Někteří rybáři si od roku 2024 za chytání na Orlíku připlatí 2x tolik. Koho se to dotkne?

Vodní nádrž Orlík
Titulní foto: redakce

Velké změny se chystají v Českém rybářském svazu, alespoň tak o tom mluví oficiální informace přímo z ČRS. Jedna z velmi citelných změn se dotkne tisíců rybářů navštěvujících vodní nádrž Orlík. Pocítí to ti, kdo zde chytají na územní povolenky. Za rybolov zde si budou muset od roku 2024 významně připlatit. Bez celosvazovky se totiž už neobejdete, což fakticky znamená zaplacení až dvojnásobku dřívější částky.

Co má svazu v plánu? Na vodní nádrži Orlík a několika dalších, poněkud méně významných revírech, hospodaří přímo Rada ČRS. Nespadají tak po žádný územní svaz ani MO.

Již po desítky let přitom platí pravidlo, které umožňuje lov na Orlíku všem rybářům vlastnícím jakoukoliv územní povolenku v rámci ČRS (a samozřejmě držitelům povolenek CS a celorepublikových).

Na Orlík tak může vyrazit rybář například z Ostravska a nemusí si dokupovat hostovací povolenku. VN Orlík je rozsáhlým revírem s obrovskou návštěvností rybářů z okolních regionů i celé republiky.

Změna se ovšem nejspíše dotkne lovících z nejbližších územních svazů. Rybáři cestující po revírech na větší vzdálenost totiž celosvazovku většinou mají.

Orlík je však vodou, která významně zasahuje do oblasti Středních a Jižních Čech, jeho severní část není daleko ani od Prahy.

Právě odsud se rekrutuje poměrně početná skupina rybářů, kteří mají Orlík za humny a každoročně zde realizují značné množství vycházek.

Mnozí z nich přitom mají pouze povolenky svého územního svazu, které jsou výrazně levnější a na Orlíku platí také. 

Pro řadu rybářů to znamená zdražení až o dvojnásobek či více

To se ovšem má změnit a od roku 2024 již bude nutné “zainvestovat” do dražší povolenky. Například letos stojí CS MP povolenka 2950 Kč. To je pro některé rybáře více než dvojnásobek ceny jejich územní povolenky.

Středočeská územní MP povolenka letos stojí 1500 Kč, dá se tak pro Středočechy jezdící na Orlík předpokládat zdražení o necelý dvojnásobek. Jihočeši si připlatí o více než tisícovku a případní pražácí jezdící se svojí územní povolenkou na Orlík zaplatí dokonce o osmnáct stovek navíc.

Zde přitom pro ilustraci vycházíme z aktuálních cen na rok 2023, jelikož ceny na další rok nejsou veřejně známé.

RS zabavila povolenky funkcionářům na Orlíku

Pro kratší vycházky poslouží hostovací povolenky

Pro jednorázové výlety či dovolené se nabízí také použití hostovacích povolenek, které Rada ČRS na své revíry nabízí.

Tuto možnost prozatím využívají hlavně členové samostatně hospodařících organizací ČRS, kteří nemají na Orlík přístup v rámci své lokální povolenky a členové MRS bez celorepublikovky. Pro cizince a nečleny ČRS nebo MRS platí vyšší ceny hostovaček

Pro ilustraci, ceny hostovacích povolenek na Orlík v letošním roce 2023:

DruhKategorie1denní2denní7denníRoční
Údolní nádrž OrlíkČlen ČRS / MRS500 Kč800 Kč1 200 Kč4 500 Kč
Nečlen ČRS500 Kč800 Kč1 200 Kč4 500 Kč

Zdroj: rybsvaz.cz

*Nečlenské povolenky jsou určené pro každého kdo není členem ČRS ani MRS a je držitelem 3O denního rybářského lístku vydávaného bez skládání zkoušek. Kupovat roční povolenku samostatně pro tento revír má smysl nejspíš jen pro tyto osoby neboť člen ČRS si místo toho může zakoupit výhodněji rovnou CS nebo celorepublikovou.

pokles hladiny na Orlíku

Důvodem jsou peníze

Jako důvod změny uvádí Rada ČRS například nepoměr v částce, kterou jako uživatel revíru obdrží za úlovky rybářů lovících na levnější povolenky územních svazu, citujeme:

“Vedle sebe zde běžely nezávisle dva systémy, a to redistribuce (systém přerozdělení tržeb z celosvazového rybolovu) a systém krajského hospodaření, které má vliv na tvorbu cen územních povolenek. To způsobovalo velký nepoměr při financování hospodaření na revírech Republikové rady ČRS. 

Podívejme se na celou věc prakticky. Při současných pravidlech mohou na Orlíku vedle sebe sedět dva rybáři, jeden má celosvazovou povolenku za 2 950 Kč a druhý územní povolenku např. za 1 200 Kč (to je cena povolenky územního svazu v Praze. pozn. red.). Už jen tato situace je nerovnoměrná. 

