Deeper recenze – zaostřeno na sonar Deeper Pro+

Oproti běžným zvyklostem se v této recenzi budeme zabývat dvojkou na trhu. Recenze Deeper Pro+ ale má smysl. Je to osvědčený model echolotu, který se hojně prodává i když už ovšem má svého nástupce. Vlajkovou lodí je nyní model Chirp, jenž údajně nemá ve svojí kategorii konkurenci.

Obstojí Deeper Pro+ i v roce 2020?

Deeper Pro+ rozhodně není zastaralým echolotem. Jeho užitné vlastnosti jsou naopak ve skvělém poměru s nižší pořizovací cenou.

Zkušenosti s jeho používáním jsou navíc již dlouhodobé. Díky tomu lze psát recenze bez obav, že se daný výrobek projeví jako šmejd.

Podle naší recenze Deeper Pro + patří i v roce 2019 k sofistikovanějším modelům nahazovacích sonarů na trhu. Výhodou této kategorie přístrojů je, že nemusíte kupovat nic navíc. Všechno co potřebujete je běžný smartphone nebo tablet na kterém se pomocí WiFi připojíte k echolotu a prut s nímž echolot nahodíte do vody. (Aplikace je zdarma ke stažení z internetu).

Univerzálnost spočívá v možnosti použít Deeper i na plavidle, buď se specialním držákem nebo s trochou šikovnosti při uvazování jen jednoduše na šňůře blízko lodi. Za jedny peníze tak získáte široké možnosti práce se sonarem.

Kromě Deeperu Pro+ a Chirp se na trhu nebo v bazarovém prodeji ještě objevuje verze Deeper Pro (bez + na konci), která ale nemá integrovaný GPS modul!

U modelu Pro+ a Chirp si díky GPSce můžete na centimetry přesně uložit místo, kde vidíte ryby nebo terénní zlom, na kterém chcete chytat nebo zakrmovat.

Vzezřením jsou všechny deepery podobné. Je to malá černá koule o velikosti odpovídající cca tenisovému míčku. Váha se pohybuje lehce pod 100 gramů. Do vody ho nahodíte s pomocí běžného prutu se stejnou nebo vyšší gramáží a navijákem, který pojme dostatek vlasce. Vzhledem k ceně zařízení doporučuji použít vlasec o průměru alespoň 0,3 mm ať máte jistotu, že to neuprásknete při nahazování.

Echolot Deeper s příslušenstvím, které jsme zohlednili to v recenzi
Příslušenství echolotu

Samozřejmostí u moderních sonarů tohoto typu je možnost vidět nejen reliéf dna a ryby ale i snadná tvorba map hloubkových poměrů vodní plochy (batymetrické mapy). Komplexní mapu vašeho lovného místa si díky mobilní aplikaci vytvoříte během chvíle a využít ji můžete opakovaně při dalších docházkách.

Technické parametry udávané výrobcem

Dosah Wi-Fi: 100 m

Velikost: 6,5 cm

Kompatibilita: Od iOS 11.0 a Androidu 4.4 po nejnovější zařízení běžící pod iOS a Androidem.

Materiál: ABS plast

Váha: necelých 100 gramů

Připojení k mobilu/tabletu: Wi-Fi

Měření hloubky: od 0,5 do 80 metrů

Měření teploty vody: Ano, zabudované čidlo

Jednotka teploty: Celsius / Fahrenheit

Provozní teplota:-20°C až 40°C

Baterie: Li-Po, nabíjecí 3.7V

Napájecí adaptér: 230V. Micro USB.

Počet parsků: 2

Frekvence: 290 kHz (15°) / 90 kHz (55°)

Echolot nám přišel v nevelké krabici

Obsah balení:

1. Mikro USB kabel – slouží pro nabíjení echolotu. Dostat se na úroveň 80% nabití zvládne Deeper Pro + během 45 minut.

2. Neoprenový obal – slouží k ochraně echolotu a přenášení například na opasku. Měkký neopren nejenže brání otloukání zařízení ale zejména ho udržuje v suchu. Echolot se totiž zapíná sám při kontaktu s vodou. Přenášení v mokrém obalu znamená zbytečné buzení stroje ze spánku a vyplacané baterky na zdař bůh

3. Akumulátor – napájecí článek je pevně zabudovaný dovnitř. Výdrž dle režimu použití se pohybuje okolo 4 až 6 hodin aktivního používání. Výrobce doporučuje nabít echolot alespoň jednou za půl roku i když ho nepoužíváte

4. Šrouby s okem pro navázání – možnost volby máte mezi 3 body uvázání. Není problém použít dva najednou pro větší jistotu.

