Superpovolenka ČRS: uvažuje se o jednotné povolence na všechny revíry

črs
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Již několik měsíců se objevují zprávy o nové vizi Českého rybářského svazu. Novinkou se v nejbližších letech může stát jednotná povolenka, která bude platit na všech revírech svazu – mimopstruhových i pstruhových.

EDIT (únor 2024) – ČRS upřesnil, že se nemá jednat o sloučení povolenky MP a P. Mělo by dojít spíše k sloučení územních povolenek a prodeji pouze CS povolenky, přičemž se předpokládá snížení její ceny. Viz https://aktivni-rybolov.cz/celosvazovka-povinna-pro-vsechny-crs-vysvetluje-vizi-jednotne-povolenky/

Zavedení této novinky by se tak mohlo stát celkem výraznou změnou, neboť až dosud si rybáři mohli každý druh povolenky pořídit pouze v MP nebo P verzi. Rybáři lovící na obou kategoriích revírů tak každoročně kupovali povolenky dvě.

V budoucnu se to však může změnit. Jedná se zatím ovšem jen o prvotní vizi na Radě ČRS a zejména zbývá vyřešit kalkulaci ceny a rozdělení financí.

Některým rybářům může jednotná povolenka, ušetřit každoroční výdaje

Jedním ze směrů uvažování při realizaci této myšlenky je snížení konečné ceny pro rybáře. Jednotná či kombinovaná MP+P povolenka by měla nejspíše vyjít levněji než dosavadní pořizování dvou samostatných povolenek. Zároveň by se zjednodušil nákup a dá se předpokládat, že i náklady svazu na administrativu okolo výdeje a prodeje povolenek.

Lidově řečeno, vystavení jednoho papíru místo dvou může při vysokém počtu členů ČRS ušetřit nemalé peníze i čas.

Mimochodem, cestu šetření nákladů svaz již nastoupil. Od roku 2024 se nebudou vydávat členské známky. Poplatek za členství zaplatíte jako každoročně, bude ale evidován elektronicky.

Uvažovaná jednotná povolenka může přinést ale i řadu nevýhod. Například zvýšení ceny povolenky pro mnohé rybáře a naprosto nový systém rozdělení financí, které může některé dobře fungující MO znevýhodnit a naopak přilepšit těm, kdo se ve svazu spíše jen veze.

Členská známka ČRS nalepená v průkazu.
Papírové známky by měly skončit, platit se ale bude dál

Bude jednotná povolenka povinná pro všechny?

Vzhledem k tomu, že se jedná v rámci svazu opravdu zatím o prvotní úvahy, lze těžko spekulovat, jaký dopad na rybáře bude nová povolenka mít. Předpokládejme, že rybáři kupující oba druhy povolenek ušetří.

Termín „jednotná povolenka“ ovšem evokuje myšlenku, že by mohlo dojít ke zrušení klasických „nejednotných“ povolenek. V takovém teoretickém případě již nebude možné zakoupit samostatnou MP nebo P povolenku.

Pokud by došlo k takovému sjednocení, tak lze pro mnohé počítat spíše se zdražením, neboť převážná část členů loví pouze na MP povolenky. O sjednocení se pstruhovkou se jim asi ani nesnilo. Těžko lze očekávat, že nová superpovolenka bude stát stejně jako obyčejná mimopstruhovka.

Rybářů, kteří kupují povolenku MP i P zároveň je totiž výrazně méně. A v některých regionech s převahou P revírů se zase vyskytují rybáři pouze s povolenkou na P revíry.

Pro rybáře kupující pouze jeden druh povolenky, by tak asi došlo spíše ke zdražení. Zároveň by se jim ale rozšířili možnosti rybolovu. Tuto formulaci ve své vizi svaz také akcentuje, což přivádí právě k této hypotetické úvaze. (V duchu hesla „nechci slevu zadarmo“).

Další uvažovanou možností je, že úplně padnou povolenky územní a jednotná povolenka bude vlastně celosvazovka povinná pro všechny.

