Chytání kapra na Zig-Rig je skvělé během léta

Chytání kapra na zig-rig může být neuvěřitelně efektivní v horkých letních měsících. Ryby se obvykle zdržují ve středních vrstvách vody nebo poblíž hladiny.

Neznamená to, že je nemůžete chytit u dna, ale… Je škoda to nezkusit tam, kde ryby zrovna zřetelně tráví nejvíc času.

Zig Rig je vcelku aktivní metoda, při které se máte co ohánět.

Krmit budete muset v pravidelných odstupech, protože jde o způsob lovu vyžadující udržování krmného oblaku horních vrstvách vody a ten dlouho nevydrží.

S tím se pojí také potřeba namíchání vhodné směsi šité na míru pro zig.

Směs je řidčí a obecně se konzistencí liší od běžných směsí a mixů určených na dno.

Tady je cílem vodu zakalit mrakem skládajícím se z různých částeček, které se vznáší nebo velmi pomalu klesají vodou.

Jde o lehké sypké krmivo, často doplněná tekutým boosterem nebo jinou tekutou složkou, které dohromady vytvoří zdaleka viditelný oblak ve vodním sloupci.

Můžete přidávat skoro cokoli, hlavně aby to byla jemná frakce (malé a lehké drobečky), která bude co nejdéle viset ve vodním sloupci – rozemletou vařenou kukuřici, ovesné vločky, rozemleté boilies a další.

Jakou směs na Zig Rig??

Vhodnou řídkou směs si asi dokáže namíchat snad každý rybář, který je zvyklý s krmením pracovat. Směs musí být jemná a s řídkou konzistencí oproti klasickému krmení na dno. Případně může fungovat tak, že se jemné částečky a tekutina uvolňuje ze dna směrem nahoru.

Využít můžete také komerčních směsí a Zig mixů jako například Mikbaits Zig mix:

Mikbaits Zig mix 1kg - Zig mix

Kvalitní tekutá složka hraje při lovu na zig-rig velkou roli. Chcete-li vytvořit mrak ve vodě, tak určitě musítw něco tekutého do směsi zakomponovat.

Už jen z fyzikálního hlediska to tvorbě pořádného zákalu pomůže nejvíc. Vizualně i aromaticky navíc zvýrazňuje vaši lovnou oblast a tím přitahuje zvědavé ryby z okolí.

Příkladem může posloužit Jet Fish Zig Smoke Booster, který stoupá sloupcem nahoru. Stačí booster řádně protřepat, a poté přidat do zig mixu nebo nalít na boilie či pelety.

Ve vodě se začne uvolňovat nápadný a silně aromatický mrak, který stoupá ode dna směrem k hladině.

Jet fish zig smoke booster 250 ml - krill

Tip: Přidávejte jej do směsi také těsně před nahazováním. Pokud chcete dosáhnout zvýšené atraktivity, nalijte trochu před tím, než zavřete spomb.

Krmit je nutné v pravidelných intervalech

Na začátek je třeba nahodit alespoň 10 spombů, a pakdoplnit po 3 spombech každých dvacet minut během celého lovu! Velmi jednoduché ale trochu pracnější než jen nahodit a čekat. Na druhou stranu, rybolov tímto stylem velmi rychle utíká.

Volba hloubky (výšky) umístění montáže

Zig Rig spočívá v lovu ve sloupci. Nejčastěji velmi blízko hladině.

To vyvolává otázku, jak vysoko nad dno nástrahu umístit. To je nutné ozkoušet.

Dobrým východzím bodem je třetina hloubky na lovném místě. Pokud je hloubka 6 metrů, nastavte návazec na délku 4 metrů – nástraha se houpe čtyři metry nad dnem a dva metry pod hladinou.

POsléze můžete jít ještě blíž k hladině. Dobré je zkusit odlišnou hloubku hned na druhém prutu. POkud je vás rybářů víc společně, může si každý dát jinou hloubku a po prvních úlovcích nastavit tu, která funguje.

Návazec na Zig Rig nesmí svojí hmotností stahovat montáž dolů

Stěžejním prvkem je montáž v kombinaci s nástrahou. Ty musí zajistit, že celá sestava bude trčet nahoru. Zní to jednoduše ale má to háček. Ne každá nástraha má schopnost udržet třeba pět metrů návazce v prostoru.

Klíčem je tedy dostatečně nosná nástraha a vhodný typ vlasce, který ji nepřetíží. Pokud zkoušíte prvně, je potřeba mít jistotu, že vše funguje. Nejhorší je, když sestava zdánlivě drží ale po čase nenápadně sklesá. Nejsnazší je samozřejmě koupit přímo Zig Rig návazcový vlasec, jenž je pro toto vyuyžití předurčený.

Abyste se nemuseli trápit s řešením návazců, můžete zkusit nastavitelný návazce hotové z obchodu, zde jste pak limitováni jen délkou v níž je návazec vyroben.

Otázka nástrah vhodných pro Zig Rig

Používají se nástrahy například pěnové nebo vhodné plovoucí boilies Pop-Up.

Nástrahy na Zig Rig

Velmi dobře funguje žluto-černá barva, což jsou nejčastěji pěnové kuličky jejichž spodní polovina je černá kvůli lepšímu kontrastu pro rybu pohybující se pod nástrahu a žlutá, která je výrazná při pohledu zhora, oproti dnu.

Čtěte související články:

Zig Rig – montáž pro lov kapra ve sloupci

Boilies: nástraha (nejen) pro lov trofejních kaprů 30 kg+

Spice Queen Krill: tip na zajímavou nástrahu pro lov velkých kaprů po celý rok

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.