Každý z nich uloví candáta o hmotnosti 2 kg. Za rybáře, který lovil na celosvazovou povolenku dostane uživatel revíru v rámci celosvazové redistribuce do hospodaření na Orlíku 800 Kč (400 Kč/kg) plus 20 Kč za docházku, přičemž příslušný územní svaz rybáře s územní povolenkou přispěje uživateli revíru pouze 200 Kč (100 Kč/kg) za úlovek candáta.”

Podrobněji se o důvodech změny dočtete ve zprávě na webu ČRS.

Čtěte také:

21 Comments

  1. Ať už jde Republiková rada ČRS kamsi. Velká většina ÚN Orlík je na území JČ kraje, tak ať si natáhnou na hranici krajů sítě a každý kraj si hospodaří samostatně. Když se jim něco líbí, tak si to přivlastní. Prostě pražáci.

    • Tady vůbec nejde o to v jakém kraji leží revír, územní svazy ČRS také současné kraje nekopírují. Jde o to, kdo je uživatelem revíru a to je v tomto případě odnepaměti rada ČRS. Je to ale bohužel změna, která se velmi negativně dotkne velkého množství lidí zvyklých na Orlík jezdit z okolí. Škoda…

    • Hlaně, ze vypousteji na jare a na podzim Vltavu 20 (Kořensko) a ryby utecou do Orlika. Rybi prechod nechteji postavit po proudu na levem brehu Kořenska. Tak pekne MO Týn nad Vltavou zarybnuje Orlik diky vypousteni Kořenska.

  2. Nemám s tím sebemenší problém. Za mne je to absolutně v pořádku. Alespoň se zmenší tlak na vodu a nechápu proč by ČRS jako hospodář Orlíku měl být brán u hubyna úkor místních organizací. Pořizuji si celých 45 let celosvaz, takže v pohodě.

      • Za mě je to dobře… jezdím z Liberce kazdy rok na podzim na 3 týdny a někdy i na jaře… za to co se tam ze strany rybářů děje co se tyče veřejného pořádku, majetku a to co se tam děje s rybami. Až už dochazi ze strany rybářů k pytláctví jako třeba tom ze místo jednoho kapra odnáší 5, nebo se odnášejí ryby 70+ od vody co tam imrvere vidím… další věc je ta ze půlka ze všech rybářů tam má nabízeny 4 nebo i více prutu, sedej v chalupách nebo jsou někde v p..i …. Nehledě na to za mě ok pac se to dost vylidni a nedopadne to tam jako všude na Labi atd. Kde je všude zákaz vjezdu a zákazy všeho možného… Lidi si za to můžou sami….

  3. Tak Rado díky. Jezdíme už 10 let s vnukem na Orlík jednou za rok na týden z Plzeňska. Všechny ryby pouštíme a za těch 10 let jsme nevzali ani jednu rybu. Od 24 máme zaplatit každý za týdení hostenku 1200 kč navíc. Tak letos naposledy, Rado ČRS moc děkujeme.

  4. Mam na Orliku chatu. Posledni 3 roky tam neni voda a z Orliku se stala doplnujici nadrz pro sousedici nadrze. Minule roky to bylo kvuli opravam, ale tenhle rok je to jenom kvuli tomu aby bylo dost vody na Slapech. A ted chteji abych si zaplatil dvojnasobek i kdyz jsem z jiznich cech.
    Kvuli tomu si povolenku nekoupim a doufam ze to udela co nejvice rybaru. Delaji z nas blbce tak si to nenechme libit. A mimochodem nejde o prachy jde o princip.

  5. To je na houno, na Orlík jezdím na týden se synem, buď dám 2400 za týdenní pro dva nebo navíc 2400 za dvě CS. Ale ty využijeme pouze na týden na Orlíku. Přijde mi to fakt dost. Ach jo.

  6. Nechápu proč bych měl platit něco navíc když jsem s jižních čech ??? proč si to nezaplatí jen náplava s ostatních krajů ???Ať si celý orlík Črs strčí do krku a udusí se nenažranci.

  7. Cely život rybařím jenom na Orlíku,protože u něj bydlím.Svazová povolenka mi není k ničemu,prostě z nás domorodců chcete vyždímat prachy.Že se nestydíte tohle udělat místním rybářům.Mám sto chutí Vám nezaplatit nic.Dnes jsou to 4OOO,-kč,brzy to může být 1OOOO,-kč.Je to podraz,sbohem….

  8. Bezte do pice vymrdani funkcionari delate z nas poslusne otroky na prachy. Bude to jenom pro bohate. Vsude sedi jenom titulovani a tak to take vypada. Jenom nahrabat a po nas potopa

  9. Naší rodině komunisti sebrali pozemek pod orlíkem na řece chytával už praděda a nikdo nám za to neplatí že používají pozemek který nám patřil a teď musím platit povolenku dražší a dražší i když je to jihočeský kraj

  10. Nekupujte to jednu sezonu a uvidite, jak to s nimi zaklepe a skončej na pracáku…. Hezky je živíme…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.