V takovém případě může cena této celosvazovky teoreticky být nižší než je nyní, jelikož se prodá více rybářům a rozmělní se některé náklady mezi větší počet lidí. Pro ty, kdo ale chytá na územní povolenky, půjde opět o zcela zásadní zdražení. A takových rybářů je ve svazu obrovské množství.

ceny povolenek 2024

Zatím jde ale jen o spekulace

Jak vlastně bude jednotná povolenka vypadat a kolik za ni zaplatíme, to se dozvíme až časem. Povolenek na rok 2024 se toto zatím netýká a případnou změnu svaz určitě oznámí až to bude aktuální. K zavedení podobných novinek je potřeba zejména podpora od jednotlivých územních svazů. Vše je zatím jen ve fázi zajímavých úvah, od nichž vede k realizaci dlouhá cesta.

Přesto svaz tuto cestu nastoupil, o jednotné povolence se v rámci Rady ČRS reálně jedná a na veřejnost se raději pouští jen opatrné zmínky.

Dá se také očekávat, že změn a novinek bude v budoucnu více. Aktuálně celý svaz najíždí na elektronický systém RIS, který fungování svazu konečně posouvá do moderní doby.

Zprávy z posledních let dokonce v budoucnu nevylučují ani online nákup a vracení povolenek, což lze bez nadsázky označit za obrovskou revoluci v českém rybaření. Týká se to ovšem hlavně ČRS. Moravský rybářský svaz ze společného projektu RIS vycouval, což mimochodem poněkud komplikuje prodej celorepublikových povolenek členům MRS, kteří tím pádem nejsou v RISu evidovaní. Pro příští rok by neměl být problém, do budoucna vše ale závisí na další domluvě mezi oběma subjekty.

Některé místní organizace vylekala navrhovaná změna fungování poplatků za brigády

Aby toho nebylo málo, objevují se plány na změnu fungování brigád a zejména jejich placení. Vedení svazu navrhuje poplatky za sjednotit a centrálně inkasovat nejspíše na ÚS, které by je pak mohlo jakýmsi způsobem přerozdělovat.

Ne všude se to setkalo s nadšením. Dá se říct, že tato zpráva někde způsobila přímo zděšení a příval nelibých slov. Tyto poplatky totiž plynou do pokladen přímo MO a změnou by šly jinam, což se mnohde opravdu nelíbí. Jedná se ovšem opět o vizi, o níž budou funkcionáři všech úrovní jistě dlouho diskutovat.

Výhodou tohoto řešení by mohlo být sjednocení nákladů pro všechny členy a tím omezení migrace. V minulosti si někteří funkcionáři stěžovali na velký přestup jejich členů do jiných MO. Většinou do těch s výrazně nižšími poplatky.

Zdánlivě logická migrace rybářů za nižšími náklady má však stinnou stránku. MO s brigádami či vyššími poplatky jsou často organizace s významným vlastním chovem ryb a produkcí násad z vlastních zdrojů. „Levnější“ MO naopak produkují výrazně méně, pročež mohou vybírat za brigády menší peníz.

Již před lety mnozí poukazovali, že ve výsledku to pro svaz celkově znamená pokles vlastních možností produkce ryb a vyšší náklady na odkup násad od komerčních firem, které si samozřejmě nechají zaplatit tržní cenu.

Zda se ale centralizace vybírání poplatků stane řešením tohoto problému, to se teprve ukáže…

51 Comments

 1. Měl by se zohlednit zájem rybářů a ne jak naplnit kasičku. Chytám jen půl roku a jen na MP revírech. Takže mi stačí půlroční na MP revíry.

 2. Aby důchodci platili 1000 Kč za brigády je blbost může to vymyslet jen úředník který žije v bublině,neboli blb

   • Důchodci by neměli chytat ryby na revirech, pouze po zaplacení poplatku z důchodu to je 500 Kč na den.. To by pak bylo ryb v rybnících.. děkuji

