POTVRZENO: Členská známka zdraží na 700 kč

Členská známka ČRS nalepená v průkazu.
Ilustrační foto: redakce

Jak jsme avizovali již na jaře, ČRS zdraží členskou známku. Toto rozhodnutí o víkendu potvrdily vrcholné orgány svazu na Republikovém sněmu, který se konal v sobotu v pražských Průhonicích.

O zdražení členského příspěvku se mluvilo již od jarních měsíců. Po schválení na sněmu již jde o hotovou věc a dražší poplatek čeká každého člena ČRS, který si bude obnovovat rybářské doklady na rok 2023.

Členská známka si držela několik let stejnou cenu (500 Kč).

Nové ceny od roku 2023 jsou následující:

  • Dospělí 700 Kč
  • Mládež 300 Kč
  • Děti 150 Kč  

ČRS objasňuje zdražení inflací, která se objevila během pandemie covidu. Od té doby ale ceny díky politické situaci ve světě pokračují v růstu a bude zajímavé sledovat vývoj cen v dalších letech.

Zdroj: Rada ČRS

Nejen členská známka. Zdraží se i povolenky, nejvíce na Severní Moravě

Zdražení můžeme očekávat i u povolenek. Nejvíc to odnesou pstruhaři na severu Moravy, kde P povolenka podraží o 800 Kč na 2500 Kč. U MP povolenek si tamější rybáři připlatí čtyři stovky. 

Zdražovaní se ale čeká téměř všude. Ve Středních Čechách plánují postupně přidávat na ceně každý další rok. Cena vzroste i jinde ale nepůjde o tak razantní růst jako v prvním zmíněném případě.

Přehlednou tabulku cen povolenek pro celou republiku zveřejníme hned, jak budeme mít potřebné údaje.

Na fungování rybářských organizacích samozřejmě razantně dopadá i zdražení cen energií a pohonných hmot. Největší obětí se bohužel stávají dobře fungující organizace s vlastní produkcí násad, neboť zde jsou náklady největší. Zatímco MO bez produkce a chovů takové náklady nemají. 

To souvisí s dalším nákladem, kterým jsou brigády. Ty se musí odpracovat nebo zaplatit.  Zde vzniká letitý problém ČRS spočívající v tom, že neproduktivní  MO přetahují členy těm organizacím, které vyvíjí hospodářskou činnost a potřebují brigádníky nebo mají vyšší poplatek za brigády. Mnozí členové tak produkční MO opouští a přechází tam, kde je levněji, což snižuje schopnost svazu produkovat ryby ve vlastních chovech.

 (V MRS to funguje zcela jinak. Brigáda se rovnou účtuje jednotným poplatkem pro všechny členy).

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.