Vysazujte méně kaprů: petice Zachraňme naše vody žádá změny hospodaření na revírech

Statistiky úlovků za posledních 30 let
Ilustrační foto: Redakce

Hospodaříme na svazových revírech správně? Stále více řadových členů o tom začíná mít pochybnosti. Petice Zachraňme naše vody žádá změny v zarybňování, zejména odklon od masivního vysazování kaprů a větší péči o dravé ryby a další druhy, které do našich revírů také patří.

Nejde o žádné aktivity ekologických šílenců. Iniciativa Zachraňme naše vody pochází přímo od rybářů. Jejím autorem je Petr Jakubka, dlouholetý rybář, člen RS a rybářský hospodář ze severu Čech. Neuspokojivý stav na našich revírech jej přinutil vystoupit s iniciativou, které má za cíl toto změnit.

V zarybňování převažuje několik druhů ryb

Již léta mnozí rybáři pochybují o tom, jak se na revírech hospodaří. Například podiv nad masivním vysazováním kapra již v rozhovorech vyjadřují i mnozí kapraři.

V celkových přehledech vysazování s obrovskou převahou dominuje právě kapr obecný. Na pstruhových revírech zase často převládá pstruh duhový či siven. Výsledky to rybářům nepochybně přináší, zda to však prospívá i přírodě a ostatním druhům, toť otázka.

Navíc není žádným tajemstvím, že dnešní rybáři kapra často pouští. Dochází tak k paradoxní situaci, kdy je například kapr vehementně vysazován do revírů ale zároveň si jej rybáři odnáší domů daleko méně než například dravce. Násady dravých ryb je přitom každoročně k dispozici pouhý zlomek toho, co svaz nasadí v kaprech, což je nepopiratelný fakt.

Neblahý vliv této situace připomíná bludný kruh. Velkým množstvím kaprů dále například trpí obsádka bílých ryb, které pak netvoří dostatečně početnou potravní základnu právě pro velké druhy dravců. Rybářský svaz se sice snaží v posledních letech počet dravců zvyšovat, ti ale mnohde nemají ani tak příliš dobré vyhlídky na to, se v revírech uchytit, chybí jim menší druhy ryb jako potrava.

Dalším negativním faktorem přemíry kaprů je také špatná kvalita vody. To ovlivňuje nejen život v rybníce ale může to vést i ke sporům rybářů s majiteli či jinými uživateli vodních ploch, kde ke snížení kvality vody dochází.

petice Zachraňme naše vody žádá méně kaprů
Ilustrační foto: Bing AI

Petice Zachraňme naše vody má za cíl jednat s ČRS a Ministerstvem Zemědělství o změnách zarybnění

Cílem petice není žádná revoluce ve svazu. Autor iniciativy naopak chce vytvořit určitou platformu v rámci ČRS, která dá svazu mandát k jednání o změnách a ve výsledku povede diskuzi v rámci svazu i mezi Českým rybářským svazem a Ministerstvem Zemědělství.

MZe je totiž vrcholným orgánem státní správy, který má v ČR rybářství i sportovní rybolov na revírech v gesci. V ideálním případě se podaří dojednat změny k proměnám v zarybňovacích plánech, které nereflektují proměny, jež proběhly na našich revírech i v celkovém přístupu rybářů k výkonu rybářského práva,

Na facebookovém profilu Zachraňme naše vody se o této problematice dočtete více podrobností. Citovat můžeme například toto:

Data ČRS z let 2000-2003 ukazují roční výlovek (počet ponechaných kusů) u kapra kolem 1.4mil kusů. Mezi roky 2004-2015 postupně klesá k 1mil a v posledních 7 let se drží pod 1mil a roky 2021 a 2022 jsou nejnižší výlovky u kaprů v porevolučním období s výlovkem 800tis kusů ročně. Takto radikální dlouhodobě snížení ročního výlovku (o 500-600tis kusů)není způsobeno nedostatkem kaprů v revírech ale hlavní příčinou je přechod větší části členské základny k rybaření formou chyť a pusť.

Zarybňování kaprem ve stále stejném množství ba dokonce ještě vyšším než na počátku tisíciletí není již dnes dle předložených dat potřeba, je dokonce kontraproduktivní a na mnoha revírech vede k jeho kumulaci.