    • No co si o tobě teď myslím tak zoo v Praze by nestačilo ale jedslovo pustím ty isle já rybáři od 6 let je mi 67 let za ty léta co já se na hodil na br, gady to ty nemáš ani opracované dny roky aby jsi měl na důchod už třetím rokem jsem v důchodu ale za ty léta co znám i před tim tak důchodci kteří nemuseli tak chodili na brygady já i jiní s ní a a bylo jich i ne jednou víc my v ty době rodina děti i jiné starosti já jako řidič z povolání jezdil v EU doma víkendy omezené atd byl jsem rád že mám trochu vol a bral děti sebou na brygady v dnešní době už 3roky v důchodu nás ryb svaz důchodci osvobození od brygady přesto se sejdeme ty hnupe co sis to dovolil nás takoví způsobem jrytyzovat tohle říct předemnou takovou zhovadilist už ji máš přes celou hubu ty si myslíš pokud se stáří dozijes že nebudeš v důchodu ubozaju Petr

   • Další vůl mysli si že nezestarne ubozaku možná budeš rád že se dozijes duchodu bůh ví jestli nejsi lehko zivka jestli vůbec makáš aby ti v budoucnu stát vůbec dávala nejakej důchod co to ty máš za myšlení patříš do Bohnice psych. Nebejt nás co už léta platíme příspěvky atd tak ty dnes bys chytal doma ve vaně těch brygad hodin a i nemusel v dnešní době jsem už 3roky v důchodu osvobozen od brygad a přesto na ně chodím a ne jen já a mimo brygad různé další akce ubozaku takoví jak ses ty s těma nazorama už bych ti povolenky nikdy nedal dokážu si představit co jsi zač a jak se chováš u vody jeden z dalších arogantních volu dát ti přes držku a namooat petr

 3. Prachy, prachy, prachy. Také jen zdražování a co z toho. Když člověk nechytí pomalu ani šupinu, protože je vše vychytaný od Ukrajinců a svazy jsou informované, že se pytlačí, tak nikdo nic neudělá. Hlavně že z lidí tahají každým rokem víc a vic prachů. Tak jak tahle naše Nuttela vkada.Ale letos jsem řekl, že na ně kašlu a od příštího roku budu jen jezdit na soukromé revíry, kde vím a mám jistotu úlovků a na některých i si odvezu rybu.

 4. Aspoň to všechno platit z účtu a ne tam čekat v řadě mezi důchodcema který mají čas. Všechno je to moc zastarale.

 5. Já bych udělal povolenky 2 jednu do půlnoci a druhou po půlnoci rybáři kteří chytají sumce by si klidně priplatily jen aby to nemuseli stahovat o půlnoci

 6. Kraviny patří do kravína. Nechte to raději tak jak to je. Stačí že už takto je v rybářských řádech mrdoples. Nepochopil jsem proč mám u nastražních rybek psát míru. Snad by stačilo název a počet rybek. To musel vymyslet hlaváček. Samozřejmě každou čudlu nevěřím.

 7. no,nevím kdo to vymyslel ale nedává to smysl.snad pro pár jedinců.
  Já si pod pojmem superpovolenka představoval povolenku na lov nonstop a to dává smysl.

 8. Byrokratický moloch ČRS,zjistil že projebali všecky vybrané peníze ,tak zas vymysleli „novinku“.Jak k tomu přijdou rybáři ,kteří chytají jen na MP nebo P -kdo to prosím vysvětlí,jsem členem organizace která 20let hospodařila samostatně a dvě přehrady a dvě řeky byly zarybněny fantasticky,jenže pak někdo ze zmrdu ČRS Ostrava dostal napad (Jaroň nejspíš),zpochybnili smlouvy a už patříme pod Ostravu a zarybnění okamžitě na polovinu …zase jde hlavně o prachy a 20 let práce v prdeli ..tak asi tak

 9. No nevím,zda by to byl přínos pro všechny,ale je spousta rybářů kteří chodeji pouze na místním revíru a jinam nechodí.(zvláště důchodci)

 10. Klidně za povolenku 5.000,- na MP, ale lov nonstop. A hlavně zrušit nesmyslné zákazy bivakovani. Třeba zpřísnění podmínek, jako vlastní WC, nádoba na odpad apod. Ale už by to tam nahoře chtělo někoho, kdo bude kopat za rybáře, ne za pokladnu

