Celosvazovka povinná pro všechny: ČRS vysvětluje vizi jednotné povolenky

Labe 14 Dolní beřkovice

Český rybářský svaz uvažuje o zavedení jednotné povolenky. Lakonické zprávy o plánované novince již před nedávnem unikly na veřejnost. ČRS chce nyní učinit přítrž spekulacím a upřesnil s jakými úvahami prvotní vizi nové jednotné povolenky projednává. Všichni členové ČRS by si teoreticky v budoucnu mohli pořizovat jen celosvazovou povolenku.

Oproti předchozím informacím a dohadům se tak nejedná o jednotnou povolenku platnou zároveň na pstruhových a mimopstruhových vodách. Povolenky pro tyto kategorie revírů zůstanou oddělené i v budoucnosti.

Co se tedy může změnit? Může dojít k tomu, že se zúží nabídka povolenek. Zmizí povolenky územní, které vydávají jednotlivé ÚS. Zůstat by tak měla pouze povolenka celosvazová, která je v současné době výrazně dražší než územní povolenky.

povolenka 7500
Ilustrační foto: redakce

Celosvazovka pro všechny členy, ovšem za nižší cenu

Idea jednotné povolenky je zatím ve stádiu úvah. ČRS ale argumentuje tím, že by mělo dojít zároveň ke snížení ceny celosvazovky.

V takovém případě nejspíše ušetří rybáři, kteří si CS povolenku již pořizují.

Sveročeské Labe

Naopak absence územních povolenek by mohla přinést zdražení těm rybářům, kteří dávají přednost levnější územní variantě.

ČRS nicméně argumentuje tím, že rozložením nákladů na výrazně větší počet rybářů by došlo k poklesu ceny CS povolenek takovým způsobem, že by zaznamenali jen mírné zdražení. Navíc s CS povolenkou všichni získají možnost lovit na větším počtu revírů než s pouhou územní:

Primárním cílem tohoto návrhu je nejen sjednocení přístupu k rybolovu pro všechny členy ČRS, ale i výrazné snížení cen současných celosvazových povolenek a značné rozšíření možností rybolovu držitelům územních povolenek za relativně nízkého navýšení jejich ceny. Zároveň by došlo k významnému omezení počtu druhů povolenek, a tím i zjednodušení jejich distribuce, výroby, vyúčtování atd. Vše samozřejmě za současného zachování oddělení pstruhových a mimopstruhových povolenek.“ píše se ve zprávě na webu ČRS.

Co může znamenat mírné navýšení ceny pro držitele územních povolenek?

Podobný návrh by skutečně mohl řadě rybářů chytání podstatně zlevnit, neboť celosvazové povolenky jsou stále populárnější mezi členskou základnou svazu. Od letošního roku navíc mají rybáři další, byť nepříliš pozitivní, motivaci si ji pořídit – na revírech Rady ČRS, kam spadá např. Orlík, již územní povolenky neplatí.

Otázkou samozřejmě je, co znamená mírné navýšení pro držitele územních povolenek, respektive kolik by reálně zaplatili navíc.

V ČRS totiž existuje 7 územních svazů, z nichž každý nabízí svoji územní povolenku za jinou cenu. Rozdíl v částkách je přitom značný.

Zatímco nejlevnější územní povolenka pro Prahu a okolí stojí na MP revíry pouhých 1200 Kč, na Severní Moravě za ni zaplatí rovné dva tisíce.

Ostatní ÚS se cenově pohybují někde mezi těmito hodnotami. Odhadovaná cenová kalkulace uvažované jednotné povolenky přitom není veřejně známa.

Jaké jsou rozdíly v cenách povolenek nyní?

Mimopstruhová MP celosvazová povolenka na rok 2024 stojí 3150 Kč. Je tak více než o polovinu dražší než nejdražší územní mimopstruhová povolenka (SM) a dokonce 2,6x dražší než nejlevnější územní MP povolenka (PHA).

Aby tak zdražení bylo jen mírné, musela by cena celosvazové povolenky klesnout radikálně.

ČRS ve své zprávě uvádí, že pro účely návrhu jednotné povolenky počítají cenu dle hodnot z roku 2022 a plánují pokračovat na datech za rok 2023:

„Stav projednávání je k dnešnímu dni takový, že Republiková rada ČRS vzala tento návrh na vědomí a uložila hospodářskému a ekonomickému oddělení sekretariátu Republikové rady ČRS pokračovat v přípravě možných řešení s tím, že se čeká na aktuální data za rok 2023, která budou k dispozici v nejbližších dnech.“ píše se ve zprávě.

Upozorňujeme čtenáře, že se stále jedná o pouhou prvotní vizi, jejíž realizace zatím není na pořadu dne. S jistotou tak v dalším roce zůstane struktura nabízených druhů povolenek bez změn. Zda a jak k zavedení novinky vůbec dojde, to také záleží na dohodě napříč územními svazy a výsledek se dá očekávat až v horizontu dalších let.

Zdroj a podrobnosti: https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/119-vseobecne/1484-informace-ke-stavu-reseni-jednotne-mp-a-p-povolenky

Ceny povolenek na letošní rok: https://aktivni-rybolov.cz/ceny-povolenek-2024-zdrazovani-i-velke-zmeny/

Čtěte také:

29 Comments

 1. Co pořád vymejslite za kraviny, už jenom pražská a Orlík,hezký se poplacejte po ramenou a používejte zdravy rozum

 2. Tohle je super nápad. A ono zdražení není nijak radikálníá. Dát za koníčka 3500Kč za rok je drahé? Pokud budeme argumentovat staršími rybáři, vykompenzují to rybami, které si stejně berou domů i teď. Nevidím v tom problém.