Vysoká koncentrace kaprů v revírech má za následek růstovou degradaci všech druhů ryb, rapidní úbytek bílé ryby a tím způsobený úbytek dravců, úbytek vodní vegetace(v kombinaci s amurem likvidační) a stojí za radikálním zhoršením kvality vody. Tyto projevy lze sledovat na většině revíru a situace začíná být kritická na některých revírech i katastrofická. Je nezbytné aby ČRS zahájila kroky, které povedou ke snížení počtu vysazovaných kaprů. Je potřeba ukázat svazovému vedení, že současná členská základna nestojí o Tesco rybníky, ale že upřednostňuje přirozené populace původních druhů ryb v našich revírech před těmi vysazenými a snížením počtu vysazovaných kaprů je prvním krokem.

Kde můžete petici Zachraňme naše vody podepsat?

K podpisu je petice online na webu petice.com. Odkaz pro podepsání petice naleznete zde: https://www.petice.com/zachrame_nase_vody

Další informace o petici:

FB profil petice Zachraňme naše vody:

https://www.facebook.com/zachranme.nase.vody

Rozhovor na YT Rybománie:

27 Comments

 1. Mám raději kapra a bílou rybu ve vodě než rakovinu okouna štiku či sumce. Jediný dravec a doktor vod je candát. Na peticí seru.

  • Mělo bi se zrušit ta k70 protože ty přerostlí kapři na jaře sežerou jikry právě bílé rybě a dravcům

  • Tady ale nejde o to co máte rádi vy tak komu to cpete? Je mi jasný, že by jste chtěl na talíři raději candata, ale tady jde o kvalitu vody a rybí osádky a ne o vás plný mrazák.

  • Rakovinu???? Hned je poznat milovník přírody 🤣 ve všech vodách je zapotřebí rovnováha dravců i ostatních ryb. Všechny ryby jsou krásné 🤩 i když si někdo může myslet, že třeba kapr je továrna na 💩 🤣 žere a ser.💩 🤣🤣🤣🤣

 2. Která dutá hlava zase přišla s takovouto koninou. Myslím že kvalita vody není nehorší a co se týče těch kaprů tak bohužel po nasazení se jich polovina vytahá nežli se rozplavou.Že někteří lidé mají pocit že musí něco vylepšovat co tady po léta funguje jen proto aby vyvíjeli nějakou iniciativou. Na vojně se kdysi říkalo že “ iniciativní blbec je horší jako třídní nepřítel“

  • To je pravda. Třeba než se dostanu se synem k vodě tak je polovina vysazovaného kapra pryč.u nás se vysazuje kapr, lí. Poté amuři pár štít a candátů. Pokud se vysadí mnoho dravců tak bílou rybu vymlátí i ty kapry.

 3. No… pán asi nemá rybářské vzdělání….co už. Kdyby měl aspoň snahu do toho proniknout jako laik a zjistit si všechny spojitosti 🤦🏻‍♂️. Zajímalo by mě, jestli ho napadlo o tom dopředu aspoň pohovořit s někým třeba z vedení svazu, když už má pán za cíl řídit platformu, která povede jakousi diskuzi právě mezi ČRS a MZe…

 4. Nechápu, proč se víc jak 80% financí na zarybnovani MP revírů vrazí do násady kapra, když je ho všude 3 zadele. Chci aby se moje peníze za povolenku použily na násadu dravců a reofilních ryb!

  • Požádejte vaši MO aby se kapři v revíru slovili a vysadili jen dravci. Za kapry můžete kdykoli jezdit na jiný revír. A napište kolik členů to podpořilo! Petrův zdar!

 5. Kapr to je nejvíc hnusné maso kvůli němu sem i ryby celkové přestal jíst jsem pro zarybnovat dravcema když už platím takové penize tak chci aby se vynaložili lepším způsobem než za koupi kapra kterých máme ve vodě dost a nikdo to nežere krom masařu ano taky jsem přešel na chyť a pusť neříkám že velký kapr neudělá radost na prutech ale radši dravce bojovnou rybu než líné prase které se stejně pustí to je můj názor

 6. Dravci (obecně) jsou vrcholovými predátory a vždy budou v našich vodách (přirozeně) pouze v omezeném množství. Nemyslím, že by jich v našich revírech, jenž jsou velmi různorodé, bylo až tak málo. Tedy, představy některých rybářů, že se s útlumem vysazování tradičního kapra, počty dravých ryb nějak významně zvýší, jsou zcestné ..vše má své limity.

