Rybářský řád nepovolí podzimní přívlač na P revírech severomoravských rybářů

Pstruhový wobler salmo hornet

Nový rybářský řád a soupis revírů na severu Moravy a ve Slezsku pro rok 2024 je na světě. Nepočítá ale s možností lovu na přívlač na pstruhových revírech po konci srpna.

Připomínáme: nová ministerská vyhláška změní od ledna příštího roku povolené způsoby lovu ryb na českých revírech.

Jednou z nově zavedených změn je prodloužení lovu přívlačí na pstruhových vodách. Nově vyhláška umožňuje na pstruhovce vláčet i na podzim. Pokud to ovšem svaz nezakáže, což se stalo právě zde.

Několik desítek let předtím platilo, že přívlač na P vodách končí s posledním dnem prázdnin, což asi víte.

Nová vyhláška platná od ledna 2024 ovšem počítá s tím, že lov přívlačí a muškaření se povoluje po celou pstruhařskou sezonu – tedy od 16. dubna do 30. listopadu.

Tato novinka získala velmi kontroverzní ohlasy a mnozí rybáři upozorňovali na zvýšení rybářského tlaku, který pstruhovým vodám hrozí.

Český rybářský svaz v reakci na to upozornil, že uživatelé revírů, kterými jsou převážně územní svazy či méně často přímo jednotlivé MO, mohou lov přívlačí omezit prostřednictvím BPVRP (Bližší podmínky výkonu rybářského práva) v rybářském řádu.

Tato možnost může posloužit například k omezení lovu na revírech, kde dochází k přirozené reprodukci pstruhů obecných apod.

Pstruhová přívlač

Žádná přívlač na podzim, severomoravští rybáři nechají možnosti lovu na pstruhových vodách při starém

Nadále tak v tomto regionu zůstává stará úprava, že na pstruhových revírech můžete lovit přívlačí pouze od 16. dubna do 31. srpna.

Pokračovat v lovu do konce sezony smí v roce 2024 i nadále jen rybáři s muškařským vybavením.

Aktuálně zveřejněný rybářský řád platí pro nadcházející rok. Do budoucna není vyloučeno, že může dojít ke změnám. K prostudování online naleznete rybářský řád přímo na webu ČRS.

(Zde je k dispozici zvlášť rybářský řád pro pstruhové a mimopstruhové revíry ve formátu PDF, obojí pouze pro MS územní svaz)

Rybářský řád obsahuje pro následující rok i další změny, které doporučujeme prostudovat rybářům lovícím na těchto vodách.

pstruh v řece

Dojde k podobnému zákazu i jinde?

V nejbližší době se dá očekávat zveřejnění rybářských řádů z dalších územních svazů. Zda někde dojde také k podobné úpravě, ať již plošně či na vybraných revírech, se tak rybáři brzo dozví.

Rybářský řád a zejména Bližší podmínky výkonu rybářského práva jsou součástí povolenky k lovu.

Každý rybář tak při vydání povolenky obdrží příslušnou brožurku, kde najde aktuální rybářský řád, BPVRP a popisy revírů.

V příštím roce by navíc mělo dojít ke spuštění Rybářského informačního systému (RIS) a jeho členské sekce s aplikací pro mobily, kde by měl mít každý rybář přístup k aktuálním informacím přímo od jednotlivých subjektů ČRS.

Dle zákona je však zatím každý rybář povinen papírovou brožurku mít při lovu fyzicky u sebe i když je RŘ dostupný online

Čtěte také: Změny rybářského řádu od roku 2024: přívlač na pstruhovce, nový zápis úlovků a trolling bez motoru

5 Comments

  • Zrovna v moravskoslezkem kraji bych to jako spravnou moznost nevidel. Lososovite ryby tam jsou pouze nasazene. Ty puvodni uz davno padly za obet vydram. A ty vysazene padnou behem max 14 dni po vysazeni take. A krmit vydry vysazenyma rybama mi prijde jako pekna hovadina. Jen je posporis v dalsim rozmnozovani. Je lepsi veskere ryby slovit a nechat ty chlupate svine pomalu vychcipat hladem.

   • Pokud vyhodíš z vody každou ,,škodlivou“rybu podle BPVRP , tak možná vychcípou. Ale do té doby,dokud budou chodit slušní rybáři kolem řeky ………. . Odpověz si sám.
    A to, že třeba neumíš muškařit ??? Tam, kde jsem kdysi pracoval se říkalo,,nejde znamená NECHCE“ . Nic špatného v tom nehledej.

    • Už tě vydím jak muškaříš na některých pstruhových vodách většinou položené a nebo popadané stromy v potoce.Zkrátka bordel.Pamatuji si když jsem začínal rybařit tak nebylo možné žádné placení brigád ale pěkně se šlo na nějaký revír a udělal se pořádek.Myslím že by se to mělo zase vrátit a pak by se dalo muškařit všude.

 1. Je to nefér vůči starším ročníkům, který už do té vody s muškařským prutem nemůžou, chytáme většinou že břehu a neničime oplodňene jikry. Když vidím muškaře po prsa ve vodě v trlišťi pstuhu a lipanů chce se mně z nich zvracet

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.