ČRS zavede elektronické členské známky, staré legitimace členům vymění

Členské známky ČRS
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Poslední zasedání Republikové Rady ČRS přineslo vhled do celé řady novinek, které se dotknou fungování svazu a také přímo některých jeho členů.

Patrně nejkřiklavějším výstupem je zrušení platnosti územních povolenek na revírech RR, kam spadá například přehrada Orlík. Naši zprávu o tom si můžete přečíst zde.

K dalším změnám ale dojde také v souvislosti s přechodem na dlouho očekávaný Rybářský informační systém RIS, který během léta bude nasazen i v jednotlivých MO. RIS bude patrně prvním zcela celosvazovým elektronickým systémem, jenž umožní elektronickou komunikaci MO s řadovými členy. Součástí RISu má být také mobilní aplikace, která by měla zjednodušit vyřizování členských členských záležitostí.

RIS měl být původně společný pro ČRS a MRS, ten však v průběhu příprav ze společného projektu vycouval a řeší vlastní systém. 

V rámci elektronizace fungování svazu se řeší problematika členských známek a brigádních příspěvků. Prvním návrhem je sjednocení platby za brigády a známky do jednoho poplatku, což poněkud vyvolává neklid v některých MO, kde někteří funkcionáři vyjadřují obavy z toho, že přijdou o peníze, které dříve inkasovala místní organizace.

Členská známka ČRS nalepená v průkazu.
Nalepovací známky skončí

Kvůli elektronickým známkám přijde výměna nejstarších členských legitimací bez čárového kódu

Pro řadové rybáře je významnou změnou plánované zrušení fyzických nalepovacích známek a jejich nahrazení elektronickou platbou. Zaplacení členského příspěvku si u vody rybářská stráž ověří dle čárového kódu legitimace právě pomocí aplikace RIS.

Legitimace s čárovým kódem (zde anonymizováno zelenou barvou). Pokud máte legitimaci starého typu bez kódu, čeká vás nejspíše výměna.

Mezi členy ČRS existuje určité procento rybářů, kteří ještě nemají legitimaci s kódem. Tito rybáři patrně budou muset obdržet novou legitimaci či bude muset dojít k jinému způsobu označení dané průkazky kódem. Dle vyjádření některých funkcionářů na úrovni různých MO ale jde v jejich konkrétním případě o minimum osob a k výměně dojde při vracení nebo nákupu povolenky. Případná výměna tak rybáře nijak nezatíží.

Zrušení členských známek přinese úsporu peněz do svazové pokladny neboť jejich tisk a rozvoz po celém ČRS stojí nemalou finanční částku každý rok.

Chystá se přísnější trest za nevrácení povolenky 

Již od začátku roku svaz uvažuje o zpřísnění trestu za nevrácení povolenky. Nyní se začíná pracovat na zakomponování tohoto ustanovení do Stanov ČRS. Výše a způsob trestu se tak jistě v dohledné době dozvíme.

Každý držitel povolenky má za povinnost do 14 dnů od skončení platnosti tuto vrátit vydavateli. Mnoho rybářů však na tuto povinnost zapomíná nebo ji vzhledem k nepravidelným úředním časům na MO nestíhá vrátit. V rybářském řádu se píše o zákazu vydání nové povolenky tomu, kdo neodevzdal předchozí. V praxi jsou ale tresty mírnější nebo žádné.

Neodevzdání nebo pozdní odevzdání povolenky ale působí problémy stran zpracování přehledů o úlovcích a docházkách, což má za následek například i problémy s finančním vyrovnáním za úlovky, které slouží například k financování násad.

Zdroj: https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/aktuality/rada-crs/1250-ze-zasedani-republikove-rady-cerven-2023

Čtěte také:

5 Comments

  1. Zdravím, myslím si , že by se mělo přitvrdit ohledně pytláctví.Aby za nějaký čas jsme měli co chytat.Aby nám cizina nerabovala vody!

  2. Zdravim stim plně souhlasim co se v posledni dobou děje u vody je katastrofa už jsem měl několikrat konflikt s cizinci berou vše co chytí

  3. Tohle asi není ideqlní řešení. Mnoha rybářům je 70 s více let a počítač nemají a někteří ani nevědí jak vypadá. Nejde o cílenou likvidaci starých rybářů ? Skoro mám pocit,že ano. O cizincích zejména z kteří plundrují naše vidy vime své. Já rybařím 60 let a vezmu si maximálně 3 za r0k.
    Jde to všechno do hajzlu.
    Např. Na Skalce mě kontroluje porybný a 3 uk s 8 pruty se obloukem vyhne. Katastrofa…

  4. Potvrzuji!Ukáčka jsou tak drzý,že když jsme slovovali sádky,tak nad námi na chov.rybníku pytlačil ukrajinec-s plnou výbavou,a kabelou na lup.No chytli jsme ho,nádobíčko zabavili,zavolali policii.Přijela cizinecká,dali mu pokutu-ale ne za pytláctví, nýbrž za vstup na soukr.pozemek.Naložili ho do auta,a odvezli-neboť měl 3 měsíce propadlé doklady a pobyt.Závěr: Pytláctví zdar! Nazdar!

  5. Zajímalo by mně jak chcete řešit spojení člen.znamky a příspěvků na brigádu.V naší MO si mnoho členů kupuje pouze známku.Nejsou to jen starší členové. Proč mají někomu přispívat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.