 7. Odchytat sumce, nenasazovat kapry,to jsou názory, ck chcete v ty vodě mít seru na celou petici, to je zas výmysl nějakýho chytráka, kdyby šel raději něco dělat a ne vymýšlet kund….. 😡😡😡

 8. Koukám že některé duté hlavy asi neviděli celé video. Kaprů je všude dost a jen remcat,umí každý debil. Ta petice je pro dobro našich vod a nadmíra kaprů a amurů v našich vodách jen škodí.

 9. Blbost,masaři a uk vymasaří toho kapra a pak tam zbydou ostatní ryby.Hlavně at ti blbouni nenasazujou všude kolik tisíc sumců,jako předloni,pak to naroste a bere to kapra,boilies a uplně všechno a člověk nechytne ani toho menšího kapra.A ty tisíce sumců se budou těžko vychytávat…Lidi chytaj trofejní kapry a přijde pan sumec a prut na třísky!

  • Tož inu rada zdarma. Nemáš chytat feeder za tři kila prut. A nebo teleskop? Vypadá to tak. Kup si kvalitní výbavu a pak nebudeš mít prut off. To je celé… No a že někdo řeší kapra který je plevelna ryba… Tož vláčkař toho stejně moc nepochyta

 10. Za mne je to blbost. Leckdy celé dny bez záběru. Někdy zase krasné úlovky. Myslím, že je to tak v rovnováze. A vláčkari samozřejmě chtějí víc a víc dravé ryby. Samozřejmě, že ano. Ale data získaná z vracenych povolenek jsou trochu zkreslena. Kolik ryb se odnese od vody bez zápisu?! Jen Ukrajincia většinou starší masaři jich odnesou nesmysl!!!! Kolikrát jsem to viděl. A také kolik ryb k zarybneni svazových revíru se dostane k místu určení? Soukromých revíru je v dosahu vždy dost 😉 přestaňte tedy vymýšlet blbosti, přestaňte blbnout se sumcema a nechme ho jako přirozeného predátor a jako trofejí rybu. Málo kdo si ho vezme domů. Tak proč ho hrnout do vody jako blázen. A také Bolen… za mne hlavní drtič malých rybek a potěru.

 11. Kapr je jen vodní prase, co neví kde by co sežralo. Chytání na Boyle je sebevražda našich vod. Dravci potřebují mít bílou rybu.

 12. Dokud rybaření bude pro svaz dobrý business,tak se nic k lepšímu nezmění. Další faktorem jsou samotní rybáři, kteří nemají ve většině případů ani základní znalosti týkající se rybářského řádu, natož aby věděli něco o životě ryb. Svazu je jedno co se děje ve vodě i u ní,a akorát tam sype bezhlavě to, co je zrovna moderní u rádoby rybářů. Co se týče k70, je to nesmysl. Proč není trofejní míra i u ostatních druhů ryb? Je to jednoduché, protože je velký kapr v kurzu. To jaké škody trofejní ryby, které jsou povětšinou nereproduktivní , napáchají, dělají, že nevidí. Důležitá je spokojenost, aby příští rok bylo prodáno dostatek povolenek.

 13. Dokud rybaření bude pro svaz dobrý business,tak se nic k lepšímu nezmění. Další faktorem jsou samotní rybáři, kteří nemají ve většině případů ani základní znalosti týkající se rybářského řádu, natož aby věděli něco o životě ryb. Svazu je jedno co se děje ve vodě i u ní,a akorát tam sype bezhlavě to, co je zrovna moderní u rádoby rybářů. Co se týče k70, je to nesmysl. Proč není trofejní míra i u ostatních druhů ryb? Je to jednoduché, protože je velký kapr v kurzu. To jaké škody trofejní ryby, které jsou povětšinou nereproduktivní , napáchají, dělají, že nevidí. Důležitá je spokojenost, aby příští rok bylo prodáno dostatek povolenek.

 14. Všichni se trefujete do rybářů ale co takhle kormoráni a jejich ochránci když přiletí na rybnik 50 kousků tak co vám tam za pár dní z bílé ryby zbyde

 15. A dravci bez přirozené potravy moc nevyroste a někde je to už tak tragické že kormoráni berou i přemnožené sumečky

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.