Marmyška – lov na přívlač v ruském stylu

Druhy marmyšek

Marmyška je čistě ruská nástraha. Tamější bohatýři ji vynalezli pro rybolov pod ledem za tuhé ruské zimy. V posledních letech s ní ale hodně chytají i když zrovna v Rusku nemrzne. Dobrá zpráva je, že na ni berou nejen ruské ale i české ryby. Marmyška a lov s vláčecím prutem přináší spoustu zajímavých možností v rybaření, které klasická přívlač nenabídne.

V Čechách je marmyška a lov na ni známý už několik desítek let. Úplně masového rozšíření ale prozatím nedošla a pořád jde o dost neokoukanou metodu lovu.

Co je to marmyška a proč na ni lovit?

Druhy marmyšek
Některé druhy marmyšek oblíbené na matičce Rusi

Marmyška připomíná jigovou hlavičku. Některé druhy se od klasických hlaviček pro gumové nástrahy dokonce ani moc neliší. (V nouzi se dají použít i nejlehčí jigy bez límce)

Ve skutečnosti ale existuje nepřeberné množství variant marmyšek. Původní název marmyška je odvozen od ruského slova мормыш (mormyš), kterým jsou označování nám dobře známí korýši rodu gammarus. Úplně první marmyška byla tedy napodobeninou tohoto živočicha, na kterém si pochutná skoro každá říční ryba.

Marmyška se dnes ve variantách liší dokonce i regionálně. V Rusku je například velmi populární typ tzv. Uralka, svoje varianty mají také na Sibiři a ruském Dálném Východě. Když to shrneme, tak to prostě háček s nalitou olověnou zátěží různého tvaru.

Existuje i česká verze zvaná Jesenická marmyška

U nás známe hlavně menší marmyšky s miniaturním a často (schválně) měkkým háčkem. V zahraničí chytají i na velké marmyšky určené cíleně například na lov štik a candátů.

Zakoupit si můžete také wolframové marmyšky do větších hloubek a proudů, které jsou ovšem dražší. Všechny varianty se navíc dělají v různých barvách. Výběr vzorů je asi stejně široký jako u výše zmíněné jigové hlavičky. Většina rybářů si ještě marmyšky vylepšuje různými korálky nebo přímo odlévá vlastní tvary.

Marmyška je lov kombinující umělou i přirozenou nástrahu

Hlavní rozdíl mezi marmyškou a klasickou vláčkou je v použití přirozené nástrahy. Na háček marmyšky se ještě může nasadit doplňková nástraha. Nejčastěji užíváme žížalu, červa nebo kus rybího masa. Vyloučené není ani použití těsta či jen nějakého umělého dráždidla.

Na větší marmyšku se dá nastražit klasická guma. Na menší můžete píchnout cár potrhaného twistera nebo kousek červené nitě. Zkrátka cokoliv, co zvýší šance na záběr. Může to být něco jedlého i umělého. Pokud jste ortodoxní vláčkaři tak můžete chytat ale i jen tak.

marmyška uralka
Marmyška na fotografii se navazuje specifickým způsobem. V zátěži je otvor, kterým se protáhne vlasec a ten se pak uváže okolo háčku před olovo. Šňůru ale otvorem protáhnete těžko a tak je potřeba alespoň krátký návazec z vlasce. Jsou ovšem i druhy marmyšek, které se přivazují klasicky za očko. S nimi nebude problém navázat pletenku.

Jak se chytá na marmyšku

V Rusku lov na marmyšku s vláčecím prutem pojmenovali „mormyšing“. Od normálního vertikálního chytání na marmyšku se totiž liší zásadně. V podstatě se ale s marmyškou na přívlač chytá podobně jako na gumové nástrahy.

Vybavení na marmyšku a věci kolem

Žádné speciální pruty naštěstí na marmyšku nepotřebujeme. Stačí běžná výbava pro lehkou či ještě lépe ultralehkou přívlač. S tím si chytání opravdu užijeme. Výhoda je použít tenčí vlasec nejlépe do průměru 0,12 mm. I s lehkou nástrahou se dá hodit dost daleko. Váha některých marmyšek totiž nedosahuje ani půl gramu.

Šňůra se dá použít také ale dáváme před ní raději kousek tenkého fluorocarbonu. Provléknout šňůru otvorem v olovu je u některých marmyšek nadlidský úkol. Šňůra může utrpět otěrem o hranu, takže je lepší se posichrovat tenčím fluorocarbonem. Po pár hodinách může být šňůra úplně dodřená.

