Kam na kapry na svazovku v roce 2021?

Labe je řeka plná štik, candátů i jiných ryb

Sezóna se pomalu rozbíhá a doufám, že od jara už nebude problém vyjet na ryby kamkoliv po naší krásné vlasti. Kam na kapry vyrazit pokud nechceme na soukromý revír?

Česká republika je kaprovi zaslíbená. Původně nepůvodní druh se dnes vyskytuje úplně všude a nezřídka se najde i na vyloženě pstruhové vodě. Není příliš náročný na podmínky ani kvalitu vody. Z toho plyne několik věcí. Minimálně můžeme prohlásit například, že:

  • Kaprů je v Česku habaděj
  • Téměř všude lze chytit většího kapra

Doba ale dost pokročila. Ještě tak před dvaceti lety byla sedmdesátka trofejní ryba, dnes na této míře naše představy o velkých kaprech začínají. Sedmdesátníka opravdu skrývá kdejaká louže. Jaké revíry jsou ale známé opravdu velkými rybami?

Kam na kapry sMikbaits DVD Pod Hladinou za kapry a amury

Kam na kapry na českých a moravských řekách

Lov kaprů na tekoucí vodě je vždycky trochu něco jiného než na stojáku. Dříve byly řeky povodí Dunaje a dalších východních toků domovem satana, původního kapra jenž se postupně v kulturních podmínkách změnil na klasického kapra, známého z rybníků. I u nás lze někdy na delší formu kapra narazit, není to ale zdaleka pravidlem. Přesto jsou naše větší řeky doslova nekončící zdrojnicí trofejních úlovků kapra obecného.

Řeka Labe je kaprový ráj (ne ovšem kaprařský)

Labe je naše největší řeka, která navíc drtivou většinu toku má nížinný a regulovaný charakter. Už od Jaroměře jde o línou řeku, která se znovu rozeběhne jen kolem Přelouče a pod Ústím nad Labem.

Labe je prakticky na celém toku, od zmíněné Jaroměře až po státní hranici, perspektivním tokem pro lov velkých kaprů. Labe je z podstatné části tvořenou kaskádou jezů, které zvyšují objem vody v korytě a vytvářejí prostředí vhodné pro tento druh ryb (zatímco mnoho dalších druhů nám za regulaci moc nepoděkuje).

Například největší jez v Ústí nad Labem – Střekově vytváří nádrž o objemu několika desítek milionů kubíků vody v délce asi dvaceti kilometrů, čímž si nezadá se spoustou menších přehrad.

Pozitivní zpráva je, že velké kapry na Labi najdete téměř všude. Snad není místo na Labi, kde na velkého kapra není šance. Konkrétní výběr fleku je samozřejmě závislý například na ročním období atd.

Nedá se ale říct, že velké ryby chytíte jen u Mělníka, Kolína nebo kdekoliv jinde. Kapři jsou prostě všude, a nejenom oni. O velké exempláře není nouze.

karel nikl kam na kapry
Lid versus rybáři na Labi

Ohromný boom kaprařiny na Labi, který začal v devadesátých letech má ale jednu zásadní nevýhodu. Jako vždy se stalo to, že sem začali jezdit všichni. Dřívější smrdící řeka se stala mekkou všech kaprolovců. Jezdí sem všichni místní, celá Praha. Dokonce aj moraváci s demižonem přicházajú.

Tip: hezký článek a video o retro lovu na Labi vydali v magazínu Chyť a pusť (odkaz)

Nic proti tomu, dopadlo to ale jako vždy. Všude strašně bordelu a odpadků, které po některých partách zůstávají. To se samozřejmě nelíbí místním ani majitelům blízkých pozemků.

Okolo Labe se to teď hemží zákazy vjezdu. Nebudu ani počítat kolik měst v Polabí zakazuje nocování u vody. Velký problém už je bivakování od Litoměřic dál. Celá oblast spadá pod CHKO a chodí tam hlídkovat kromě RS i stráž ochrany přírody a bůhvíkdo ještě.

Zároveň je Labe dálnice pro cyklisty a tak se nám objevil v rybářských potřebách nový sortiment – trakaře na převoz vybavení, neb autem qodě se jen tak nedostanete.

Když to shrnu, na Labi je krásně. Pokud ale chcete jako dosud v pohodě rybařit několik dní na jednom fleku, tak je to vážně problém a na pár zbylých místech k parkování zákaz visí ve vzduchu kvůli bordelu na břehu. Někteří koumesové si navíc od povodí pronajímají pozemky, které pak prohlašuji za soukromé a nechtějí tam protizákonně nikoho pustit, což je úplně poslední kapka.