5. Deeper Pro+ (samotný echolot)

Konstrukce echolotu

Na fotce v e shopu vypadá echolot větší než ve skutečnosti. Váha sto gramů a rozměry o velikosti tenisáku (6,5 cm) jsou ale daleko praktičtější. Vejde se vám do dlaně, i nához je bez problémů.

Materiál korpusu je ABS plast, který dobře odolává běžnému používání na vodě a občasné ťukance o loď nebo překážky ve vodě mu nevadí. Po půl roce aktivní služby nejeví zásadní známky opotřebení. Rozhodně je ale lepší dávat pozor při náhozu. Přistání na kládu trčící z vody nebo přehození na protější břeh skončí vždy špatně,

Zařízení se skládá ze dvou částí. Na to přijdete hned při pokusu o nabití akumulátoru. Nejdříve je nutné Deeper rozšroubovat. Horní polovina je dutá a zajišťuje, že nám tahle drahá hračka nejde ke dnu jako kámen.

Přečtěte si také: Rybářské nafukovací čluny – jak vybrat plavidlo

Ze spodní poloviny trčí po rozšroubování malá WiFi anténa. Právě zde se nachází veškerá elektronika a akumulátor. Kromě občasného připojení nabíjecího kabelu není nutné cokoliv manuálně nastavovat. Důležité je hlavně náležité sešroubování obou polovin před použitím. Správné dotažení indikují na vnější straně dvě šipky a nápisy water – proof. S jejich pomocí uvedete echolot do nepromokavého a plovoucího stavu.

Z vnější strany naleznete otvory se závity, které slouží k připevnění úchytu echolotu na šňůru nebo na vlasec. Úchyt je možné umístit na jeden nebo víc ze tří předpřipravených montážních otvorů.

Vrchní slouží pro uchycení při spouštění z mostu (zatím jsem nevyužil). Další dva úchyty už mají praktičtější význam – pro použití z lodě a s pomocí prutu ze břehu.

Na spodní straně vykukují dvě tajemné kovové plošky. Ty slouží k uvedení do Deeperu provozu. Jak již víte, kulička se zapíná naprosto autonomně a nemá žádné spínací tlačítko. Při kontaktu plošek s vodou echolot sám pozná, že nastal jeho čas a začne fungovat (pokud je nabitý).

K zobrazení stačí telefon nebo tablet s WiFi

Po náhozu pak stačí připojit se k echolotu pomocí WiFi a zahájit práci s aplikací. Ta je zdarma pro Android i iPhone a stačí ji před prvním použitím stáhnout do vašeho mobilu.

Aplikace echolotu Deeper Pro+ a její uživatelské jméno rozhraní na mobilu android. To vše plyne z naší deeper recenze

K provozu echolotu nepotřebujete připojení k internetu. WiFi spojení probíhá pouze na trase echolot-smartphone (tablet). Můžete tak být kdekoliv, kde není signál mobilního operátora, ani nemusíte platit horentní sumy za mobilní data. Při psaní naší Deeper recenze jsme se vždy připojili během chvíle.

Praktické zkušenosti

Deeper recenze – zkoumání dosahu

Dosah zařízení výrobce uvádí až 100 metrů. V tomto vidím jedinou drobnou slabinu výrobku. Vzhledem k charakteru šíření rádiových vln lze této hodnoty dosáhnout jen za ideálních podmínek (klidná hladina). Čím větší vlny na hladině tím častěji může při velkých vzdálenostech docházet k nepříjemným ztrátám signálu.

Na druhou stranu toto nelze příliš výrobci vyčítat, neboť parametry vysílacích zařízení jsou pevně dané všeobecným oprávněním telekomunikačního úřadu pro WiFi moduly a omezeným prostorem pro anténu.

Deeper Nahazovac� sonar Wifi Fishfinder Pro

Určité rozdíly v dosahu můžete pozorovat i během zkoušení aplikace na různých telefonech, což závisí na kvalitě antény uvnitř každého z nich.

V zásadě lze ale říct, že i tak patří výrobky od Deeperu k těm dalekonosným. Problémy s dosahem nad 80 metrů od břehu jsou snadno řešitelné přesedláním na loď. Komplexní prozkoumání velkých ploch totiž zvládnete z vody daleko rychleji. Svézt se bez prutů na jakékoliv loďce můžete i na revírech bez povoleného lovu z plavidel. Mapu podvodního reliéfu pak uložíte do paměti a použijete při lovu ze břehu.

