Podzimní muškařská vycházka za lipany

lov lipanů na podzim

Pro většinu muškařů je podzimní lov spojený především s lovem lipana na suchou mušku. Během říjnového svátku jsem využil témě letní teploty, sbalil prut značky Hanák Superlight aftma 3 a vyrazil na menší podhorskou říčku, kde se lipan hojně vyskytuje.

U řeky jsem byl kolem deváté, sluníčko již svítilo, ale na hladině nebylo vidět jediné sebrání. Rozhodl jsem se tedy se suchou muškou vyčkat na aktivitu ryb a navázal dvě nymfy na háčcích velikosti 16 a 18.

V hlubším místě pod jezem bylo vidět hejno větších tloušťů, všechny mé pokusy o jejich ulovení ale statečně ignorovali. Z vývařiště pod jezem jsem měl několik záběrů od malých potočáků, kteří se ale vždycky sklepali z háčku sami ve vodě.

Rozhodl jsem se vyzkoušet mělčí úsek, kde téměř vždy chytím několik lipanů. Po projití cca 200 metrů řeky jsem vytáhl pouze jednoho lipana kolem 15 cm. Rozhodl jsem se tedy přemístit se o několik kilometrů na jiné místo.

Při příjezdu jsem zjistil, že na lipany se na toto „profláknuté“ místo vydalo ještě několik dalších rybářů. Bez toho aniž bych je nějak omezoval, našel jsem si mezeru mezi rybáři a začal prochytávat úsek s nymfami. Po pár náhozech přichází jemný záběr a na prutu visí větší ryba. Boj netrvá dlouho a zdolávám prvního „slušnějšího“ lipana dnešního dne.

Do 40 cm mu chybí pouze 2 cm. Během zdolávání jsem si všiml, že kolem řeky se objevilo poměrně velké množství hmyzu a ryby začínají sbírat z hladiny. Po puštění první ryby měním sestavu a na koncový návazec o průměru 0,10 mm navazuji jepici velikosti 18.

Lipani se zvedají za muškou celkem pravidelně, několik menších se mi nepodaří zaseknout, přesto mám během hodiny chyceno minimálně 5 lipanů kolem 35 cm. Většinu svých hodů směřuji do klidnější vody podél břehu.

Když se frekvence záběrů snižuje, rozhoduji se změnit taktiku. Chystám se proházet peřejnaté úseky. Volím proto palmerovou mušku velikosti 16, která je dle mého názoru v rozvířené vodě lépe vidět. Pokud se mi povede nahodit do blízkosti sbírající ryby, přichází záběry téměř na každý nához.

Pravděpodobně bude větší muška důvodem, proč se mi nepodaří zaseknout skoro žádného menšího lipana, který na mou mušku na hladině útočí. Pro větší lipany přes 30 cm to ale není žádný problém a ještě několik jich zdolávám. V peřejnatém úseku se mi daří chytit i několik pstruhu potočních běžné velikosti.

Je čas oběda, a proto vylézám z vody a odjíždím domů. Těším se, až se v dohledné době vrátím a budu si moci opět vychutnat lov těchto krásných ryb, kterých v našich vodách bohužel rychle ubývá.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.