Lososi se vrátili na Kamenici, kvůli turistům ale nemohou dál

lososi se vrátili do kamenice
Ilustrační foto: redakce

Projekt návratu lososů do řeky Kamenice opět nese plody v podobě dalších jedinců této nádherné ryby, která se vrátila do českých vod.

Severočeský územní svaz ČRS informoval o tom, že na řece Kamenici v Hřensku se objevilo několik slušných ryb, které se vytírají. 

Losos patří mezi tzv. anadromní druhy ryb, které se rodí v řekách a dospělý život tráví v moři. Dospělí jedinci posléze táhnou zpět proti proudu do rodné řeky, aby se zde vytřeli a dali život nové generaci lososů.

Losos dříve patřil k nejhojnějším rybám na Labi

Dříve patřil mezi hojné druhy ryb, které táhly Labem daleko do vnitrozemí v několika vlnách v průběhu celého roku. Nejvíce lososů vždy mířilo až do Pošumaví na Otavu. Významný tah lososů existoval také na Ohři a Orlici.

Počty lososů začaly ubývat až v devatenáctém století vinou znečištění a staveb jezů. Posledním hřebíčkem do rakve tažnýcg ryb u nás se stal velký jez ve Střekově, jehož dostavbou tah lososů do vnitrozemí prakticky skončil.

Jedinou nadějí je tak vysazovaní plůdku lososa a také budování rybích přechodů, které však mnohde nejsou příliš efektivní. Další variantou je odstranění jezů a dalších vodních staveb úplně.

U nás k něčemu takovému prakticky není vůle. Dochází k tomu v posledních letech například ve Velké Británii, kde se vodní díla bourají.

V Česku již od devadesátých let fungují projekty spočívající ve vysazování lososa na perspektivní toky, kam má losos šanci najít cestu zpět. Jisté úspěchy v návratu lososa byly zaznamenány například na Ohři a za současnou hlavní lososí řeku můžeme považovat Kamenici, která do Labe ústí u hřenska.

Z moře až do Kamenice se ryby dostanou, tady je ale zastaví jez pro turistické pramice

Díky blízkosti státní hranice sem totiž losos má cestu jednodušší. Zatímco na českém Labi stojí po celém toku zhruba 90 jezů, na německé straně pouze jeden. Do Kamenice se tak losos dostává relativně snadno, cesta výše po proudu již tak snadná není.

Díky vysazování se do Kamenice ryby vrací každý rok koncem podzimu. Smutné ovšem je, že daleko nedoplavou. Jez, který slouží pro provoz turistických pramic v Edmundově soutěsce, tvoří překážku bránící rybám v cestě na výše položené trdliště.

Turistický průmysl má v tomto případě bohužel navrch. 

Losos na udici v Čechách? Na Labi v okolí Hřenska jej ulovili opakovaně

Úlovků z nedávných let je několik, až se muselo začít s hájením celého úseku na soutoku Kamenice a Labe

Lososa je tak reálně možné ulovit. Ryba je ovšem hájená a je nutné ji okamžitě a šetrně pustit zpět. K úlovku došlo dokonce i na Ohři.

Většina českých lososů ovšem pochází z Labe u Hřenska, kde k jejich ulovení docházelo opakovaně. Šance ne neobyčejný zážitek dokonce lákala rybáře k opakovaným výpravám na Labe přímo za touto rybou. 

Český rybářský svaz proto v minulých letech přistoupil k rozšíření hájeného úseku na soutoku Labe s Kamenicí tak, aby lososa na jeho cestě do rodné řeky nic nerušilo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.