Deeper recenze ukazuje že se dá použít i na ledu
V zahraničí je běžné používat echolot i na dírkách, kde se uplatní užší paprsek Deeperu

Výdrž baterie

Při použití ze břehu echolot používám pouze zlomek času na rybách, takto bezproblémově vydrží celodenní vycházku u vody. Při kontinuálním použití například na Belly Boatu baterie dostává daleko víc zabrat. Není od věci k dalšímu harampádí na ryby doplnit i power banku a dát si alespoň každé 2-3 hodiny pauzu na částečné dobití akumulátoru.

Čtěte také: Rybářský echolot – velký článek o sonarech pro rybáře

Deeper recenze – výhody Deeperu Pro+

  • 1. Malé rozměry a hmotnost
  • 2. K používání potřebujete pouze tablet nebo smartphone
  • 3. Všechna nastavení lze dělat za chodu pomocí aplikace
  • 4. Kvalitní zpracování a odolnost vůči běžnému opotřebení
  • 5. Vynikající software pro mapování dna, možnost spojovat jednotlivé fragmenty vodních ploch do větších map

Deeper recenze – zjištěné nevýhody

  • 1. Vyšší cena – aktuálně (2019) už poněkud mírnější díky novějšímu modelu chirp
  • 2. Začátečníci s echoloty budou muset nastudovat způsob práce s echolotem. Pro úspěšné použití musíte ovládnout principy na nichž je snímání ve vodě založeno. Echoloty od Deeperu patří k těm složitějším (díky tomu ovšem dokonalejším) na trhu. Ze začátku vám správná interpretace dění na displeji může dělat trochu potíže.
  • 3. Kapacita akumulátoru by mohla být alespoň cca o 20 % větší. V reálu počítejte maximálně se 4 hodinami intenzivního používání, což tak tak pokryje krátkou vycházku.
  • 4. Nemožnost měnit akumulátor. To je klasická bolest všech moderních gadgetů. Předpokládám, že výrobce vychází z toho, že si za pár let koupíte úplně nový model echolotu. Pokročilejší typy se objevují cca po dvou letech prodeje nejnovější řady. Životnost bývá při dobrém zacházení výrazně delší ale s postupným zhoršováním kapacity baterie se snižuje jeho použitelnost.

Čtěte také: Recenze echolotu Deeper Chirp+

Má cenu kupovat v roce 2020 Deeper Pro+?

Řekl bych, že ano. Obzvlášť pokud vám jde o finanční stránku věci. Tento model stále patří k tomu lepšímu na trhu, přičemž jeho cena neustále klesá. Ušetřit můžete tím, že koupíte použitý kus, jelikož mnoho rybářů přechází na pokročilejší Deeper Chirp.

Srovnejte: Deeper Pro+ koncem roku 2019 stojí okolo 6500, v půlce roku 2020 už cena klesá až k 6 tisícům, např. zde

Deeper Chirp však jen o 1700 dražší, celkem za 8200 zde

Pokud pro vás ale finance nehrají takovou roli, doporučuji zakoupit přímo Chirp, který stojí zhruba o 2000 víc. Ten vychází ze stejného základu zato je daleko nadupanější jak z hlediska technických parametrů tak i softwarových vylepšení. Jeho kompletní recenzi přineseme snad již brzy…

9 Comments

  1. Dobrý den a jak je to s baterií taky má určitou životnost dá se vůbec vyměnit a jak a kolik to stojí.Dik Roman.

    • Dobrý den, to je docela dobrá otázka. Výrobce uvádí 4 – 6 hodin nonstop provozu. My uvádíme půlku protože při nonstop použití na lodi, v chladu a při stárnutí baterky to prostě klesá. Pokud chytáte z plavidla, tak se vyplatí spíš klasický echolot na loď.

      Baterka měnit nejde. Při použití ze břehu ale vydrží jednu celodenní vycházku (s přerušovaným použitím). Dá se dobít powerbankou přímo u vody. Někdo má problém spíš s baterkou v mobilu, spojení je přes WiFi a to žere energii na obou stranách. Chce to mobil alespoň s 4000 mAh nebo si vzít třeba tablet.

        • No je to stejné jako u smartphonů, ty taky už dlouho dělají s baterkou napevno.

          Baterku jsme zatím vyměnit nepotřebovali, takže nemáme praktickou zkušenost.

          Výměna baterie se dělá ale pouze v servisu na objednávku. Podle manuálu chtějí za pozáruční výměnu baterky 50 euro. Do toho ale bude potřeba započítat ještě nějakou tu stovku za poslání výrobci.

    • pokud vím tak klasická lithium-iontová, přesný typ nedokážu říct ted z hlavy. Chirp+ už je trochu starší model a v tomhle směru asi překonaný. Nová Chirp+ 2 by měla mít daleko lepší výdrž akumulátoru

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.