Hladina Orlíku na půl roku klesne až o 11,9 metru

Snížení hladiny na Orlíku
Ilustrační foto: redakce

Státní podnik Povodí Vltavy se během léta chystá radikálně snížit hladinu na vodním díle Orlík. Postupně klesne voda téměř o dvanáct metrů oproti normálnímu stavu.

Důvodem pro výrazný pokles hladiny je realizace plánované stavby pod pracovním názvem „VD Orlík – zabezpečení VD před účinky velkých vod“.

Pro účely stavby sníží personál přehradní nádrže hladinu pod kótu 339,00 metrů nad mořem. Na tuto úroveň by se měla voda na přehradě dostat zhruba během srpna tohoto roku, tedy přesně v polovině letošní prázdninové sezóny.

Do té doby bude hladina Orlíku s největší pravděpodobností kolísat v rozmezí 347,60 a 349,90 m.n.m. v závislosti na aktuální hydrologické situaci a potřebné manipulaci na vodních dílech vltavské kaskády.

Omezení na plavební komoře a výtahu

V souvislosti s poklesem hladin je nutné počítat též s omezením na vltavské vodní cestě. Na plavební komory komoře Kořensko se nebudou proplavovat plavidla od okamžiku 347,60 m n. m. Dosažení této hodnoty očekávejte hned začátkem srpna 2022.

Lodní výtah na Orlíku přestává fungovat od chvíle podkročení minimální provozní hladiny 342,50 m n. m. Tento stav se očekává zhruba od poloviny měsíce srpna.

Povodí Vltavy apeluje na uživatele vodní plochy

Podnik Povodí Vltavy zdůrazňuje, že půjde o dlouhodobý pokles úrovně hladiny, který potrvá do března 2023. Apeluje tak na návštěvníky vodní nádrže aby s tímto faktem počítali.

Ještě důležitější je tato informace pro uživatele vodní plochy, kteří využívají infrastruktury navázané na stav hladiny.

Nízká hladina Orlíku vždy odhaluje původní stavby skryté na dně nádrže:

Pozor na mola, ukotvená plavidla a při spouštění lodi

To se týká zejména provozovatelů a majitelů mol, kotvících plavidel a provozovatelů nejrůznějších rekreačních zařízení na břehové linii Orlíku.

Pro rybáře to může mít plusy i mínusy. V dostupných místech se rozšíří příbřežní plochy což usnadní lov ze břehu v  některých lokalitách.

Na druhou stranu se může zkomplikovat například spouštění lodí z přívěsů tažených automobilem. 

Zde je na místě upozornit na často přehlížený fakt, že ne odevšad, kam se dá autem s lodí zajet, se dá potom vyjet zpátky na cestu.

Informace o kótách hladin udávaných v metrech nad mořem najdete na webu Povodí či v příslušných aplikacích pro Android i iPhone.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.