povolenky)

Lovit s povolenkou na rok 2023 do uvedeného data během ledna 2024 můžete pokud jste držitelem územní povolenky příslušného územního svazu případně držitelem celosvazové povolenky ČRS nebo celorepublikové povolenky odkudkoliv. Nezapomeňte dodržovat rybářský řád a zejména si prostudovat nová pravidla a popis revírů na rok 2024.

Viz také: Ceny povolenek 2024

Do nového roku s novými pravidly a novými povolenkami

Nová sezona od ledna 2024 přichází také ve znamení nové vyhlášky. Laicky řečeno, změní se rybářský řád v celé ČR. V některých ohledech dost radikálně. Vypíchneme jen některé změny, kompletní podrobnosti totiž naleznete ve svých nových rybářských řádech nebo na webu svazu.

Zmínit lze například zařazení amura mezi vyjmenované druhy. Dále nový zápis úlovků – už neplatí, že druhy, jež nejsou vyjmenované, se zapisují až na konci lovu. Naopak, druh ryby se píše hned po ponechání prvního kusu.

Dále došlo k umožnění přívlače na podzim na pstruhových revírech. Územní svazy to ovšem mohou omezit, využil toho například Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko, který podzimní přívlač již na svých pstruhových revírech zakázal.

Vláčkaře z lodi nebo člunu může zaujmout absolutní zákaz hlubinné přívlače za použití motoru na všech revírech v ČR.

Hlubinná přívlač nebo trolling je nadále možná tam, kde není zakázána jinými ustanoveními, můžete ji provozovat ale jen za pomoci pohonu lidskou silou (vesla, pádla, šlapací kajak).

Změn je v RŘ daleko více a rybářský řád by si měl letos každý přečíst pečlivěji než jindy.

Pro mnohé rybáře bude změnou nový formát povolenky. Ten již část ČRS využívá po dva roky, nyní se dostane ke zbylým rybářům v územních svazech, kde tomu zatím odolávali (například východočeský, jihočeský atd.).

Jeho výhodou je, že nemusíte na konci roku sumírovat úlovky.

Nové povolenky A4

Nevýhodou je menší počet kolonek a nepraktický formát oproti staré povolence.

V minulých dne již proběhly první výdeje povolenek přes systém RIS. Gigantický elektronický systém pro celý ČRS již funguje, ačkoliv v mnohých MO to s ním jde ztuha a zejména systém brigád je v každé organizaci natolik odlišný, že ani počítač si s tím občas neví rady.

Přesto se povolenky vydávají a mnozí rybáři už mají koupené doklady na další rok.

Kolem jara svaz dokonce slibuje oficiální mobilní aplikaci, která snad může časem nahradit klasické docházení na MO.

Další související články:

12 Comments

  1. Pořád omezují,zakazují a zdražuji.Kazdou generaci vyrůstají novi a novi zamindrakovani krétě.i co pořád mají potrebu něco měnit.Misto aby se zaměřili na pytlactvi co je v dnešní době velký problém.Tak pořád jen vymýšlejí pičo.iny a prudit rybaře.

    • Absolutni souhlas. U vody to zacina teplat jako kdyby tam probihal prague pride… Z rybaru se staly zamindrakovane slecinky…

  2. Je to celoroční povolenka zakoupím 10. Února má platí do 9 února vše jiné co je celoroční tak funguje tak proč ne u rybářů a hlavně ať se nevymlouvala že musí dělat součet ryb to se dá dělat průběžně

  3. No vono to s tou dálniční známkou není tak černobílé např ve svicarsku to tak je když koupíš 20.12 tak platí jen do konce roku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.