  • Pravda, na dnešní dobu to není tak moc, ale jak pro koho… Já jsem fakt zvědavý na reálná čísla, pokud vůbec někdy taková věc vznikne. Sám mám CS takže bych měl ušetřit. Jinak ono to není jen o starších rybářích. Máme tady borce, co nalijí do rybařiny desítky tisíc ročně a pak jsou lidi, kterým i 500 korun může zamávat s rozpočtem a nemusí spadat do kategorie důchodců… Spousta z nich celosvazovku prostě nevyužije, kdo nemá ambice jezdit daleko a bydlí zhruba uprostřed svého ÚS, tak to fakt nepotřebuje

   • A k čemu je celosvazová povolenka? Když chci jet na vzdálenější revír, tak tam nemůžu postavit bivak nebo zustat na místě po ukončení denní doby lovu atd.

  • Ty jsi debil!Proč asi myslíš že si ty lidé kupují územní no protože si třeba nemohou dovolit tu CS.Divný viď.Pane bože takovýhle idioty fakt miluju.

  • Ukáčka drasticky loupí naše vody, jeden sedí s povolenkou a další to dávají do tašek,a nikdo je nekontroluje…. sláva:)))

 3. Já bych spíše byl rád kdyby to bylo celosvazové tak doufám ženy se i tak zarybnovalo jelikož Jihomoravský kraj skoro nezarybnuje hlavně Svratka Jihlava 2 tam není vůbec skoro žádná ryba

 4. Proč tedy je povolenka celosvazové tak tak bychom měli chytat všude i na Moravě a ne Morava zvlášť proč za ty peníze všude i na Laby jsou soukromé revíry proč přímo v Kolíně mám celosvazové tak žádné omezení za ty peníze a co ukacka bez zkoušek a berou vše nikdo po nich nejde jsme vůbec ještě v Česku je to hnus všichni se jich boji hlavně že máte stále nějaké omezení pro nás a UK si dělají co chtějí berou vše a míra pro ně není a hájení také ne je to fakt super k čemu to vše je jen pro ně hnus ukrajinský

 5. Jojo a Ukrajinci si povolenku koupi levněji a mají jí doživotně, nemělo by to být pro ně dražší a pro naše levnější. Je to opravdu náš národ zvláštní. Ty chodí i na černo a nic si z toho nedělají, protože zákony neřeší a nic jim stát neudělá a ani je nepotrestá. Prostě co dodat.

  • Hrozně hnusný a jednostranné. Za prvé podle mích kontrol na Pražských revírech mírně jsou v prestupkach česky mluvící Rybáři ve vedení. Mírně. A Rybářský řad porušují všichni. Bez ohledu na národnost. Rs Peter Doležal

 6. Labe mám za barákem a budu platit celosvaz když jinam nechodím? To to zase páni ze svazu dobře vymysleli, a na to zlevnění celosvazovky jsem fakt zvědavý. Bude to pár korun. Přece to dělají pro to aby se celkově vybralo víc.

 7. Jednoduse receno opet se jedna o zdrazeni pro ty co si closvazovku nekupuji.Pochybuji ze bude stat stejne jako uzemni povolenka pro ty rybare kteri celosvazovku nekupuji protoze ji nevyuziji.Uz jsou jako nase vlada.Nevi jak vytahat z lidi vice penez.

  • No to je vono furt důchodci myslím že jich má spousty větší důchod jak nějaký pracující a náklady malé

 8. Konečně to někoho napadlo proč mít rozdělené klidně ať je to celorepublikové.vse bude jednodušší zrušit bližší podmínky jsme jedna republika na co to kouskovat a hrát si každý Mo na svém Písecku

  • Tak to by nešlo se znovu spojit Rozdělili se jenom ptoto aby bylo víc úředníků Do Českého svazu už se dědci nevlezli zak se udělal MRS.

 9. 1) bydlím uprostřed svého ÚS
  2) mám tady u nás pracně vytvořená inf.data pomocí katastru, vyhlášek atd k tomu, kde mohu co a jak (bivak, broll..)
  3) celosvazova mě nikdy nelakala a nelaka, reálně je to dost nesmysl jet 200 nebo 300 km někam a procházet fyzicky x katasr možná idealni místa k rybaření, kde je možné použít bivak. Jet 200 i 300 km na otočku a zachytat si je nereálné.

  Pouze celosvazovka? Ano, ale..
  I výrazně zdrazena? Ano, ale..

  Ano, ale ať se vybojuje možnost bivakovani a zvýší činnost práce RS u vody.

  Protože včera večer se za mnou u vody zastavil ukrajinec na kole, v batohu teleskop a ptal se jak ryby berou. Potom mi sdělil, že si musí večer ještě zajít a že nemá povolenku, strašně happy z toho byl..

  • Přesně takhle jsem to měl dlouhý léta, než jsem se přestěhoval. Na každou stranu X revírů v našem ÚS, jednou za rok na Orlík taky na krajskou a celosvazovku jsem nepotřeboval. Ale zase jsem měl známého, bydlel přesně na hranici takže CS už od dětství, aby mohl chytat na řece u babičky v sousední vesnici

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.