Navijáky na kapry: 7 tipů pro rok 2022

Jaké jsou nejlepší navijáky na kapry?

Na současném trhu rybářských potřeb je zajímavá jedna věc, neuvěřitelně široká nabídka všeho zboží. Týká se to také navijáků, které nabízí každá značka v mnoha modelech a velikostech. Pokud ale budeme pátrat po těch nejlepších a nejoblíbenějších, tak nalezneme maximálně 10 – 20 výrobků, které si rybáři vzájemně doporučují pro jejich kvalitu a odpovídající cenu. Vybrali jsme 7 tipů na nejlepší navijáky na kapry pro rok 2022. Budeme rádi, když nám v komentářích napíšete jestli jsme to aspoň trochu trefili nebo jsme úplně mimo.

Nejsou kaprové navijáky jako kaprové navijáky…

Pojem kaprový naviják je trochu zavádějící, protože kapry můžete chytat téměř s jakýmkoliv vybavením. Specialisté je chytají na mušku s muškařským vybavením. Velmi běžná je klasická položená, feeder či plavačka, při níž se používají často ty nejlevnější grafitové modely za pár stovek a naprosto to stačí.

Pod kaprovým navijákem se ale většinou rozumí velký naviják pro moderní kaprařinu, dnes často s velkou Big Pit cívkou, baitrunnerem nebo nějakým podobným systémem a dalšími vychytávkami pro lov velkých kaprů a chytání na větší vzdálenosti.

  • Big Pit cívka – velká cívka navijáku, původně převzatá z mořského rybolovu. V kaprařině slouží zejména pro delší náhozy, rychlé stahování montáže
nejlepší navijáky na kapry
Velké části rybářů stačí levné univerzální navijaky pro lov na položenou.

Shimano Ultegra 14000 XTD 

Shimano je známá rybářská značka, která vyrábí navijáky a pruty od nejlevnějších až po ty dražší. Rybáři nejvíce oceňují spíše ty dražší modely, kde za svoje peníze dostanete prvotřídní kvalitu. Mezi nejlepší navijáky na kapry již tradičně patří Shimano Ultegra, což je léty prověřený model navijáku, který prochází neustálým vývojem a zdokonalováním zejména po stránce použitých materiálů.

Ultegra patří k dražším modelům. Z druhého pohledu ale rozhodně ne k těm nejdražším od Shimana. Pokud to ale s kaprařinou myslíte vážně, tak zcela jistě víte, že páreček těchto navijáků bude investice, která se vyplácí po mnoho sezón u vody. Můžeme se bavit o tom, že jsou i jiné navijáky podobných kvalit a levnější. Ultegra je ale osvědčená a bezpochyby dobrá volba, která snad skoro nikoho nezklamala.

Shimano navijáky na kapry ultegra ci4 14000 xtc

Disponuje velkou cívkou pro daleké hody, samozřejmostí je výtečné ukládání šňůry. Brzda se dá z uvolněné polohy do utažené přešaltrovat zhruba za čtvrt otočky, což je současný standard. K navijáku je náhradní cívka a 4x redukce, díky níž můžete cívku naplnit menším množstvím vlasce, pokud nepotřebujete využít její plnou kapacitu (například na menších vodách).

Nová generace navijáků Shimano se vyznačuje kompaktními rozměry a novými materiály. Lidově řečeno, i přes velkou cívku má naviják malé a lehké tělo, což snižuje jeho celkovou hmotnost. Jednou z nevýhod velkých kaprových navijáků totiž dříve byla vysoká hmotnost.

  • Hmotnost: 645 gramů
  • 4 kuličková ložiska
  • Převod: 4,3:1
  • Výrobce udává 103 cm návinu na 1 otočku kličkou

Wychwood Carp Riot Big Pit (velikosti 65 a 75)

Jeden ze solidních Big Pit navijáků v cenové hladině  2500 – 3000 Kč. Popularita navijáků v nižších cenových hladinách bývá vyšší jelikož cena hraje roli poměrně zásadní. Carp Riot Big Pit ale rozhodně není nijak ošizený po stránce technického zpracování. Jako bonus navíc obdržíte náhradní hliníkovou cívku, což vám umožní mít v záloze cívku s jiným návinem a střídat to dle vašich potřeb.