Čtěte také: Jak vybrat ultralehký vláčecí prut

Přívlač na nedravé ryby

Marmyška se hodí pro lov nedravých druhů ryb pomocí přívlače. S kostňákem na marmyšce můžete dostat na prut skoro cokoliv. Bude to možná nezvyk ale počet záběrů od plotic, cejnů a dalších vás překvapí. Nejzajímavější jsou udivené pohledy feedrařů a dalších rybářů, kteří často čekají dlouho na záběr. S vláčkou jsme daleko operativnější a můžeme házet do různých míst, kde se dá čekat výskyt ryby.

Bílá ryba na marmyšku
Bílá ryba na přívlač je s marmyškou naprosto normální záležitost

Cejn i plotice útočí někdy i na marmyšky bez nástrahy, záleží na jejich aktivitě. Rozhodně je ale neurazíte žádnou doplňkovou laskominou. Zatímco cejni mají raději vedení u dna a plavné plynulé pohyby, tak plotice často reaguje na rychlejší potažení a dá se ulovit i ve sloupci.

Jak jsem začínal s marmyškou

První pokusy s marmyškou jsem si odbyl už začátkem tisíciletí, když jsem na ně narazil v jednom kamenném obchůdku. Pár titěrných kousků se tak zabydlelo v mojí krabičce a vydrželo mi několik let. Bohužel kvalita háčků byla dost mizerná. Při vázce většina hned praskala. Dneska už jsou možnosti a kvalita lepší.

Sada pro lov s marmyškou

Vzpomněl jsem si na ně až při pokusech s UL vláčkou. Mikrotwistery mě už nějak neuspokojovaly a tak jsem jednoho krásného dne začal zkoušet marmyšku s červíky na Berounce.

Tenkrát se ukázalo, jaká to dokáže být mocná zbraň na tlouště a další bílé ryby. O okounech se nemusím zmiňovat. Drobní okouni jsou na marmyšku nejčastější úlovek. Na ty větší už potřebujete trochu taktizovat.

Není problém ale tahat na marmyšku tlouště a další ryby kolem 40 centimetrů. Rozhodně to není o chytání pouze malých ryb.

Na klidnějších místech jdou perfektně cejni všech velikostí. Ideální je chytat tam, kde se často krmí nebo přímo poblíž kaprolovců. Těm někdy při pohledu na váš úlovek půlmetrového cejna na přívlač padají údivem vajgly z huby.

Marmyška parádně šlape i při zákalu. Jednou jsem dojel k řece, která byla po deštích zvedlá a kalná jako kafe z automatu. Říkám si: „Smůla, kamaráde. Dneska si nezachytáš!“. Opak byl pravdou. Jelci a plotice podél břehu brali docela dobře. Červíka zkrátka trefí i poslepu.

Z úlovků na marmyšku dominovali okouni. Největší měřili přes třicet centimetrů. Dále perfektně braly plotice i cejni a semtam pěkný tloušť. Za první rok jsem chytil na marmyšku i tři mírové štiky, které se mi povedlo normálně zdolat bez lanka. Spletl se i menší candátek ale tato ryba se mi na marmyšku příliš nedaří. Možná by to chtělo těžší marmyšky a zaměřit se cíleně na candátové fleky. Wolframové modely mě ale příliš nezaujaly protože to s nimi samozřejmě častěji vázne.

Vedení marmyšek

Nejčastěji vedu marmyšky drobnými poskoky na dně. Výhoda je citlivý UL proutek, se kterým cítíte dopad marmyšky na dno. Pokud nevlastníte úplně citlivý prut, je lepší použít těžší nástrahy o váze minimálně jeden gram.

Po náhozu nechám marmyšku klesnout ke dnu. Slabým potažením špičkou ji zvednu jen pár centimetrů nad dno a hned nechám spadnout znovu. Navijákem pak dopnu šňůru. Kontakt s marmyškou je důležité udržovat co nejlepší. Můžeme v pauze špičkou prutu i trochu třást.

Nevýhodou jsou větší ztráty u dna a taky tento přístup nelze praktikovat ve větru. Lehká nástraha se jednak hůře nahazuje ale hlavně vítr opřený do šňůry nebo vlasce kazí citlivost celé sestavy.

Vedení delšími skoky je zase metoda účinná na tlouště a jeseny. Takto jsem chytil i většinu štiček.

Marmyška a lov na kombinované nástrahy je zajímavá možnost jak rozšířit spektrum ryb, které jsme schopni chytat na přívlač. Doporučuji každému ať si zkusí, jak to bude fungovat na jeho oblíbeném revíru!

Nabídka marmyšek v českých e-shopech:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.