Na co chytat kapry v létě aneb na ryby při tropech

Hrst boilies, jedna z možností na co chytat kapry v létě je právě tato nástraha.
Ilustrační foto:redakce

Mám rád slunce a teplo. Je to pro mě obrovská nabíječka energie, takže jsem rád když se oteplí. Zajedu si na dovolenou s rodinou někam na jih a užívám si to. Na ryby v horku chodím taky. Strávit několik dnů třeba na břehu Labe nebo na rybníku pro mě k létu patří již od mala. Na co chytat kapry v létě je ale někdy dost složitá otázka, kterou si kladu pořád. Na ryby ale jezdím hlavně v létě a je mi přitom strašně dobře.

Kukuřice vede, skoro jako vždy

Ani v létě se nic nemění na tom, že kukuřice patří k tomu nejlepšímu na co chytat kapry v létě. A vlastmě i jindy. Ostatně na ni chytali třeba v Maďarsku velké kapry v dobách kdy ani tam boilies ještě nedošlo, a to byli maďaři o dost napřed proti tehdejšímu Československu.

Kukuřice je použitelná jako nástraha na vlas, na háček i jako krmný partikl. Pro feeder a plavanou se výborně hodí plechovková kuku. Na zakrmení se používá vařená kukuřice. Její výhoda je také v tom, že díky míře uvaření můžete ovlivnit její tvrdost. 

zrnko kukuřice je skvělá nástraha
Kukuřice je jednou z TOP možností, na co chytat kapry v létě. Foto: Redakce

Používat tvrdou kukuřici samozřejmě není vhodné. Uvařit se ale dá jakoby na skus. Al dente kukuřice má výhodu v tom, že trochu selektuje rybu.

Cejnů a zejména těch velkých se nejspíš nezbavíte, odradí to ale úplně malé rybky, kterých je na začátku léta každý revír plný.

Pečivo a rohlíkové boilies

Opět nástraha, jež se spojuje spíš s běžným lovem kapra nebo feederem. Asi ano, ale kdo není líný experimentovat, tak ví, že nic není jednobarevné. Můj známý byl koncem měsíce na soukromce a z hecu chytal jeden prut na rohlík. Během odpoledne chytili na střídku rohlíku 11 kilového lysce.

Kapři jsou vážně aktivní, takže s trochou štěstí si můžete chytit i pěknou rybu na úplně obyčejnou nástrahu. Samozřejmě tam ty ryby musí být a nesmí vám to dřív sežrat násaďák.

Chlebová střídka je též možnost na co chytat kapry v létě
Střídka z chleba nevypadá zrovna bombově ale ryby ji milují. Jde však o nástrahu spíše na menší ryby. Foto: archiv redakce

Pečivo pro lov kaprů (bez cílení na trofejáky) můžete použít jakékoliv. Udělat si rukou těsto lze z:

  • rohlíku a housky
  • toastového chleba

Chleba s kouskem kůrky se hodí pro lov na mlaskačku. Chlebová střídka ale funguje také. Jako zajímavá varianta je pařená houska, která se nechá trochu vysušit a napichuje se pomocí jehly pod vlas. Vydrží trochu déle a je odolnější vůči menším rybám, musí se ale častěji kontrolovat zda nespadla.

Halibut pelety

Klasická halibutka má značnou výživovou hodnotu a ve vodě se rozpouští velmi pomalu. Tvoří se kolem ní takový aromatický obal z něhož se rozptylují drobné kousky do okolí. Výhodou halibutek je poměrně dobrá cena. Napíchnout je musíte jehlou skrz dírku (pro použití jako nástraha jsou nutné pelety s dírkou už z výroby!).

Dají se také rozdrtit nebo rozmixovat pro zakrmení do nějakého mixu. V nouzi u vody stačí strčit do pytlíku pár kuliček a rozdupat nebo něčím roztlouct (raději dál od vody ať neplatíte a nerušíte okolí), získáte tím pár hrubších kousků, jež můžete přidat do PVA nebo partiklu.