Wychwood Naviják Riot Big Pit 75S Reel

Wychwood Naviják Riot Big Pit 75S Reel

Luxusní naviják od anglické značky Wychwood. Je určen pro rybáře, kteří potřebují dosáhnout každého posledního metru při dlouhých náhozech. Tyto navijáky jsou velkým hitem po celém světě. Luxusní naviják od anglické značky Wychwood. Je určen pro rybáře, kteří potřebují dosáhnout každého posledního metru při dlouhých náhozech. Tyto navijáky jsou velkým hitem po celém světě. Řada navijáků Riot Big Pit je kultovní klasika a vypadají stejně dobře, jakou hraje jejich 6ti ložiskový chod symfonii. Naviják je dodáván s odhozovou náhradní cívkou, která je celohlinitková. Zesílená robustní hřídel a vnitřní ozubení zajišťují výkonný naviják a přesný chod cívky. Lehce futuristický design s decentními grafickými prvky písma zaručuje nadčasovost a originalitu navijáku. Koncovka rukojeti je vyrobena z ušlechtilého dřeva, což potvrzuje originalitu navijáku a zaručuje kvalitu. Specifikace: – přední ultra silná citlivá brzda – kartáče po stranách rotoru zabraňující proniknutí vlasce do hřídele navijáku – zastavení zpětného chodu v jakékoliv poloze – ACS Clip System nepoškozuje vlasec či nástrahu a díky němu lze snadno dosáhnout přesného místa při opakovaných odhozech – speciálně tvarovaná rolnička brání vlasci k jeho kroucení – tělo navijáku v matně černé barvě – náhradní celohliniková konická , odhozová cívka – převod: 4,8:1 – kapacita cívky: 0.35/420m – hmotnost: 0,695kg


Oproti dražším modelům musíte počítat s lehce vyšší hmotností navijáku, hmotnost ale není pro mnoho rybářů tím zásadním parametrem. Za uvedenou částku jde o solidní naviják s odpovídajícím poměrem cena/výkon.

  • Hmotnost cca 600 gramů (65), 700 gramů (75)
  • Převod 4,8:1
  • Kapacita návinu – 0,30/150m(65), 0.35/420m (75)

Daiwa Emblem 45SCW QD 

Daiwa a Shimano někdy dělí rybáře na dva nesmiřitelné tábory, pokud vám Shimano není po chuti, tak můžete zkusit zabrousit do sortimentu právě Daiwy, jelikož ty nejlepší navijáky na kapry najdete napříč všemi značkami. Nové pokolení navijáků Daiwa Emblem má navíc podobnou cenovku jako výše uvedená Ultegra.

Cívka se zdvihem 45 milimetrů je dostatečně rozměrná pro daleké hody. Systém křížového navíjení je velmi pomalý, jak je v dnešní době zvykem. Záměrem je navinout šňůru tak, aby se omezilo tření při náhozu, čímž se prodlužuje délka hodu. 

Daiwa vůbec nelenila a udělala potřebné výzkumy nebo analýzy, které ukazují, že tento systém prodlužuje nához o 5%, což vyvolává otázku, zda celý tento koncept hraje při lovu nějakou zásadní roli, protože pět procent není zas tolik.

Berme to ale spíš jako otázku čistě filozofickou. Daiwa Emblem patří k léty prověřeným kaprovým navijákům, které k vodě vozí nejeden český i evropský kaprař. S Emblemy vás nebude nic limitovat ani při lovu na opravdu dlouhé vzdálenosti.

  • Cívka 300 m/0,35 mm
  • Převod 4,9:1
  • 6 ložisek
  • 615 gramů hmotnosti

Kaprový naviják Sonik VaderX 8000 RS

Naviják pro začínající kapraře nebo ty, kdo nemají peněz nazbyt. Pro někoho nejlepší navijáky na kapry nemusí být ty nejdražší. Opět se dostáváme s cenou pod dva tisíce korun, což je i tak nemálo peněz. Sonik VaderX 8000RS je za tuto částku naprosto bez problémů použitelný naviják s nímž zažijte spoustu skvělých výprav. Funguje skvěle a i po mnoha dlouhých vyjížďkách vám dá perspektivu několika sezon než třeba přejdete na jiný typ navijáku.

V čem tkví tajemství nižší částky? Nehledejte žádné výrazné chytáky, oproti 2x nebo více dražším navijákům je rozdíl hlavně v použitých materiálech. Tělo je z klasického grafitu, cívka ale samozřejmě kovová z anodizovaného hliníku. S navijákem obdržíte náhradní kus, což není zvykem ani u dražších výrobků.

Použití klasických materiálů se ovšem projeví na hmotnosti, která činí 620 gramů. To je asi o necelou třetinu více než drahé high end navijáky stejného určení. Na druhou stranu ale před 15 – 20 lety nikdo takové věci jako hmotnost příliš neřešil. Pokud tedy hledáte opravdové kaprové navijáky a váš rozpočet není zrovna velký, tak je Sonik VaderX určitě dobrá volba.

