Rekordní losos nepřekonán ani po 100 letech: chytila jej žena

rekordní losos z Tay
Public Domain/Declic~commonswiki

Ve Velké Británii si letos připomínají sté výročí od doby, kdy byl uloven největší rekordní losos v tamějších řekách. Celkem 64 liber vážící rybu ulovila zdravotní sestra Georgina Ballantine. Její rekord dosud nikdo nepřekonal.

Za jedno století, kdy rekordní losos zůstal na stejné hodnotě na skotských řekách chytala mnohá pokolení rybářů, jejichž odhodlání nebylo o nic menší než u starých bardů.

Ani s moderním rybářským vybavením se jim však dosud nedaří rekord překonat. Důvod je zřejmý, takoví lososi na skotských řekách již nejsou.

Na ryby ji vzal otec, rekordní losos ale zabral jí

Rybaření nebylo ve Skotsku před sto lety vůbec ženskou záležitostí. Nenechte se ale mýlit. Řada žen, hlavně z lepších kruhů, na lososy chodila a mnohé z nich drží rekordy na konkrétních úsecích již desítky let.

Giorgina měla štěstí, její otec byl vášnivým lovcem lososů a na řeku Tay ji pravidelně brával. Lov ve dvou rozhodně nebyl o tom, že se žena nedovede na rybách postarat sama.

Glendelvine Beat, kde byl rekorní losos před 100 lety uloven, na videu z dnešní doby:

Tradiční způsob lovu totiž spočívá v muškaření z driftující lodi. To je metoda, která vyžaduje dva lidi na lodi.

Jeden chytá a druhý vesluje. I dnes mnozí muškaři lovící v zahraničních vodách vědí, že na boatmanovi, jak se veslujícmu členovi posádky říká, nesmírně záleží.

Můžete si najmout člověka, který to odvesluje za vás. Zkušení harcovníci se pak drží pravidla, že nejlepší boatman je zkušený rybář a proto se hodí vzájemně u vesel prostřídat, tak aby si oba dobře zachytali.

Georgina s otcem chodila na ryby již odmala a tak se na sebe mohli vzájemně absolutně spolehnout. Ten den, 7. října 1922, si od řeky přinesli tři lososy. Rozhodli se ale vyrazit znovu, ještě večer. Těsně před setměním něco udeřilo do mušky.

Tvrdý náraz a ostrý výpad si vzal sto metrů šňůry. Zdolání ryby se protáhlo až do tmy, po dvou hodinách byla ryba v lodi. Rybu musela zdolat sama neboť její otec měl plné ruce s veslováním a manévrováním lodi v rychle tekoucím kamenitém úseku, přes který s rybou na prutě sklouzli o 500 metrů po proudu níže.

Losos měřil 54 palců (137 cm) a vážil 64 liber (29 kg), Chyť a pusť bylo neznámým pojmem a losos skončil svou životní pouť na talíři. Ne ale ledajaké, pochutnali si na něm pacienti v Perthské nemocnici, kam jej Georgina darovala.

Fotografii Georginy s lososem má k dispozici například britský rybářský časopis Angling Times.

Dnešní stavy lososů jsou v mnohém neuspokojivé. Britští rybáři bijí na poplach zejména kvůli přelovení na moři a chovu lososů v zajetí. Uniklé ryby z těchto chovů totiž zanáší nejrůznější choroby mezi zdravé jedince. 

Lov na řece Tay dnes nabízí několik soukromých společností, které zajistí loď i průvodce:

Přílišný tlak ze strany rybářů ve Skotsku nejspíše nehrozí. Systém výdeje povolenek žádné masové rybaření nepřipouští. Na spoustu úseků jsou k dispozici povolenky jen v omezeném denním počtu.

Další rekordní úlovek lososa nedávno zaznamenali na poloostrově Kola

Stoletý rekord Georginy Ballantine z Velké Británie se překonat nepodařilo a velikost ryb ulovených v zalidněné Evropě není v průměru velká.

Losos z poloostrova Kola:

V celosvětovém měřítku se ještě občas podaří rekordního lososa ulovit i v dnešní době, nejčastěji však v méně obydlených částech našeho kontinentu či případně v Kanadě nebo USA, kde však často jde o jiný druh lososa. 

Podle údajů IGFA, která sleduje rybářské rekordy po celém světě, se rekordní losos chytil na poloostrově Kola. Ruský lovec Konstantin Ščerbovič si připsal rybu v délce rovný metr.

Stalo se tak na řece Jokanga, která patří k jedněm z nejlukrativnějších míst pro lov atlantických lososů na mušku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.