Členům výboru zabavila RS povolenky přímo ve středisku ČRS na Orlíku

RS zabavila povolenky funkcionářům na Orlíku
Orlík. Titulní foto: redakce

Pravděpodobně není rybář, k němuž by se v průběhu posledních dnů nedostala zpráva o údajném zabavení povolenky dvěma rybářům na Orlíku.

Údajně mělo jít o členy výboru Středočeského územního svazu, kteří se dopustili jednoho z nejčastějších prohřešků, jimž je nepřítomnost u prutů.

Podle zvěstí z Facebooku a různých řetězových mailů se vzdálili od nahozených prutů v dobu, kdy se na místě pohybovala tamější profesionální RS.

Ta měla reagovat standardním způsobem a po nalezení lovících jim zadržela povolenky k lovu.

Zpráva o této události kolovala celý víkend po nejrůznějších sítích a skupinách. Vzhledem k tomu, že šlo o několik vzájemně odlišných verzí, nebylo jisté, co je informace od původního zdroje a co si jednotliví šiřitelé přisadili.

Dnes však vydal Středočeský územní svaz oficiální prohlášení v němž tuto událost potvrzuje a konkretizuje. Podotýkáme, že však jde jen o jeden úhel pohledu, jenž přejímáme v původním znění, bez snahy jej rozporovat či potvrzovat.

O čem informuje oficiální zpráva od SÚS ČRS

 • Konstatuje se, že dotyční se od prutů vzdálili na 20 metrů. Na pípání signalizátoru s příposlechem a kontrolu RS okamžitě reagovali.
 • Případ se řeší standardní cestou příkazce na ÚS a kárným senátem. 
 • Zároveň bude přestupek projednávat přestupková komise ORP.

Ze strany dotčených funkcionářů přišla také rezignace, která nebyla přijata. Na podzim čeká Středočechy územní konference, kde mohou delegáti o budoucnosti rozhodnout ve volbách. 

Citujeme přímo slova předsedy SÚS Dušana Hýbnera: „Z naší strany k tomu není zapotřebí nic dalšího, počkáme si na konečné vyřešení celého případu. Vše ostatní ponecháme ´zaručeným´ zprávám informátorů na sociálních sítích.“ 

Oficiální prohlášení si v celém znění můžete přečíst na stránkách ČRS SÚS.

Areál ve Štědroníně patří ČRS, nabízí se zde také ubytování

Na Orlíku hospodaří přímo republiková rada ČRS, nespadá tedy pod žádný územní svaz ačkoliv například Středočeši se také podílí jako ostatní na kontrole rybářů (viz článek o činnosti porybných ze Středních Čech na Orlíku) a doplňují zdejší profesionální RS.

Areál ve Štědroníně, leží na otavské větvi Orlíku. ČRS jej nabízí i pro ubytování řadových rybářů nebo veřejnosti prostřednictvím “dceřiné” společnosti ČRS SLUŽBY S.R.O.

Tresty za přestupky jsou v rámci ČRS od letošního roku jasně definované

Nehledě na všeobecnou hysterii, která se kolem případu šíří, je nutné poznamenat, že výkon jakékoliv funkce v ČRS neznamená zásadní úlevu od výše případného trestu.

Za každý přestupek je přesně definován trest sazebníkem v podobě např. různé doby zákazu rybaření.

Sankce tak dotyčné nejspíše nemine. Přidat se k tomu navíc může pokuta z ORP (městského úřadu).

Ta dovede být i citelná. Z poslední doby se mluví o případu jednoho z členů MRS. Toho úřad v jednom nejmenovaném jihomoravském městě pokutoval poměrně vysokou částkou 5000 korun. Šlo o trest za podobné porušení pravidel, které zdaleka nepatří k nejtěžším přestupkům, jakých se rybář může dopustit.

7 Comments

 1. Kdyby fungovala rybářská stráž jak má, tak by zabavovala povolenky jak na běžícím pásu. Stačí se projít od davle podél sázavy do stříbrné skalice.již sem na to upozorňoval ale nezájem.u chat, nastražené pruty a majitelé chlastají v chatách a ve srubech.a to nemluvim co se děje v pyskočelích u jezu s karavany a hromadné masení ryb u vody.pozemek města ale zřejmě jim to nevadí.no co čekat od rybářů když se povolenky vydávají bez zkoušek, tak ani neví jak se u vody chovat.

 2. Rybářská stráž by měla více i s pomocí policie trochu víc šlápnout na rádoby rybáře s Východu, přijedou zákazem vjezdu až k vodě luxusními auty, ryby jakéhokoli druhu i míry hází do nádrží s vodou které tam mají. Není rybář jako rybář.

  • Tak tohle dělají všude. Co chytnou to nepustí a u vody se chovají jak dobytek.Ryby schovávají do kufrů aut, mezi keře a podobně.

 3. Toto je prachsprostá šikana nic víc, ano je to přestupek, se kterým (konkrétně vzdálení se od prutů s příposlechem, ale následné reakci na záběr) nemají na „soukromých“ revírech problém.o drakonických pokutách na městě ani nemluvě. To by se za pytláctví a x ryb (i podmírečných) v saku muselo rovnou střílet.

 4. Z doslechu. Někdo někde si musel odskočit vyprázdnit močový měchýř za nejbližší strom, ze tři metry daleko od prutů. Když se vracel přišla RS a že byla velmi horlivá. Přestupek. Nepřítomnost u prutů a s okamžitou manipulaci s nimi. Ano, v řádech je to slovně definováno i forma postihu. Můj názor je že by to mělo být podložené i o toleranci v metrech či časově v minutách. A bylo by to srozumitelné pro obě strany.

  • Nebo máte pruty nahozene 150m. A přijde to na vás tak než to stáhnete máte naděláno v kalhotách. Nebo se vyprázdnit hned vedle prutů, to by zase byl přestupek o znečištění. Na malou to ještě jde většinou je kousek vedle keř. Většinou se dá zalest do keře. Furt je to o lidech a pokud si bude dělat stráž ego. Tak se nikterak nefomluvite.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.