Jak na návazce na kapry: co za materiály se dá pořídit

návazce na kapry

Lov kaprů se točí nejen kolem boilies a dalších nástrah. Nedílnou součást všech diskuzí tvoří také návazce na kapry. Mnoho variant a mnoho materiálů se otevírá před každým zájemcem o moderní lov kaprů, proto nastíníme určitý základ alespoň co se používaných materiálů týče.

Návazec je koncovou součástí udice, tedy to, na co vážete háček. Odlišuje se tedy od kmenu, kterým je hlavní návin na navijáku. Teoreticky lze samozřejmě použít kus kmenového vlasce či šňůry jako jednoduchý návazec, což se běžně dělalo v klasické položené například a spousta rybářů to dělá dodnes.

V praxi se ale v moderní kaprařině i pro nejjednodušší montáže používá některý ze speciálně určených materiálů

Návazcové materiály se prodávají na cívkách podobně jako klasické vlasce. K dispozici jsou v menších návinech neboť délka každého návazce často dosahuje jen několik desítek centimetrů, často méně než 25 cm. Nepotřebujete proto stovky metrů. Cenově bohužel vychází kvalitní návazcový materiál i na několik stovek korun, buďte proto připraveni, že každá legrace něco stojí.

Osobně pamatuji první okouzlení pletenými šňůrami. Když mi je prvně podstrčili v rybářských potřebách, tak jsem podlehl dojmu, že právě tohle kapr nikdy neodhalí. Dnes zase věříme, že vidět není fluorocarbon:) Pletenky se přesto vyrábí a užívají stále, existuje ale tolik variant…

Na návazce na kapry máte na výběr celou řadu často na první pohled podobných materiálů, které se vyrábí v mnoha variantách s odlišnými vlastnostmi. Roli ve výběru nemusí sehrát ani udávaná nosnost jako spíš jiné parametry.

Většina návazcových materiálů se používá v nosnosti 15 až 25 liber, což je v kilogramech zhruba polovina a tahají se na to i ti největší kapři nad 25 kilogramů.

rozpustné

V jedné z hlavních rolí se objevuje tuhost nebo měkkost materiálu

Parametr velké důležitosti pro tvorbu návazců je tuhost nebo naopak měkkost, když to řeknu takhle hloupě.

Na trhu je návazcový materiál od poddajných pletenek, přes různé semi-stiff ztužené varianty až po tuhé varianty. Souběžně s tím se prodávají různé fluorocarbony a další podobné materiály. Souhrnně je to znovu mnoho možností. Jediná jakás takás jistota je, že většina návazcových materiálů je potápivá.

Měkká pletenka

Klasická pletenka prodávaná pod názvem „soft braid“ apod., je velmi měkkkým návazcovým materiálem. Čím měkčí, tím přirozeněji se chová ve vodě. Tím méně je nápadná sama nástraha a klade minimální odpor při opatrném záběru.

Může to být dobrá varianta pro opatrné ryby. Měkká pletenka má ale své mouchy. Zmínit se dá horší odolnost vůči poškození na dně. Mušlová pole jsou pro pletenku konečná. Poškození však hrozí také od kamenů a dalších překážek na dně.

Další nevýhodou je motání při náhozu, což může být problém neřešitelný pokud nechytáte na PVA, do nějž návazec schováte.

Nepodléhejte dojmu, že pletenka je pasé. Není. Ve spoustě situací naprosto stačí.

Pletené šňůrky s potahem a různou tuhostí

Časem se ale začaly prosazovat šňůrky s potahem, jenž nedostatky holé pletenky pomáhá řešit. Příkladem měkké potahované šňůrky je FOX Edges Camotex Soft.

Fox N�vazcov� ???rka Naturals Soft Braided Hooklength 20 m

Setkáte s nimi například pod názvem coated hooklink. Potah navíc dává výrobcům možnosti dělat výrobky stejné řady v různých tuhostech od měkké (soft) přes semi-stiff (polotuhá) až po tuhé (stiff). Nejdříve se podívejme na ty měkké.

Měkká potahovaná pletenka logicky není tak poddajná jako pletenka bez ničeho. Má ale zase své výhody spočívající v menším sklonu k motání v letu a samozřejmě vyšší odolnost vůči poškození. Potah tvoří určitou ochranu vnitřních vláken.

S potahem se dá navíc „pracovat“, tedy jej částečně odstranit a tím vlastnosti materiálu měnit. Sundat potah můžete například pro navázání uzlu. Někdo nechává holý také kousek nad háčkem, pár cm pro větší elastičnost zatímco zbytek návazce je pod potahem a chráněn.

Šnůrky s potahem se řadí k dosti univerzálním materiálům, zejména v měkké verzi.

Tužší potahované šňůrky

Oblíbené jsou ale stále častěji tužší semi-stiff a zcela tuhé (stiff). Zde se vlastnosti materiálu částečně prolínají například s fluo nebo tužšími monofily.

Tužší potahované šňůrky mají výhodu v tom, že se minimálně motají a napomáhají úspěšnému záseku ryby. Stále můžete trochu kouzlit s tím, že část potahu nad háčkem svléknete. Oblíbila si je řada kaprařů jsou součástí mnoha moderních typů montáží.

Fluorocarbon a návazcové monofily

Monofil je označení pro klasický vlasec, zatímco fluorocarbon je speciální druh vlákna, které se obecně vyznačuje tuhostí a nenápadností ve vodě díky indexu lomu, který je jiný než u klasického „silonu“.

Díky neustávajícímu vývoji se opět můžeme setkat u monofilů i fluo s různými vlastnostmi. Fluorocarbony jsou velmi populární pro kaprové návazce.

Monofily ale neztrácí pozici. Na některé montáže se dokonce speciální monofil může hodit daleko lépe než fluo.

Příkladem může být montáž Zig Rig, kde potřebujete vlasec, jenž ani při několikametrové délce nestáhne nástrahu ke dnu.

Starbaits Vlasec Zig Line 100m

Existují také speciální vlasce na chod rig (montáž do bahna nebo trávy). Tyto speciální vlasce přitom mají o dost jiné vlastnosti než klasický vlasec (např. tvarová paměť atd.)

Fluorocarbon je oblíbený materiál pro návazce na kapry

Fluorocarbon je speciální druh vlasce. Hlavní vlastností je nízká viditelnost ve vodě, potápivost a velmi důležitá vynikající odolnost proti poškození třením o překážky.

Původně se fluorocarbon řadil k tuhým materiálům. Dnes už je nabídka zase jiná a můžete si pořídit dosti poddajné fluo návazce (například Mivardi Xtra Supple) ale také velmi tuhé jako například Korda Boom, který je vhodný i pro krimpování.

Máte tak celkem dobrý výběr, který můžete přizpůsobit vašim potřebám při konkrétní situaci.

Fluorocarbony jsou vhodné při lovu aktivních ryb, kdy je důležitých efektivní zásek. Hodí se například pro D rig, Ronnie rig a Combi rig atd.. Díky vlastnostem fluorocarbonu jsou některé montáže velmi chytlavé a umožňují zapíchnutí háčku i když ryba nástrahu jen oťukává.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.