Jakou velikost háčku na kapry? Záleží na nástraze

Montáže na kapry

Kapr je cílová ryba číslo jedna, určitě alespoň v Čechách a na Moravě. Můžeme na něj použít nejrůznější rybolovné metody, v podstatě od plavačky přes feeder až po klasickou moderní kaprařinu. Ke každé metodě patří různé typy montáží, všelijaké nástrahy a můžeme řešit také háček. Jakou velikost háčku na kapry zvolit si rozebereme v následujících řádcích.

Je rozměr háčku při lovu důležitý?

Ano, lze říct, že hraje podstatnou roli při jakémkoliv způsobu chytání. Zase ale nemůžeme říct, že velikost háčku je něco, co musíte úplně přesně trefit a pokud ne, tak se vám vůbec nebude dařit. Při rozhodování, jakou velikost háčku na kapry použít, máte vždy určité rozmezí, kterého se stačí držet. Říkat, že potřebujete nějakou přesnou hodnotu je určitě přehnané. Již jen z toho důvodu, že číselné označení háčku není stoprocentně standardizováno.

Stejná velikost háčku může být různá u každého výrobce, dokonce se může lišit i v rámci jednotlivých typů háčků od jedné firmy. Ostatně, tvar háčku je samostatné téma, které si časem zaslouží také rozebrat v samostatném článku.

Velký háček snese lepší zatížení, je ale více nápadný pro rybu

Určitě všichni víte, že menší háček není pro rybu tolik nápadný. Tato zkušenost se projevuje i při feederu a plavané, kde na menší háčky můžete mít výrazně víc záběrů od kapra i jiných ryb. Platí to také při lovu na boilies a v zásadě se dá říct, že menší háčky se vyplatí například v chladné vodě, kdy nejsou ryby tolik aktivní.

Kapr má masitou tlamu a i menší háčky docela dobře sedí, nesmíme to ale brát za bernou minci pro každou situaci protože lov trofejních ryb na boilies určitě není o chytání na mikro háčky. Pro zdolání trofejní ryby je nutné počítat s dostatečně silnou sestavou, včetně vlasce, montáže a háčku. Proto by měl háček velikostně odpovídat sestavě, nástraze a velikosti cílové ryby.

jakou velikost háčku na kapry
Velikost háčku závisí na velikosti koulí

Jakou velikost háčku na kapry podle velikosti nástrahy

Při lovu kaprů je asi nejlepší vodítko pro výběr háčku velikost nástrahy. Prostě si vezměte nástrahu a háček vedle sebe, pokud se zdá, že k sobě velikostně ladí, tak jste to trefili ideálně.

  • Boilies o průměru nad 20 mm – pro velké boilies se nemusíte bát použít velikost háčku 2 – 4
  • Běžné boilies s průměrem 10 – 20 mm: držte se klasického rozmezí háčků vel 4 -8
  • Malé boilies nebo půlené boilies pod 10 mm – háčky vel. 8 či 10-12, JSou to ovšem malé háčky, které se hodí pro chytání hlavně s menší nástrahou

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.