Boilie obsahující hodně bílkovin jsou jednou z nejoblíbenějších možností

Bílkovina, zvaní také protein se mnohdy stává měřítkem kvality nástrah. Je pravdou, že v létě se naplňují všechny předpoklady pro použití nutričně cenného boilies i jiných nástrah s vyšším obsahem proteinu ale i jiných látek. V této době jsou ryby fyzicky v pohybu a mají velkou spotřebu energie.

lov kaprů v květnu
.Foto: redakce

Ohřátá voda v revírech navíc napomáhá k šíření aroma těchto nástrah neboť jejich olejnaté složky potřebují k dobré rozpustnosti právě vyšší teplotu. Z boilies jsou oblíbené koule na masové bázi, založené též na rybích moučkách a olejnatých složkách.

Z tohoto důvodu máte výbornou možnost dipovat a používat esence s velkým podílem olejů.

Je to rozdíl oproti zimě, kde se doporučují právě spíše sladké příchutě nebo kořeněné boilies. V létě to ale můžeme použít v podstatě všechno. Na sladké boilies přijdou záběry také. Výhodou léta je mimo jiné i horečná kapří aktivita. 

Po potravě prostě jdou a dokáží si ji najít sami. Krmí se sice hodně ale můžete mít rozkrmených více míst vzdálených od sebe. Ryby projíždí revír více než v chladném období, kdy musíte najít to správné místo a použít například velmi barevnou nástrahu, která upoutá pozornost. V létě bez obav fungují i hnědé nebo jinak přírodně barevné boilies. Na mnoha místech navíc klesá průhlednost vody pod 30 centimetrů a barva přestává hrát roli.

Přiznám se, že nedokážu říct, jaká velikost boilies je nejlepší. Podle mě to je různé dle situace a revíru. Jedna z oblíbených montáží na panáčka s malými kuličkami a jindy chytám klidně s větším boilies. Letos hodlám vyzkoušet trik s velkým boilies, kdy použiji jen půlku případně polovinu velké kuličky (přes 30 mm) s malou kuličkou vedle. 

PVA sáčky jsou také variantana co chytat kapry v létě.
Na kratší vycházky může být zajímavé zkusit zakrmení pomocí PVA. Dají se koupit i hotové. Foto: redakce

Kapří mohou být zvyklý na krmení děleným boiliem a půlku prý berou lépe. Přikrýt malou kuličku polovinou většího boilies je prý také atraktivní, jelikož to rybám prý připomíná.

Oblíbené masové letní příchutě:

  • Krab
  • Mušle
  • Losos
  • Patentka

Léto ve znamení zakrmování partiklem

V létě je krmení potřeba větší množství. Kapři jsou začátkem léta po výtěru, který je fyzicky náročný a mají velký hlad. Pro partikl hraje také ekonomická stránka věci, kdy boilies a pelety vyžadují sáhnout hluboko do kapsy kdybyste jimi měli zakrmovat v silných objemech.

Partikl vychází levněji, zejména pokud si jej sami připravujete doma a navíc ho lze dlouho skladovat  pro použití během sezony,

Jsou ještě názory, že partikl je dokonce lepší než zakrmování pomocí boilies. Pořádně zakrmit partiklem a chytat na boilies určitě funguje. Používá se například pop up trčící zprostřed krmeného koberce. K partiklu se řadí také pšenice a řepka.

Čas použít montáž typu Zig Rig

Jednou z možností, na co chytat kapry v létě, jsou montáže pro lov ve sloupci. Přesun kaprů do sloupce můžeme očekávat už někdy z jara v létě je ale chytání na Zig Rig na svém vrcholu. Neříkám, že to je jediná možnost protože ryby často chytáme normálně u dna. Dost ale záleží na konkrétním místě. Zejména na hlubších revírech, kde nemáme možnost chytat na mělčím úseku je to určitě lepší volba. Zároveň se Zigem dá chytit pár hezkých ryb také přes den i když je velké teplo, zatímco na ostatní montáže to mnohdy ber až večer nebo přes noc do rána.

Na Zig Rig se používá speciální krmení, nikoliv boilies nebo pelety ale vytváří se krmný mrak protože nástraha při něm trčí často v horní vrstvě sloupce a na dno to může být i několik metrů. Pokud chcete opravdu dobrou směs, tak namíchejte konzistenci odpovídající ovesné kaši.