Morava a Dyje

Nesmíme zapomenout ani na moravské toky. V tomto ohledu jsou legendární destinací moravské veletoky úmoří Černého moře. Musím říct, že o chytání na těchto řekách jsem četl mnoho a slyšel ještě víc. Předpokládám že hlavně dole u hranic to bude úplně jiná pohádka než na řekách ve středu Čech. Velkých ryb je zde jistě dost a doufám, že to tak dlouho zůstane. Snad někdy zkusím i osobně.

Vltava

Kdyby Bedřich Smetana chodil na ryby, tak by do své skladby z cyklu Má vlast určitě zakomponoval úlovek nějaké pořádné ryby. V jeho době dost možná lososa, kterých bylo stále ještě dost od ústí do Labe až po Šumavu.

na dravce můžeme i přímo v centru Prahy. Kam na Kapry?
V centru Prahy lze chytat buď z lodi nebo z pražských ostrovů

Dneska máme s lososem smůlu, leda v Makru. Vltava je ale pořád docela zajímavá řeka. Myslím tím teď opravdu tu tekoucí část zhruba od Vraného až po Mělník. Zejména pod Prahou si nezadá úlovky s Labem. Pěkné ryby můžete chytit i v Praze. Je o tom dost videí i článků, například u Lukáše Krásy na blogu.

Čtěte také: Kaprové pruty Delphin: přehled modelů na trhu

Berounka – řeka Oty Pavla

Věděli jste, že původně se Berounka jmenovala Mže? Poslední dvě století se ale od Plzně používá název současný. Na Berounce je aktuálně poměrně dost pěkných kaprů. Nelze zde tak často očekávat úlovky přes dvacet kilogramů, to je už vážně klika. Menších ryb je ovšem nemálo a ta příroda kolem je daleko hezčí než průmyslové scenérie kolem velkých řek.

Na dravce můžeme i na Berounku v Praze. Berounka je i dobré místo kam na kapry-
Romantická zákoutí známých míst na dolní Berounce

Kam na kapry na velké přehrady

Jedním z hlavních míst, kam na kapry jezdí nejvíce rybářů jsou přehrady. Prakticky každá přehrada obsahuje velké kapry. Většinou platí, že čím větší tím víc a těžších. Na takových revírech ale není snadné zkušenou rybu chytit.

Vodní nádrž Rozkoš

Legendární východočeské moře bylo vyhlášeným revírem hlavně před revolucí. Odsuď pocházel i dlouholetý rekord kapra 29 kg v Československu a později v České republice. Zdá se že sláva již trochu ustoupila. Obřích kaprů je zde ovšem stále dost. Problém je trochu najít dobrý flek, jelikož pro rybaření je vyhrazeno několik dlouhých úseků, které jsou dost plné hlavně o víkendech. Na zbytku míst se lovit nesmí.

Nezapomeňte také, že Rozkoš jsou vlastně dvě přehrady. Zhruba třetinu nádrže protíná nenápadná hráz, která obě části rozděluje. Na podzim se stává, že dojde k vypuštění jedné z nich. Voda ustoupí až o desítky metrů a rybář nemá v této části šanci se vůbec dostat k hladině, natož chytat.

Nechranice a kapři

Černý kůň českých kaprových přehrad je pro kapraře z jiných regionů méně známým místem. Velká přehrada pod Krušnými horami je plná nejen velkých kaprů ale hlavně dravých ryb. Je to však velmi těžká voda, která svými náročnými podmínkami může připomínat trochu Lipno. Dostat se na kobylku velkému kaprovi není tak snadné jako na kanalizovaném Labi.

Novomlýnské nádrže 

Jedny z legendárních revírů předchozí generace rybářů. Právě Nové Mlýny byly spolu s Rozkoší místem, kam na kapry nejčastěji vyjížděli první nadšenci s boilies.

Ani dnes vás nezklame velikostí ryb, i když bájné doby jsou samozřejmě pryč. Z nádrží se ale stává trochu Disneyland s atrakcemi, což na některých místech pohodě při rybaření příliš neprospívá.

Kam na kapry 3D kap?i pod hladinou

Vltavská kaskáda

Psát cokoliv o přehradách typu Orlík a Slapy nebo Lipno nemá asi smysl. Všechno se o nich ví. Velké ryby jsou tam také, ne vždy je to ovšem jednoduché rybaření. Na velkých nádržích navíc hrozí opět lehký nedostatek míst, jelikož zájemců o využití vodní plochy je hodně a nejenom z řad rybářů.

Štěchovice jsou vhodné zejména pro přívlač z lodi. Kam na kapry
Typický obrázek vltavských přehrad

Samozřejmě zajímavých míst, kam na kapry vyrazit je daleko více. Nebudeme se o nich ale šířit. Buď o nich ani nevíme, nebo víme moc dobře ale chceme tam klid a také nehodláme riskovat, že nám místní budou chtít propíchat gumy kvůli propáleným flekům. Je to někdy těžké…

Kaprů je v Čechách i na Moravě dost a najít hezké místo, kam na kapry s dobrou šancí na trofejáka, není vůbec těžké.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.