Nejlepší nástrahy na UL přívlač?

nejlevnější a nejlepší nástrahy na UL přívlač

Ultralehká vláčka je bezkonkurenční při lovu jelců, okounů a pstruhů. Drobná nástraha často boduje i u větších ryb. Jaké nástrahy na UL přívlač jsou ale nejlepší?

Říct o nějaké nástraze, že je nejlepší je samozřejmě nesmysl. Na každé vodě, v každé situaci a v každých rukách může jedna konkrétní nástraha fungovat úplně jinak. Rybařina je v tomto hodně pestrá. Můžeme se ale bez přehánění bavit o nástrahách, které se osvědčily více než jiné.

Nástrahy na UL přívlač proměnily svět rybaření

S příchodem ultralehké přívlače přišel úplně nový impuls do světa rybolovu. Dostupnost malých ale velmi dráždivých nástrah pro vláčení dala dobrý základ pro vznik neokoukaného stylu. Díky UL přívlači můžeme efektivně chytat na často prochytávaných vodách. Zabírají na ně přitom i nedravé druhy ryb. Hlavním úlovkem na UL vláčku bývá tloušť nebo okoun. Splete se často ale i plotice nebo cejn…

Ultralehké woblery

Typ crank

Cranky mívají velmi zavalitý tvar těla. V krátkých délkách to těmto woblerům přidává velmi agresivní chod. Většinou není ani potřeba jejich chod nějak doplňovat pohyby prutu. Fungují perfektně i na plynulém navíjení. Můžeme s nimi dělat krátké pauzy nebo naopak měnit rychlost vedení. Na poměry UL vláčky se s nimi dost daleko nahazuje a hlavně dobře drží chod i v proudech. Příkladem může být například:

Typ minnow

Tyto podlouhlé woblery už tak daleko nahodit nejde. Je potřeba k nim použít co nejtenčí šňůru a chytat hlavně na klidné vodě.

Hladinové nástrahy na UL přívlač

Lov na hladinové nástrahy bývá extrémně účinný hlavně v létě. Na tekoucí vodě si s ním ale zařádíte od jara do podzimu.

Hladinovky fungují hlavně menších tocích

Dají se na tyto nástrahy lovit zejména okouni a tloušti. Na pstruhové vodě ale nebývá nouze o záběry pstruhů. Většinou platí pravidlo, že čím menší řeka, tím lépe to na hladinovky bere. Drobných hladinových nástrah však není k mání až tolik. Pořád ještě jde o trochu neprobádanou oblast. Asi nejzajímavější věc za poslední roky jsou hmyzí woblery. Na tyto brouky berou s oblibou velcí tloušti i na velkých řekách jako Vltava nebo Berounka.

Gumové nástrahy na UL přívlač

Nástrahy z měkkého plastu jsou velmi oblíbené. Mikrotwistery byly na trhu ještě v dobách,kdy o ultralehké přívlači v Čechách neměl nikdo ani šajna. Těch okounů, které jsme tenkrát nachytali, to už snad není pravda.

Gumy nabízí neuvěřitelné množství barev, tvarů a velikostí. Můžeme používat navíc x typů hlaviček, měnit váhy čeburaškou nebo dovažovat nástrahu na lehko broky. Výhodou je i nízká cena těchto nástrah a možnost lovit i v terénu bohatém na překážky.

Streamery a jigstreamery

I tyto nástrahy jde velice snadno uvázat pro použití při UL. První zkušenost mám z roku 2002, kdy jsem si v zimě z nudy uvázal legendární „Polystickles“, což je v podstatě streamer z odpadového materiálu. Byl začátek prosince a na drobné mušky vláčené s brokem jsem chytil mraky okounů a několik štiček.

Dnes můžete koupit nebo si uvázat streamery ze všech možných materií. Od peří přes pásky ze srsti až po syntetické vlasy a plastové vlákna.

Rotační třpytky

Rotačky byly mnoho let ve stínu woblerů a gum. Dnes se vrací na výsluní i přes potíže s kroucením některých pletených šňůr. Rotační třpytky přitom pořád tvořily značnou část arzenálu závodních vláčkařů, kteří si neváhali vyrábět vlastní typy vždy perfektně vyvážené pro každý závod. Co na tom, že jedna taková rotačka stála často víc než továrně vyráběná. Důležité bylo, že na to ryby braly.

Pro tyto účely se často užívaly opravdu malé třpytky nulových velikostí. Dnes se dají malé rotačky běžně pořídit v rybářských potřebách.

UL plandavky

Jestli byly rotačky trochu zapomenuté, tak plandavky doslova povstaly z popela. Začátkem tisíciletí se na ně moc nechytalo. Dnes je to trhák hlavně pro lov duháka na jezerech a soukromých revírech. Zejména se používají na závodech typu Trout Area.

Čtěte také: Trout Area – jak začít se závodním lovem pstruhů

Lov pstruhů na plandavky

Ultralehká plandavka váží maximálně několik gramů a vyznačuje se často velmi pestrým zbarvením. Ty nejtěžší jde používat i na tekoucí vodě. Samozřejmostí je dnes použití jednoháčku bez protihrotu. To je často už zakotveno v pravidlech lovu i rybářských soutěží.

S rozmachem pstruhové přívlače opět přišly do módy plandavky
Plandavky s jednoháčkem, drží stejně jako stará klasika s kotvou jako 🐷

Závěrem

Nástrahy na UL přívlač jsou velmi pestrým zdrojem zábavy na mnoho sezón. Můžete s nimi mířit na široké spektrum ryb včetně těch nedravých.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.