Na první pohled velmi výživná směs, která se ale rozptýlí ještě před dopadem na dno. Mohou v ní být i nějaké pevné částečky ale jen velmi drobná zrnka a vše se musí velmi důkladně navlhčit (minimálně čtvrthodiny nechat odpočívat a sáknout). Krmný mrak to chce vytvořit pravidelně, klidně i 3 – 4 za hodinu jelikož se samozřejmě rychle rozptýlí.  

Čtěte také: Kaprové pruty Delphin: přehled modelů na trhu

Na co chytat kapry v létě je jedna stránka věci, vlastní komfort u vody druhá

Horko u nás v létě bývá hodně přes třicet stupňů. Klade to nároky na přípravu před výpravou. Je důležité abyste si vzali potřebné věci, s nimiž bude letní pobyt u vody příjemnější. Ani horkomilové se totiž nemůžou grilovat na přímém slunci od rána do večera.

Místo na bivak
Při výběru místa na bivak stojí za to vyhnout se stromům, které mohou při větrné smršti spadnout. Foto: redakce

Dostatek stínu a výběr vhodného místa pro táboření

Bivakovat se musí s ohledem na nepřízeň počasí. Ne všude a ne vždycky je bivak povolený ale po pár zkušenostech vím jedno. Nehledejte místo pod stromy. Párkrát nás drasticky vypláchla bouřka a sejmul vítr. Hledat věci ještě padesát metrů v poli ještě není tak hrozné. Ze stromů ale padají větve nebo rovnou padají celé stromy a to je opravdu o krk. Pokud můžu, radši beru místo trochu stranou od větších stromů.

Menší náletové dřeviny a křoviska tolik nevadí, to vás nejspíš nezabije. Stín si zajišťují bivakem a beru sebou i brolly (deštník na ryby) případně když jedeme ve více lidech, tak i klasický slunečník s logem nejmenovaného pivovaru. Takhle si ale troufáme rozbalit tábor jen tam, kde není s pobytem u vody na víc dní problém.

Horký letní den na pískovně.
Horký letní den na pískovně. Foto: redakce

Voda a chlazení potravin

Chlaďák na pití a potraviny je užitečná věc. Na jednom oblíbeném fleku máme za zadkem přítok v podobě chladnějšího potůčku vtékajícího do údolní nádrže. Lepší chlazení na nápoje, aby člověk pohledal. Jinak se to musí vlézt do boxu.

Vody si raději berte dostatek. Dva litry na osobu je samozřejmě málo. Pitný režim je důležitý a nedá se dohnat například jen pivem, které máte v chlaďáku nebo v soudku když jste lépe vybavení jako občas my:)

Repelenty a opalovací krémy proti úžehu nebo jedno vychlazené?

Jezdíme na revíry, kde je klid. Znamená to taky nulovou infrastrukturu a žádné sekání trávy. Rybařina jako pobyt v přírodě má svoje kouzlo. V létě to ale znamená komáry a klíšťata.

Funguje proti nim dlouhé oblečení – kalhoty a dlouhé rukávy.

V horku to nenosím rád, takže můj pobyt u vody v sandálech a kraťasech provází neustálé natírání se. Opalovací krém je jasná věc. Horší to je s repelenty, které ty mrchy k večeru stejně ignorují.

Větší problém představují ale klíšťata. Od manželky pracující jako zdravotní sestra znám spoustu příhod od infekcí pocházejících z těchto breberek. Dlouhý oděv proti nim funguje, stejně tak je dobré vzít si repelent.

Klíště ještě nemá rádo vitamín B. Ten se nachází v pivu. Kdo pije alespoň jedno orosené denně, nebude mít tolik klíšťat. Tato lidová moudrost možná funguje. V přiměřeném množství rozhodně neškodí. Kromě repelentů bych ještě využít horka a párkrát denně se smočit ve vodě. Klíště není vodní tvor a možná se vám jej podaří smýt z těla ještě než se zakousne.

Další nezbytný doplněk je čepice a sluneční brýle. Úpal a odlesky od hladiny jsou taky nepříjemné.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.