Rybářská stráž na Orlíku a v okolí řeší pytláky i lov dravců před zahájením

Rybářská stráž Orlík odhlaila lov dravců během hájení.
Ilustrační foto: autor

Spolu s rozjezdem sezony se rozjeli i pytláci a rybáři porušující pravidla. Doslova žně měla v posledních dnech rybářská stráž na přehradě Orlík i v blízkém okolí. Zdá se, že mnozí rybáři nevydrží čekat do půlky června, kdy začne zahájení lovu dravých ryb.

Samostatnou kapitolou jsou klasičtí pytláci. Vypadá to, že prastarý lov na pytlačku bez dokladů nevymře ani v 21. století.

Jak informuje Středočeský územní svaz ČRS na svém webu, rybářská stráž měla na pilno zejména na Sedlčansku. Prvního pytláka chytili již před více dvěma týdny na revíru Mastník 1. Výtečník nepředložil dobrovolným členům RS ani povolenku a dokonce ani platný rybářský lístek. Dotyčného si převzala přivolaná hlídka PČR, která s ním provedla další nezbytné úkony v přestupkovém řízení.

Minulý víkend si na stejný revír zašla další vypečená partička s poněkud neortodoxním rybářským vybavením. Dvojice rybářů již z dálky přitáhla pozornost místních. Lov na tři pruty už je totiž dostatečný důvod k zásahu členů RS. Proto rybáři neváhali a vytočili příslušné telefonní číslo. V tomto případě opravdu nejde o žádné udávání, hospodaření na revírech financujeme všichni společně a není důvod aby někdo porušoval nastavená pravidla nebo dokonce chytal zadarmo.

Zabavené pytlačky:

Při následné kontrole se ukázalo, že kromě prutů mají borci ještě nahozené pytlačky. Jeden z dvojice se pak snažil porybným prokázat rybářskými doklady vyfocenými v mobilu, což samozřejmě není možné.

Jeho kolega ani doklady neměl. Dokonce ani občanku či jiný průkaz totožnosti. Víkendovou službu si tak musela zpestřit opět hlídka z místního OOP, která přijela dotyčného ztotožnit.

Oficiální video ČRS o rybářské stráži :

Na Orlíku rybáři nevydrželi čekat na zahájení, pruty se zabavovali ve velkém

Nepříliš pozitivně dopadla kontrola Středočechů na Orlíku, který spadá přímo pod republikovou radu ČRS a kromě zdejší RS jej občas kontrolují i porybní z SÚS. 

Část zdejšího rybářského osazenstva si přesto myslí, že na tak velké přehradě si na ně RS nepřijde. To je ovšem omyl.

Někteří pytláci při spatření porybného zahodí prut do vody a utečou. Při poklesu hladiny se pak najdou úplné poklady. Foto: autor

Naprostá ignorace řádu zde panovala hlavně do nástupu profi rybářské stráže, od té doby se mnohé změnilo. Profesionální porybní jsou na vodě téměř neustále a mají k dispozici loď.

Díky tomu se situace s dodržováním pravidel za poslední roky znatelně zlepšila. Některé nedávné rozsáhlé kontroly RS dokonce skončily bez odhalení závažnějších excesů.

Tentokrát to ale vypadá, že spousta rybářů do zahájení čekat prostě nevydrží. Nejzavilejší porušovatelé rybářského řádu si nedají pokoj ani když jim hrozí nečekaná noční přepadovka. Mnozí pak nechávají své udice napospas osudu raději než aby se k nim přihlásili.

Podle fotografií Dušana Hýbnera na Facebooku se zabavilo tolik prutů, že to málem nepobrala ani hlídková loď. Zabavené náčiní musí rybářská stráž odevzdat příslušným úřadům. V případě, že se nepodaří najít jeho majitele, což se nejspíš i stane, propadne rybářská výbava státu.

Činnost rybářské stráže přitom není jednoduchá. Kontrolované osoby občas slušností zrovna nevynikají a v některých případech lze mluvit přímo o tzv. hovadech. Například právě na Orlíku došlo před dvěma lety dokonce k napadení porybných, které si vyžádalo lékařské ošetření a pracovní neschopnost členky RS.

Čtěte další zprávy s tagem #rybářská stráž

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.