Ceny povolenek 2023: podívejte se o kolik zaplatíte navíc (Aktualizováno)

ceny povolenek 2024
Ilustrační foto: redakce

Jako každoročně, i letos se postupně dozvídáme nové ceny povolenek na rok 2023. Informace z různých ÚS přichází v různou dobu a tak budeme tabulku postupně doplňovat, máme to ale už skoro komplet. 

Jakou povolenku si vybrat? 

Také letos si rybář může sám rozhodnout, za mu stačí povolenka územní nebo potřebuje celosvazovku či rovnou povolení na celou republiku včetně Jižní Moravy.

ČRS má sedm územních svazů. Každý z nich pokrývá svoji povolenkou revíry ležící minimálně ve dvou krajích.

Členění ČRS odpovídá starým “velkým” krajům. Příklad: Východočeská územní povolenka platí nejen v Královéhradeckém kraji, kde ÚS sídlí, ale též v Pardubickém, částečně v Libereckém a dokonce na Vysočině.

Pražská povolenka například zahrnuje i kus Berounky, Labe či přehradu Slapy. Na územní povolenku si tak zachytáte na poměrně velkém množství revírů. Kde přesně, to se dozvíte hlavně v aktuálním soupisu revírů pro daný rok (pozor na zastaralé informace z neoficiálních zdrojů hlavně na internetu!), který obdržíte s povolenkou nebo na najdete na webu ČRS.

Pro rybáře, kteří cestují na ryby daleko nebo bydlí na hranici dvou územních svazů, se může vyplatit povolenka celosvazová (CS). Ta zahrnuje všechny ÚS.

Pro chytání na Jižní Moravě je nutné mít povolenku Moravského Rybářského svazu nebo tzv. celorepublikovou povolenku ČRS+MRS.

Každá povolenka se prodává samozřejmě ve variantě pro mimopstruhové vody (MP) a pstruhové vody (P). Zakoupit si můžete oba druhy, případně kombinovat různé druhy povolenek – například pstruhová územní a mimopstruhová CS.

Pro krátkodobé návštěvy v jiných ÚS lze pořídit i krátkodobé povolenky hostovací s různou délkou platnosti v každém ÚS. Pro opakované návštěvy se ale většinou cenově vyplatí koupit rovnou CS nebo celorepublikovou povolenku.

Zapomenout nesmíme ani na samostatně hospodařící organizace, kterých je hodně například v Polabí a například v okolí Českého ráje. Zde žádná z výše uvedených povolenek neplatí a je nutné se informovat a zakoupit zvláštní hostovací povolenku u konkrétní MO. 

Ceny povolenek v roce 2023 půjdou nahoru

Již nyní je ovšem jasné, že v některých regionech si rybáři připlatí více, než se očekávalo. Ceny povolenek v roce 2023 budou vyšší než v předcházejících letech.

Ceny na další rok schvalují orgány svazu v různou dobu a také v různou dobu je dávají vědět veřejně. Často uběhne od schválení ceny do zveřejnění několik měsíců (neptejte se nás proč).

Abychom mohli vytvořit tuto tabulku, musíme sledovat řadu zdrojů. Koncem roku již budou informace kompletní napříč celým svazem, nyní je to trochu detektivní práce a často musíme spoléhat na to, že nám částku sdělí někdo potajmu.

To je důvod proč jsou některé tabulky zatím prázdné. Většinu už ale máme a zbytek doplníme, co nejrychleji, jak to bude možné. !! Edit – právě jsme doplnili všechny tabulky. (řijen 2022)!!

Rada ČRS zatím zveřejňuje jen ceníky na letošní rok 2022, časem ale na jejich webu naleznete kompletní přehled všech druhů povolení i na následující sezonu. Do té doby vám poslouží naš tabulky níže.

Mimochodem, zdraží také členské známky ČRS. Každý dospělý člen zaplatí v příštím roce 700 Kč.

Čtěte také:

Ceny povolenek 2023 pro členy rybářských svazů

Pro zjednodušení začneme povolenkami pro členy ČRS či MRS. Povolenky pro nečleny (držitele krátkodobých lístků bez nutnosti zkoušek) zatím neuvádíme (Pro vaši informaci, jsou někdy 3x až 4x dražší než členské). Také se omezíme jen na nejžádanější roční povolenky.

Celosvazová povolenka ČRS

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční2 950 Kč3 150 Kč
Roční – mládež1 600 Kč1 650 Kč
ZTP, Žákovská 8-15 let750 Kč800 Kč

Celorepubliková povolenka ČRS+MRS

MP roční – 4 150 Kč

P roční – 4 350 Kč

Přejděme nyní na územní povolenky a to rovnou k Severní Moravě a Slezsku, kde se cena mění nejvýrazněji. O zdražení na Severní Moravě jsme již informovali v létě. O zdražení přitom rozhodla územní konference ještě na jaře a drby o výši cen se šířily po celý červen. Oficiální info však dorazilo až začátkem prázdnin. U pstruhovky jde o zdražení o 800 korun! MP je dražší o 400 Kč oproti roku 2O22.