  • Dodáván s náhradní hliníkovou cívkou
  • Hmotnost 620g
  • Ložiska 5  + 1
  • Převod: 4,1:1
  • Kapacita návinu: 0,30mm/370m, 0,35mm/280m, 0,40mm/220m
kaprařina

Tica Scepter

Navijáky řady Tica Scepter patří již asi 5 let k nejoblíbenějším modelům mezi českými rybáři. Motivující je zejména cena, která v současné době padá pod dva tisíce korun za kus. Necelé dva tisíce vám zajistí pěkný naviják s velkou cívkou.

  • Cívka: 6000 – 0,30mm/310m nebo 10000 0,50/260 m (v závislosti na velikosti navijáku)
  • 7 + ložisko
  • Převod 4,1:1 

Okuma 8K

Nový model navijáku od Okumy rozvířil české vody zhruba před dvěma léty. Tehdy šlo o možná nejlevnější naviják s velkokapacitní cívkou, což nadchlo dost lidí. Zbytek se na něj dívá poněkud podezřele, protože je podezřele levný. O tomto navijáku jsme psali samostatnou recenzi.

S odstupem času lze říct, že Okuma 8K se na českých vodách úspěšně zabydlela a mnoho rybářů si ji chválí. Samozřejmě zde platí to stejné jako u všech kaprových navijáků této kategorie. Úplně krásně se s nimi dá chytat. Kdo je zvyklý na high-end navijáky s násobně vyšší cenou ale samozřejmě pocítí rozdíly, minimálně v již mnohokrát zmíněné hmotnosti (zde poměrně vysokých 750 gramů) a kvalitě použitých materiálů, která je dobrá (desetiletími prověřený hliník a grafit).

S novodobými kompozity u špičkových modelů s mnohonásobně vyšší cenou se to ale samozřejmě srovnávat nedá. Půjde-li však o váš první naviják tohoto typu, nebo se cenově pohybujete jen v těchto hladinách, tak těžko budete zklamáni. Naopak, Okuma 8K je poměrně inovativní naviják se spoustou zajímavých vychytávek a vlastností.

  • Hmotnost 750 gramů
  • Ložiska – 6
  • Převod 4,7:1
  • Kapacita cívky 550 m/0,35 mm, 890m/0,28mm
  • Pomalá oscilace

Nejlepší navijáky na kapry ale za hodně peněz

Pro většinu z nás nedosažitelné, přesto je nemálo rybářů vlastní. Někdo jen nemá hluboko do kapsy, jiní jsou jednoduše ochotni do svého koníčka investovat částku, která se rovná minimálně jednomu průměrnému hrubému platu, který navíc třetina národa nai nedostane.

Shimano Aero Technium MGS

5ada Aero Technium (Magnesium) patří k tomu nejlepšímu co v továrnách Shimano vzniká. Cenovka se pohybuje kolem 14 – 15 tisíc korun, za což můžete mít kompletní set levnějších prutů a navijáků z tohoto přehledu. A ještě vám zbyde na stojan, hlásiče a možná i bivak.

Nemění to však nic na tom, že Aero technium je špičková věc, která má zcela jasný cíl – poskytnout rybářům to nejlepší. Výčet vlastností je omračující ale za povšimnutí stojí například nízká hmotnost díky použitým kompozitním materiálům. Kompozity jsou složenina umělých a kovových materiálů, které se vyznačují pevností a odolností při nízké váze. Snížení hmotnosti má vliv na komfort manipulace s prutem a ušetří vaše síly také při zdolávání.

  • Hmotnost 485 gramů
  • Hagane vysoce odolné převody
  • 2 hliníkové cívky
  • 8 kuličkových ložisek A-RB
  • Kapacita návinu 0,40/400 metrů

Daiwa Tournament Basia 45 SCW QD

Špičkový model má v repertoáru také Daiwa. Mezi nejdražší navijáky na kapry patří Daiwa Tournament Basia obsahuje technologii Tough Digigear uzavřenou v kompozitovém těle Zaion, což jsou aktuálně nejpokročilejší technologie této značky.

Daiwa navijáky na kapry basia 45 sld qd

Na první pohled vás zaujme také velmi povedený a výrazný vzhled navijáku. Když už kupujete naviják za dvacet tisíc, tak by měl draze také vypadat, což v tomto případě rozhodně klaplo.

  • Hmotnost 520 gramů
  • 9 ložisek
  • Převod 4,9:1

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.