Zákaz závěsek a odpadávajících olov: úřady varují rybářský svaz

Zákaz závěsek a odpadávajících olov
Závěska na olovo. Foto Aktivni-rybolov.cz

O víkendu přinesl server Mrk.cz odkaz na dokument zveřejněný Moravským rybářským svazem v Brně. Jde o dopis z OŽP JMK, který se odkazuje na informace z Ministerstva Životního prostředí v Praze. 

Ve zkratce se zde konstatuje, citujeme: 

“Rybáři, kteří používají odhazovací (odtrhávací) olůvka, která zůstávají v povrchové vodě, se touto činností dopouštějí přestupku dle § 122 odst. 3 vodního zákona.”

Fakticky to znamená, že použití odtrhávacích zátěží, nejčastěji pomocí kousku bižuterie zvaného závěska nebo anglicky Lead Clip (například na balení od výrobců) je trestné dle vodního zákona.

EDIT: Ačkoliv úřední dopis operuje jen s „odhazovacím olovem“, z logiky dopisu se zdá, že problém tkví v zanechání jakéhokoliv olova ve vodě. Vadit by tak mělo i utržení krmítka, jigové hlavy a další bižuterie obsahující Pb. Naopak závěska se zátěží z nějakého eko materiálu by neměl být problém.

Princip závěsek a odpadávajících olov lze spatřit například zde:

Zákaz montáží s odpadávacím olovem (či jakéhokoliv trhání olov) se zatím neuvádí v rybářském řádu ČRS ani MRS. Přestupek se tedy nedá trestat dle zákona o rybářství, jehož je rybářský řád defakto “výcucem”, nýbrž dle vodního zákona (254/2001 Sb.). Z toho se mi zdá, že vyplývá například toto:

 • Zákaz trhání olov ve volných vodách platí a platil již dříve, až nyní si toho někdo v souvislosti s rybáři všiml
 • V současné době nás za to nemůže trestat RS, která řeší jen přestupky na úseku rybářství a ne vodního práva
 • Když vás ale chytí PČR nebo úřední kontrola (o čemž zatím silně pochybuji), tak za odtržení olova můžete ale dostat trest od přestupkové komise příslušného úřadu, což vyjde draho

Znění dopisu z úřadu je veřejně dostupné na stránkách Moravského rybářského svazu v Brně.

Jaká je výše pokut za utržení olova? V zákoně jsou sazby od 5 tisíc do půl milionu

Těžko zatím říct, letmý pohled na zmíněný paragraf vodního zákona ukazuje, že nejnižší pokuta zde začíná na 5000 Kč. Dle různých odstavců se ale zvyšuje na 20 tisíc a pak rovnou na 200 – 500 tisíc korun. Přiznávám, že není v mých silách rozklíčovat jaká sazba by platila pro “obyčejného rybáře”.

Myslím, že jistě přijde nějaká informace od svazových orgánů, kde mají své právníky. S největší pravděpodobností ale s tímto dopisem nejde o nějaké plácnutí do vody. Úřady informují přímo rybářský svaz (V tomto případě MRS) a požadují, aby ten informoval svoji členskou základnu. Podotýkám, že na webu k tomu rybáři nedávají doplňující komentář a visí tam pouhý odkaz bez vysvětlení pro řadové členy.

(Chápu, že mnohdy je lepší úřadům učinit za dost a dále to nekomentovat, proto i moje doplnění zde berte jako osobní názor bez nároku na 100 procentní faktickou přesnost. Očekávám, že přesnější info dostaneme až to svaz přelouská právníky a případně vydá jako závazné pravidlo).

Démon zákazu olova zase vystrkuje rohy

V originálním dopise se také zmiňuje budoucí zákaz olova v EU. Téma na nějž jsme už trochu zapomněli je pořád na stole a evidentně se ho úředníci nehodlají pustit. Dovolím si osobní názor, že to je trochu přehnané. Olovo se na rybách užívá desítky let a ničemu to nevadí.

V posledních letech ale máme řeky plné hadrů a plastových vlhčených ubrousků.. Civilizace masově zahlcuje řeky odpadem ale relativně minimální množství olova od rybářů je bráno za celoevropský problém, to je vážně hloupé.