  • Jezdím většinou na chatu na Hracholusky a 90 procent jen na dravce a ještě na řeku Berounku, maximálně na 4 revíry vše MP, nepotřebuji pstruhovou povolenku když mám chatu na Hracholuskách a tam většinou jezdím, samý kraviny vymýšlí,a kdyby radši udělali i non stop rybaření na řece udělají líp, když si zajedu zachytat na řeku sumce tak abych to vytahoval o půlnoci a ve 4h ráno to zas vše nastražil do vody to akorát vše vyplaším, prostě nedomyšlený, přeji Petrův zdar 🎣🐟

 11. Jasně, pár jedinců ušetří, ale ostatní vydají, více, na co je mi a mnoha dalsim třeba pstruhovka, když na ní nechodím,protože ji mám daleko, samozřejmě, že to platí i obráceně . Udělejte 24hodin rybolov, nebo aspoň jakto mají na Slovensku.

 12. Souhlasím s každým, kdo přemýšlí jako normální rybář. Ale mám jinou připomínku. Zpřísněte kontroly cizinců a bez pardonu jim odebirejte povolenku za porušení řádu a pokuty jim dávejte v nejvyšší možnosti.

  • No s tím bych taky souhlasil, akorát se obávám určitý jazykový bariéry a navíc lidé z východu můžou být více agresivní, takže by ty kontroli museli probíhá s PČR a to nejde zřejmne úplně vždy zrealizovat.

 13. Od minulého roku jezdím jen soukromaky. Ryby neberu tak mi to vyhovuje, a platit tu raketu kterou chtějí u nás při kvalitě zarybnění je nesmysl ,skoro 6000 za rok za MP, to když jedu na soukromá tak je to na 8 víkendu a pěkně v klidu přes noc. Svazy začínají být nenazrane a výsledek nikde.

  • No to by ale neřešilo,ze chtějí snížit náklady na administrativu…. To můžou rovnou nechat jak to je

  • No to by neřešilo to, že chtějí snížit administrativu rsp cenu a čas tím strávený, takhle by to v tomhle směru bylo jednodušší ale chápu že někdo tu,, druhou“povolenku nevyužije.

  • Bohužel ale začnou chránit ryby páč se jim na to rybáři vykandlí a bude jich méně 😂😂👍

 14. ČRS=těžká tržní ekonomika.Už neví jak by z lidí vytáhly prachy,tak zavedou superpovolenku,aby měly superpříjem.Jako Česká Televize a poplatky! Jo kdo má monopol ten 2×bere! Ryby nasadí podměrečný,nebo žádný.Zakážou 2návazce,aby toho člověk moc nechytl..Nejdřív od r.2018 zvýší členství,pak r.2023 povolenku a teď tohle.Příště budeme platit za používání olova,nebo za místo u vody! kur*y jedny papalášský.

 15. JE TO TAHÁNÍ PENĚZ A RYBY ŽÁDNÝ KDO TO VYMYSLI JE VUL KURVITE TO JAKO VLADA REPUBLIKU JDĚTE STIM DO PRDEL

 16. Jsem jednatelem MO kde máme přes 600 členů, revír P, provádíme záchranné odlivy, vlastníme odchovnu pstruhů, do chovných toků vysazujeme jiskru v očích bodech….bez brigádníků se neobejdeme, jestli se zpoplatní brigády tak to vše půjde do kytek. Jednotná povolenka je totální kravina.

 17. Kdyz tady tak ctu ty komentare, tak se mi ten napad zacina zamlouvat, nebot by zrejme svaz opustilo velke mnozstvi lidi, kteri chybet nebudou.

 18. Tvl co je to zase za píčovinu plno rybářů nejezdí po republice tady si může dělat každej co chce na svazu si dá nějaké hovado něco do palice a hned se začne realizace tvl 2 roky jsem si kupoval jenom známku kvůli tomu jak to všechno vypadá rybáři hovada a místní organizace taky hovada už mě to nebaví asi se na to vyseru úplně už mě rybaření přestává bavit každej chytrej jak by se co mělo a hovno s toho jenom prachy prachy rybaření je teď jenom byznys ale hlavně že se s tím začne bojovat haha no konec

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.