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

*Nemáme zatím k dispozici informace ohledně ceny pro děti a mládež či ZTP

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční2000 Kč2500 Kč
Roční – mládež1 100 Kč1 200 Kč
ZTP, Žákovská 8-15 let350 Kč450 Kč

Středočeský územní svaz

Ve Středních Čechách se rozhodli zdražení rozložit na léta 2023 – 2024. V roce 2023 se tak zdraží o stovku, z původních 1400 Kč na 1500 Kč. V následujícím roce 2024 zdraží povolenka o další dvě stovky.

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční1500 Kč1500 Kč
Roční – mládež1100 Kč1100 Kč
ZTP, Žákovská 8-15 let500 Kč500 Kč

Západočeský územní svaz

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční1600 Kč1600 Kč
Roční – mládež800 Kč800 Kč
ZTP, Žákovská 8-15 let300 Kč300 Kč

Východočeský územní svaz

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční1500 Kč1700 Kč
Roční – mládež800 Kč900 Kč
ZTP, Žákovská 8-15 let500 Kč600 Kč

*Členové z jiných územních svazů ČRS, kteří nemají CS nebo CR povolenku, si pro hostování mohou zakoupit pouze povolenku krátkodobou (měsíční, týdenní). Roční je určena výhradně pro členy MO sdružených v VČÚS, případně pro členy MRS se zájmem o lov na revírech VČŮS. (Ti však mohou využít samozřejmě i povolenku celorepublikovou).

Povolenka bez sumáře ve formátu A4 a hostování v jiné mo

Severočeský územní svaz

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční1900 Kč1900 Kč
Roční – mládež950 Kč950 Kč
ZTP, Žákovská 8-15 let475 Kč475 Kč

Jihočeský územní svaz

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční1 800 Kč1 800 Kč
Roční – mládež900 Kč900 Kč
ZTP, Žákovská 8-15 let500 Kč500 Kč

Územní svaz hlavního města Prahy

V Praze dojde ke zdražení o stovku, což se týká povolenky pro dospělé osoby. U dětí a mládeže se drží stejná cena jako v roce 2022.

Pražští rybáři si také údajně nezakoupí ve svých MO územní povolenky Středočeského a Jihočeského územního svazu, což byla oblíbená praxe zejména u těch pražských rybářů, kteří vlastní chaty mimo hlavní město. 

Řešením je nákup povolenky CS (celosvazové) nebo celorepublikové.

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční1.200,- Kč1 200 Kč
Roční – mládež500,- Kč 500,- Kč 
ZTP, Žákovská 8-15 let300,- Kč300,- Kč

*Předpokládáme, že P povolenka bude mít identickou cenu jako MP (praxe z předešlých let), doplníme tabulku hned po potvrzení.Aktualizace: je to tak, tabulka doplněna

Moravský rybářský svaz

*Informace aktuálně doplněny

Druh povolenkyMIMOPSTRUHOVÁPSTRUHOVÁ
Roční1 100 Kč1 100 Kč
Roční – mládež500 Kč500 Kč
ZTP, Žákovská 8-15 let300 Kč300 Kč

ČRS počítá také s dalším rozšiřováním nových tiskopisů povolenek:

9 Comments

    • Krajské nejsou, většinou se tím myslí územní povolenka, v textu je tabulka cen pro každý ÚS. Ještě je nutné přičíst cenu členských známek, brigád a rybářského lístku

  1. Dobrý den do kdy musí být zaplacen členský příspěvek na rok 2023 . Děkuji s pozdravem Robert Svarc

  2. Dobrý den, nikde nemůžu najít ceny dočasných povolenek, nežiji v ČR a pokud bych si chtěl na týden zachytat, tak jestli se mi vůbec vyplatí kupovat papíry a nebude mnohem lepší si zaplatit soukromý revir? Děkuji Lenfeld

    • Hostovací povolenky maji na webu ČRS – rybsvaz.cz, včetně krátkodobých i pro nečleny. V případě samostatných organizací ČRS je pak většinou nutné najít si přímo web dané MO. Cena za týden chytání je samozřejmě nižší než za rok. Pokud ale nejste členem ČRS nebo MRS a kupujete nečlenskou povolenku tak počítejte s vyšší cenou. Pokud jde ale jen o týden během roku tak asi nemá smysl pořizovat celoroční doklady, to jen v případě, že byste chtěl chytat daný rok vícekrát.

  3. Dobrý den syn se začíná zajímat o rybaření ale nevím zda li ho to bude bavit nebo ne a jsme z obce Zvoleněves na Kladensku.Muzete prosim někdo poradit jakou povolenku přesně zakoupit? Nechci kupovat zbytečně roční tak postačí i dočasná hostovaci.. Děkuji za odpovědi..

    • Obraťte se na Český rybářský svaz, můžete třeba na Kladně. Tam Vám poradí ohledně rybářských kroužků pro děti. Hostovaci povolenka pro nečleny je poměrně drahá varianta.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.