Rybářský echolot – velký článek o sonarech pro rybáře

rybářský echolot umožňuje tvorbu batymetrických nao

Někým uctívaný, jinými opovrhovaný. Takový je rybářský echolot, který mnozí považují za nezbytnou součást rybářské výbavy. Jak vybrat ten správný typ a co vlastně dokáže?

Rybářský echolot je elektronické zařízení schopné zobrazovat reliéf a strukturu dna. Ukáže vám všechno včetně ryb a dalších objektů ve vodním sloupci. Zařízení tohoto druhu pochází od vojenských námořníků. První využití sonarů, jak se echolotům také říká, bylo v oblasti válečného námořnictva. Tam sloužilo zejména k odhalování nepřátelských ponorek a dalších plavidel.

Umožňuje nám totiž vidět dobře pod hladinu. Toho správného vhledu do vody dociluje díky odrazu zvuku od překážek a změn ve struktuře prostředí.

Jak funguje rybářský echolot

Princip detekce sonarem spočívá na odrazu zvukových vln. Elektronika zařízení dokáže vyprodukovat zvuk o frekvenci, která není slyšitelná pro lidské ucho. Tento zvuk vychází ze sondy směrem do vody, odkud se po nárazu do překážky vrací zpátky. Přijímací zařízení odražený zvuk zachytí a díky vyhodnocení zpoždění a změn signálu nám na displeji vykreslí obrázek situace ve vodě.

*Více informací o principu echolokace a sonaru nabízí třeba Wikipedie

Princip je tedy podobný jako u radaru. Rozdíl je však v tom, že radar užívá elektromagnetické rádiové vlny, zatímco sonar si ve vodním prostředí vystačí se zvukem. Radarové snímání pod vodou by fungovalo také, vzhledem k útlumu by ale byl potřeba řádově vyšší výkon a „žral“ by trakční baterku více než váš lodní motor.

Aplikace echolotu Deeper Pro+ a její uživatelské jméno rozhraní na mobilu android
Echolot v začátečnickém módu. Ryby vidíme jako ikony, v čistém zobrazení jsou ale znázorněny jen jako jakési oblouky. Postupem času se naučíte číst i surový signál a podle síly oblouku poznat velikost ryby. Dobře je vidět také hloubka a travnatý porost u dna.

Dnešní rybářské sonary dosahují daleko lepších kvalit než jejich předchůdci před dvaceti lety. Samozřejmostí je nejen velká barevná obrazovka ale i mnoho možností nastavení. Můžeme využívat různou šířku kuželu zvukového signálu nebo i několik frekvencí naráz. Dnešní echolot umí hledat nejen hloubky a ryby ve sloupci. Dá se poznat i zda chytáte na bahně nebo nad skálou. Uvidíte také podvodní rostliny.

Nahazovací echoloty a sonary

Dnes už ani nemusíme vlastnit plavidlo pokud chceme používat echolot. Rybářský echolot dlouho sestával nejen ze samotného přístroje, ale i ze sondy a zdroje energie. K takovému sonaru jste potřebovali alespoň gumový člun. I dnes máme moderní lodní echoloty. Hitem posledních let jsou ale echoloty nahazovací.

Tyto výrobky připomínající spíš kancelářské těžítko, dokáží velmi zdatně pomoct každému, kdo má zájem prozkoumat svůj revír i pod vodou.

K jejich rozvoji přispěli hlavně mobilní telefony. Díky ním totiž echolot sestává vlastně jen z malé baterie, vnitřní elektroniky a sondy. To vše kompaktně umístěné v kouli o velikosti tenisáku.

Deeper a recenze při lovu na dirkách v zimě
Novější typy echolotů dokáží fungovat i v mrazu a úzké díře v ledu.

K zobrazení dat z echolotu se používá chytrý telefon. Pomocí WiFi se obraz přenáší do vašeho mobilu na vzdálenost mnoha desítek metrů. Samotný echolot na vodu dopravíte jednoduchým nahozením prutu. Po použití ho stačí jen otřít a dát do kapsy, toť vše.

Tento minimalistický přístup je velká výhoda. Snižuje to i cenu echolotu, který se vyrábí bez obrazovky a dalších periferií, které nahrazuje mobil. Přenos WiFi signálu běží jen mezi mobilem a echolotem, nepotřebujete mít zapnutý internet a platit za data.

Deeper chirp – hvězda mezi nahazováky

Aktuálně nejznámější model echolotu se nazývá Deeper Chirp. Za cenu kolem osmi tisíc korun zde můžete získat moderní zařízení, které dokáže vidět i drobné rozdíly ve struktuře dna. Technologie Chirp znamená použití několika snímacích frekvencí, čímž se radikálně zvyšuje rozlišovací schopnost echolotu.

Deeper Chirp má ze všech echolotů tohoto typu nejlepší dosah WiFi. Běžně je možné zachytit signál na vzdálenost nad osmdesát metrů. Slibovaných sto metrů funguje ne vždy, dost záleží na konkrétním mobilu a nesmí být větší vlny.

Tip: Nejvýhodnější je nákup zimní edice Chirpu, kde dostanete i svítící kryt a termosku a šátek proti koroňáku

Nejvýhodnější varianta je nákup zimní edice deeperu
Zimní edice je nejlepší. Nabídka jak od Horsta Fuchse – v ceně je termoska, svítící kryt a hadr na gesicht. Ne vždycky je bonusový balíček k mání. Prodává ho například chytapust.cz nebo Párys

Deeper Pro +, fishfinder a další nahazovací sonary

Rodina nahazovacích echolotů je poměrně široká. Za zmínku stojí zejména starší model Deeper Pro+, o němž jsme sepsali recenzi již dříve.