Čtěte další rybářské zprávy a aktuality

Boilies: nástraha (nejen) pro lov trofejních kaprů 30 kg+

15 Comments

 1. Jako vždy, nemůžeme, nebo nechceme ukázat na opravdové znečištovatele, tak budeme buzerovat alespoň někoho, aby se ukázalo, že je náš úřad potřebný a důležitý. Co vymyslí chytré mozky příště, začínám se bát,lidská blbost je neomezená.

  • Olovo je velmi toxický kov:
   https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Olovo

   Přečtěte si zdravotní rizika a taky že rybáři ho ročně ve vodě nechají tisíce tun…ale chápu – já rybář budu zámerne znecistovat životní prostředí, protože někdo jiný to taky dělá, tak co bych nemohl já…

   • olovo se v přírodě běžně vyskytuje,a v mnohem větších koncentracích než po rybářích v našich vodních plochách,na to se už neupozorní.Ono by totiž nebylo proti čemu bojovat,hlavně že se něco zakáže.Další věc,zakázat závěsku to je kokotina na nobelovku,dá se v ní přeci použít jiná zátěž,a poslední věc,MRK je totální žumpa třináctiletých odborníků na všechno na světě.

    • Tak to bych uvedl na pravou míru abych předešel zmatkům. Zaveska je problematická pouze ve spojení s tím olovem. S jiným materiálem jako zátěž by měla být v pořádku, vycházíme-li tedy ze znění tohoto dopisu. Problém pro úřady je olovo

  • Zase někdo objevil Ameriku. Aspoň si mají blbci a počítačový nerdi o čem psát. Kolik blbců bude mít ještě potřebu napsat svůj názor, který je stejně každému u pr.e.l. ? Jistě jich bude dost.

 2. Co zas ty blbouni nevymyslej.Ldyz Teda nepoužije závěrku ale průběžně olovo tak se to taky utrhne při zdolávání ryby na břeh.

  • Olova je na naší milovane planetě „KONEČNÉ“ množství. Neumime ho vyrobit, jen zpracovat. Jakékoliv utržené olovo tedy vracime zpět do země, kde se samo vlivem okolniho prostředí zakonzervuje. Blbosti o uhynu ptactva po sežrání olova u vody jsou vyplodem ECHA agentury, nepodložené žádným zdokumentovaným případem.

 3. Používám zavesky a ještě se mi nestalo aby mi zní spadlo olovene krmítko pokud jsem ho neupalil nebo neurval když jsem zůstal viset

 4. Tohle řeší … Ale že na Dyji 4b uhynulo několik tun ryb díky neokysličené vodě to se nijak neřeší 🤮🤮🤮

 5. Zakázat používání olůvek pro rybolov? Hmm. Takže stejný postup bude u myslivců, sportovních střelců, pro armádu a policii? Nahradí cementové, betonové zátěže olůvka a broky a kulky? Absurdní.

 6. TAK TOHLE MŮZE VYMYSLET JEN BLB KTERÝ PŘEDSEDÁ V EU.ŽE TECH HOVAD JE TAM VĚTŠINA ASI VŠICHNI VÍME.VÝSTUP Z EU BY ZNAMENAL VRÁTIT NAŠÍ ZEMI DO ŽIVOTA SVOBODY I NORMÁLNÍ LOGICKÉ ZÁKONY.PROMIŇTE ZA POLITICKEJ NÁZOR ALE TO VŠE SPOLU SOUVISÍ.

 7. Pánové chápu vás i já nesouhlasím a dost s vecma co nařídí nás svaz a jiné instituce rybářství sportovní já ohledně místo olova jsem si udělal toto u vody i jinde najdete dost štěrku nazbiram si pár kusů ruznejch tvaru barev váhy doma mám dilnicku a z nich dělám zátěže provrtam a pak různé upravím a udělám si průběžně závěsné jde to udělat i ze šroubů matek i valivich ložisek no chce to trochu šikovnosti prostě kutilství a z těch sterkovejch to je i hezké no to je vše lovu zdar

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.