Chystá se mimořádná změna rybářského řádu, půjde hlavně o přívlač

přívlačová videa
Titulní foto: redakce

Rok 2024 přinesl převratnou změnu pro rybáře lovící na pstruhových vodách. Nová vyhláška celoplošně umožnila lov přívlačí v podzimním období. Jeden z argumentů s nímž tuto novinku oficiální místa přednesla rybářům pak zněl, že uživatelé revírů mohou přívlač omezit pomocí bližších podmínek a tím ochránit například revíry, kde na podzim probíhá výtěr pstruhů. Až na jednu výjimku se to ale nestalo. Ve většině územních svazů je pro letošek přívlač na P vodách povolena od začátku až do konce pstruhové sezony.

Nakonec to ale může dopadnout zcela jinak. Další územní svaz už oznámil, že dojde ke změnám a to ještě pro letošek.

  • Lov na přívlač je od září do listopadu již zakázán na P revírech v ÚS pro Severní Moravu a Slezsko – toto je v rybářském řádu zapsáno (sekce BPVRP tohoto ÚS)
  • K omezení dojde na severu Čech, rozsah a přesné znění bude oznámeno oficiální cestou
  • Zatím není známo, zda k podobným opatřením přistoupí ještě na dalších ÚS

Na severu Moravy a ve Slezsku je vše jasné, přívlač na podzim se zde nepovoluje, což je napsáno v Bližších podmínkách RŘ. V RŘ dalších územních svazu ale žádné podobné omezení není. Nejspíše ale přibude.

Severočeský územní svaz, který hospodaří dohromady na více než 900 km pstruhových revírů, již oznámil, že změní rybářský řád ještě v průběhu této sezóny.

Změna se dotkne právě revírů, které vyžadují větší ochranu.

Citujeme z oficiálního vyjádření:

„S ohledem na novelu legislativy bude formou BPVRP v průběhu roku rovněž reagováno na změny v lovu na P vodách, především termíny lovu přívlačí. Severočeský ÚS zváží, na kterých vodních plochách je možné umožnit rybolov přívlačí až do konce P sezóny, což nově legislativa umožňuje (do 30. listopadu), a kde je vhodné ponechat lov přívlačí dle současných pravidel (do 31. srpna), případně jiný termín. Tato opatření budou vyhlášena najednou v průběhu letošního roku, to s ohledem na termín schválení platné legislativy, kdy nebylo možné tyto změny ohledně P revírů řádně projednat a již před tiskem soupisu revírů vše jasně stanovit.

Lze předpokládat, že na revírech, kde je žádoucí ochrana původních populací lososovitých ryb, budou platit přísnější pravidla (kratší termín lovu přívlačí než do 30. listopadu), oproti celé řadě revírů, kde je rybí obsádku třeba pravidelně doplňovat (např. pstruhem duhovým, sivenem), protože se jedná o vody s nevhodným pH pro naše původní ryby, neúživné, nádrže, toky málo vhodné pro život lososovitých ryb apod. Na těchto vodních plochách bude nejspíše možné dané prodloužení lovu přívlačí až do konce listopadu. Postup a konkrétní výčet revírů s úpravou lovu přívlačí je aktuálně projednáván s MO našeho ÚS.“, píše se v aktualitě na webu ÚS.

(Zprávu doporučujeme rozkliknout hlavně severočeským rybářům, jsou zde zmíněny i další změny RŘ, které se netýkají pstruhových vod).

Pozn. red. Ke zmíněným revírům s nevhodným pH se řadí například některé vody v Jizerských horách, včetně přehrady v Bedřichově. Zde však tradičně lov končí celkově na konci léta, což je uvedeno i v aktuální soupisu revírů.

bedřichov
VN Bedřichov v Jizerských horách

Jak se v tom zmatku vyznat – ověřujte si rybářský řád na oficiálních místech

Měnit výrazně rybářský řád během roku, respektive jeho Bližší podmínky, je přitom přesně to, čemu se v minulosti snažil svaz vyhnout.

Většinou se takto řeší spíše drobné změny na jednotlivých revírech.

K nové povolence na rok 2024 dostane tradičně každý rybář tištěnou brožurku s rybářským řádem, bližšími podmínkami i soupisem revírů.

Jedná se dokonce o nedílnou součást povolenky a je nutné mít ji u sebe při lovu.

Po chystané změně se ovšem papírový RŘ stane částečně neaktuálním. V papírové verzi se pak nedočtete, že na některém konkrétním revíru je přívlač v určitém období zakázána nebo jinak omezena.

To není zrovna dobré, neboť rybář s důvěrou věřící papírovému vydání může přijít o povolenku.

Dá se sice předpokládat, že o změnách svaz bude rybáře informovat pomocí nejrůznějších médií a sociálních sítí. Ne vždy je však v silách rybáře sledovat všechny změny a aktuality.

přívlačový naviják

Pro jistotu tak není od věci si před lovem ověřit pravidla na revíru z jiných ale důvěryhodných zdrojů. Informace o revírech naleznete v aktuálním znění hlavně na oficiálních stránkách ČRS.

(Nejlépe zamiřte přímo na příslušný územní svaz ale například i pravidelně aktualizované weby některých MO).

Časem nejspíš bude k dispozici také členská sekce s mobilní aplikace systému RIS, která by měla poskytovat ty nejaktuálnější informace.

Čtěte také:

8 Comments

  1. Soupis revíru a rybářský řád, obojí v tištěné podobě je přeci součástí povolenky. Takže pokud není dodán vytištěný dodatek, tak změna radů nemůže platit.

    • Nespadam pod Ústí ale mám celosvaz a na Ohři jezdíme dvakrát do roka, tak pochybuju, že mi někdo 150 km daleko pošle opravenou knížku. Nebo budu muset znova na MO vyzvednout? Spíš to dají na cedule a na net

  2. Zdravím. Nemám problém s prodlouženou časovou dobou vláčení na pstruhové vodě. Stejně můžem 3xza týden. A odnést si max 9 ks ušlechtilé ryby.No osobně je to jeden duhák za měsíc,pro přímou spotřebu. Ale to sem nepatří. Moje otázka směřuje na MSV. Tam dle práva mohu jít každý den a zase si každý den mohu odnést 3ks ušlechtilé ryby.Dle mého není chyba v počtu docházek k vodě ale v tom, že pstruhové vody se omezují, byť i po tomto uvolnění na tyhle byrokratické nesmysly. Jsem 100% pro aby se protlačil zákaz přivlastnění pstruha potočného a lipana na tak dlouho,dokud se populace těchto nádherných ryb neobnoví.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.