Nový rekord Balatonu: kapr 34,8 kg zabral na boilie banán-krill

šupiny
Ilustrační foto

Jaro ještě ani pořádně nezačalo a z maďarského Balatonu už hlásí nový rekord kapra obecného. Téměř 35kilogramovou rybu na pláži ve Fonyódu ulovil rybář Mihály Török. Jeho úlovek překonal dosavadní rekord jen o necelého půl kilogramu.

Zdolávání kapra o váze 34,8 kg trvalo pouhých patnáct minut. Úspěšnou nástrahou se v tomto případě stala pouhá jedna kulička boilies s kombinovanou příchutí banán-krill o průměru 24 mm.

Předchozí rekord na Balatonu nevydržel příliš dlouho. Chytili jej totiž téměř na konci minulé sezony – 5. listopadu 2023.

Tato ryba vážila také úctyhodných 34,35 kilogramů a dostala od rybářů své jméno: Bütykös. O jméně pro nového rekordmana zatím nejsou zprávy.

Rekordy na Balatonu nejspíš padají vždy na jaře nebo koncem podzimu. Loňský listopadový rekord překonal kapra uloveného právě zjara 2023. Ten měl lehce nad 34 kilo.

Foto a video nového rekordu: (pokud se nenačte, zkuste obnovit stránku, převzato od FB Balatoni Hal)

Balaton je českým rybářům velmi dobře známý. Každoročně se zde koná významný kaprový závod IBCC, jehož se účastní značný počet českých rybářů. Mezi sponzory české rybářské firmy dokonce dominují.

Letošní ročník IBCC se už také blíží. Začátek vypukne přesně za měsíc, kdy již budou všechny týmy na místě.

Na vylosovaná místa v sektorech na březích Balatonu se týmy rozjedou 21. dubna, čímž začne dlouhý maraton chytání, jenž skončí až 27. dubna. Ten den se také dozvíme vítěze.

V posledních letech byl závod celkem napínavý až do konce a sledovat jste jej mohli na nejrůznějších streamech a videích, které jednotlivé týmy v průběhu akce zveřejňují.

Jen 40 kaprů a 10 dravců za rok, rybářský řád radikálně omezil odnášení ryb

V souvislosti s novým rekordním kaprem z Balatonu stojí za zmínku fakt, že maďarští rybáři od letoška musí dodržovat přísnější pravidla.

Došlo zejména k omezení limitu přisvojených ryb, který nyní u některých druhů umožňuje za celý rok odnést doslova jen pár kusů.

To je v Čechách docela výbušné téma. Sice máme na mnoha revírech K70, na většině vod si ale můžete odnést 2 ks vyjmenovaných ryb (nebo jejich kombinace) každý den teoreticky po celý rok.

Na Balatonu si například kaprů za rok můžete odnést „jen“ 40 kusů. U méně početných dravých ryb je dokonce povoleno ještě méně. Štik nebo okounů si může rybář odnést z Balatonu pouhých 10 kusů ročně. Pro držitele krátkodobých povolenek jsou limity údajně ještě přísnější.

Zdroj: https://168.hu/itthon/balaton-276004

Čtěte také:

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.