Často se tady vyžívám ve srovnání vývoje v rybaření za posledních třicet let. Fascinující je nejenom pokrok ale i celková změna přístupu. Před oněmi dvaceti pěti lety jsme ve velkém podlehli kouzlu pletenky a pro tvorbu návazců jsme nic jiného snad nepoužívali. Dnes jsme zase úplně jinde a možností je víc. Velmi oblíbené jsou návazce na kapry z fluorocarbonu. V dnešním článku se dozvíte nejen pár tipů na samotné návazce ale i fígle, které vám pomůžou například zvášit úspěšnost záseku.
Fluorocarbon jako materiál údajně pochází z naftařské branže, kde se používal snad pro nějaká těsnění. Poprvé jsem zmínku o něm zaznamenal v rybářských časopisech v devadesátých letech. Psali tam tenkrát o jeho využití hlavně v muškaření. Fluorocarbon má jako hlavní vlastnost údajnou neviditelnost. Vypadá podobně jako normální vlasec, index lomu světla je však bližší tomu, jak se láme světlo ve vodě. Díky tomu je méně vidět.
Toho právě využívají muškaři, kteří často loví v čisté vodě. Tenkrát mě ale za boha nenapadlo, že přijdou do módy návazce na kapry z fluorocarbonu. Proč?
Hlavně proto, že fluorocarbon měl spoustu negativních vlastností. Jako hlavní nevýhoda se mi zdála nízká pevnost a křehkost. Moderní fluorocarbon je ale už dávno jinde. Není výrazně méně pevný ani není přehnaně křehký. Návazce na kapry z fluorocarbonu tak můžeme používat bez obav z pevnosti.
*Takhle nějak vypadá už hotový návazec z fluo pro použití na feeder
Čím se odlišuje fluorocarbon od běžného monofilu?
- Ve vodě je méně nápadný
- Je výrazně více odolný proti otěru
- Je tuhý, což se v kaprařině často ukazuje jako výhoda
Tuhost fluorocarbonu se opravdu ukázala jako jeho hlavní výhoda. Dříve jsme mysleli, že největší tahák bude neviditelnost ale nikoliv. Představte si montáž s návazcem z pletenky, která je ohebná jako nit. U ní je riziko, že se zamotá už při náhozu.
Na dně se může teoreticky zamotat například v místech, kde je hodně menších ryb dorážejících na naši montáž. Naproti tomu, fluorocarbon díky své částečné tuhosti tyto problémy odstraňuje. Vůbec nemusíte mít strach, že se s návazcem cokoliv stane. Ať se děje dole cokoliv, tak návazce na kapry z fluorocarbonu vždycky drží svou pozici a jsou připraveny na záběr.
- Když kapr nasaje nástrahu na fluo materiálu, tak má menší šanci ji vyplivnout. Fluorocarbon tak částečně nahradí různé drátky atd.
- Vyšší odolnost proti otěru také není na škodu, zejména na řekách
*Málem bych zapomněl zmínit další vlastnost, kterou je potápivost.
Návazce na kapry z fluorocarbonu potřebují správný háček
Občas si rád přečtu něco ze zahraničních zdrojů. V téhle souvislosti jsem narazil na jeden problém, který jsem párkrát také zaznamenal. Někdy se mi stane, že zásek nesedí dobře a občas ztratím rybu. Už jsem dokonce slyšel, že někteří rybáři kvůli tomu nemají fluorocarbon příliš v lásce. V kombinaci s tužším charakterem návazce totiž může sehrát svoji roli také tvar háčku.
Markantní to bývá hlavně u návazců při použití potápivých kuliček nebo obecně chytání spíš u dna, zatímco u plovek to bývá častěji v pohodě.
Roli tady hraje vyhnutí očka. Problematické jsou háčky s očkem vyhnutým dovnitř. Při záseku nebo vyplivnutí nástrahy se háček s očkem dovnitř klopí do úhlu a uhýbá vlastně od zapíchnutí. Chytí se pozdě a někdy kapr visí jen za okraj tlamy.
Proto je lepší použít háčky s očkem vyhnutým ven, které mají daleko lepší chytlavost a zapíchnou se dříve. To potvrzuje i moje letité zkušenosti například z plavané, kde se s takovým háčkem dají lépe sekat záběry některých opatrnějších ryb.
- háček s očkem ven – základ pro tužší návazce a tedy i flurocarbon
Jak silný fluorocarbon potřebujeme?
Síla návazce na kapry z fluorocarbonu musí jít ruku v ruce se sílou kmenového vlasce a celá sestava musí odpovídat podmínkám na lovném fleku. Lovíme velké kapry, takže není příliš prostoru pro zbytečnou jemnost. Příliš tlusté návazce jsou ale nápadné i při použití „neviditelného materiálu“.
Pokud chytáte na místě, kde není po vázce nebo překážkách ani památka, postačí fluorocarbon kolem 0,33 mm. Na komplikovanějších místech musíte samozřejmě přitvrdit a zkusit návazce i přes 0,4 mm.
Příklad:
Clearwater fluorocarbon (Carp R US)
- 15 lb pro vody bez překážek
- 25 lb pro těžší případy
Patnáctilibrovka má průměr 0,33 mm, silnější verze už hodně hodně přes 0,40 mm ale má sílu přes 11 kilo.
Další doporučená četba na téma „návazce na kapry z fluorocarbonu“:
Buďte první kdo přidá komentář