Některé echoloty se dají pořídit už od 2500 Kč. Pokud vám jde jen o prohlídku hloubky dna, tak to stačí. V dnešní době mi ale přijde lepší se plácnout přes kapsu a dát šest tisíc za Pro+ nebo osm za Chirp. Proč?

  • Jednak mají lepší dosah pro daleké náhozy. Chirp garantovaně přes 80 metrů.
  • Za druhé si můžete označit GPS body, které vás zaujmou nebo kde chcete krmit.
  • Vůbec nejvíc mě ale baví mapy, které si můžu vytvořit a uložit do aplikace v mobilu.

Čtěte také: Recenze echolotu Deeper Pro+

Nevýhody nahazovacích echolotů

I přes značnou technologickou vyspělost například u Chirpu, mají nahazovací echoloty určité slabiny. Ty jsou dány spíše celkovou koncepcí kapesního přístroje.

Nahazovací echolot svými parametry může směle konkurovat klasickým lodním přístrojům. Ba dokonce není problém i deeper na provázku tahat podél lodi, nebo si koupit držák. Funguje to krásně.

Problém ovšem bývá baterie. Malá baterka uvnitř echolotu není stavěná na celodenní provoz nýbrž na občasné použití ze břehu. Za dvě a půl hodiny je s ní většinou ámen a dobití přes USB chvíli trvá. Stejně tak věčné zírání do mobilu a užívání WiFi, vysává baterie i tam. Mnozí si tak na ryby vozí i tablet a velké powerbanky, což je pro většinu rybářů ale trochu moc.

Výhody nahazovacích echolotů

  • Malé rozměry – deeper se vejde do kapsy
  • U nejnovějších modelů velice dobré zobrazovací schopnosti
  • Nepotřebujete dokupovat baterie ani držák echolotu

Zajímavá možnost u posledních modelů deeperů spočívá v tvorbě 3D map hlubin. Stačí si dát práci a echolotem prozkoumat dostatečně velkou plochu. V mobilu si pak pomocí aplikace LakeBook můžete vytvořit názornou mapu vašeho lovného místa, kterou můžete používat při dalších výpravách. Budete znát všechny zlomy na dně, výrazné překážky, tvrdost dna v různých místech a další parametry, které se při lovu hodí vzít v úvahu.

rybářský echolot umožňuje tvorbu batymetrických nao
Batymetrická mapa vytvořená pomocí echolotu znázorňuje tvar dna a význačné body zaznamenané pomocí GPS

Nahazovací echolot jde píchnout i na loď. K tomu slouží speciální držák tzv. husí krk:

Rybářský echolot do lodi

Pro intenzivní využívání echolotu při lovu se hodí spíše klasický echolot. Ten můžete zabudovat do téměř libovolného plavidla. Tím může být nafukovací člun, hliníková loď či pramice nebo i obyčejný belly boat.

Budete muset ale pořídit také napájecí baterii 12 V a vyřešit upevnění sondy na vhodné místo. Pak už vám nic nebrání vyjet na vodu. Klasický rybářský echolot je vhodný pro druhy rybolovu, které počítají s maximálním využitím jeho schopností. Díky externí baterii může být sonar zapnutý mnoho hodin.

Při lovu dravců echolot nejčastěji využijete pro lov na vertikální přívlač a lov sumců na vábničku. Hodí se samozřejmě ale i při normální přívlači a můžete si s ním vytvářet též mapy dna a označovat zajímavá místa podle GPS.

klasické echoloty slouží k upevnění na loď
Echolot Garmin před montáží na plavidlo

Některé dražší modely (v cenových hladinách od 20! tisíc) umí hotové zázraky. Díky aktivnímu snímkování můžete v přímém přenosu vidět neuvěřitelné podrobnosti včetně větších předmětů ležících na dně a samozřejmě ryby. To všechno na obou stranách od vaší lodi.

Otázka samozřejmě je, zda takové chytání je ještě o pobytu v přírodě nebo spíš o zírání do obrazovky. V zahraničí už běžně někteří rybáři praktikují cílený lov trofejních dravců pomocí echolotu. V našich podmínkách ale zatím k rozvoji takových metod lovu nedošlo. Dost možná proto, že většina ryb, které na českém revíru uvidíte jsou tak maximálně velcí cejni nebo kapři. Hlavní využití takto nadupaných echolotů u nás tak spočívá zejména v lovu sumců na vábničku.

2 Comments

  1. Zdravím, je možné použít na lodi nahazovací echolot jako třeba deeper nebo je to blbost. Za stejný peníze jde koupit i normální sonar ale jde mi o to abych měl za jednu cenu věc, kterou můžu použít jak na člunu tak ze břehu. U nás je na většině míst zákaz chytají ze člunu totiž. Díky

    • Dobrý den, v zásadě to jde. Dělají se pro to i držáky pro snazší instalaci, které jsou však docela drahé jako všechno okolo sonarů. Někdo si echolot přivazuje provázkem ale to nebude úplně nejlepší řešení asi. Kazdopadne z lodi se dá používat i deeper. Nesmí vám vadit ale slabší výdrž baterie a nutnost používat mobil nebo tablet pro sledování. Powerbanka je ale nutná…

Komentáře nejsou povoleny.