20 kg štika z volné vody, hledat trofejní dravce pomáhá echolot (video)

Evropské štiky na americké nástrahy
Ilustrační foto: redakce

Zajímavý úlovek štiky obecné uvidíte na tomto videu, které rybář natočil minulý rok na jaře v Nizozemsku.

Vyznavači lovu dravců mají tuto západoevropskou zemi v hledáčku již delší dobu. Cesta do Nizozemí trvá výrazně kratší dobu než do Skandinávie, povolenky jsou snadno dostupné i turistům a hlavně velikosti tamějších dravců jsou pro českého rybáře doslova zjevením.

Velké štiky, candáti ba i okouni nejsou žádnou výjimkou. Trofejních ryb je zde opravdu velké množství. Zkušenosti ovšem ukazují, že ani tak není úlovek samozřejmostí. O tom by mohli vyprávět i závodníci, kteří se zde účastní velkých lodních závodů. Přes náročnost chytání se ale v Holandsku opravdu dá očekávat hodně velká šance na úlovek životní ryby.

Příkladem je náš oblíbený skandinávský rybář Rasmus Thostrup Christensen, který z rodného Dánska rád vyráží i právě do Nizozemského království a ostatních okolních zemí.

O autorovi videa

Zmiňovali jsme jej například v souvislosti s pelagickým candátem, který vážil 15 kg. Na tomto videu se však můžete podívat na štiku, která měla hmotnost 20 kg. Také v tomto případě jde o pelagickou rybu z volné vody.

Rasmus Thostrup Christensen se narodil v roce 2000 a od té doby je vášnivým rybářem. Už od malička ho jeho otec bral na ryby a ve věku 8-10 let začal svou vlastní „rybářskou kariéru“. Trávil mnoho hodin na dánském pobřeží, lovil velké mořské pstruhy, ale jeho hlavní vášní je lov obrovských štik a candátů pomocí speciální metody cíleného hledání velkých dravých ryb na volné vodě pomocí echolotu.

„Candát je záhadný tvor, který neustále mění své stravovací návyky a náladu. Tím mě nutí adaptovat se na různé situace a stávat se lepším rybářem. Tahle technika mě žene dopředu víc než cokoli jiného. Ten pohled na obrazovku, když se objeví obrovská ryba, vytváří neuvěřitelnou koncentraci, která existuje jen v tom okamžiku. Oddělovat malé ryby od velkých a chytat méně ryb, ale s mnohem vyšší průměrnou váhou, udržuje mou motivaci na vrcholu.„, píše Rasmus ve svém medailonku v rámci týmu Westin.

Pelagický lov s pomocí echolotu je velmi oblíbený ve Skandinávii a Západní Evropě

Velkou výzvou při lovu pelagických ryb je jejich nalezení. Jak lze dosáhnout tohoto cíle? Nejrozumnějším přístupem se zdá být využití vhodného rybářského echolotu.

Pokud jste fanoušci videí zahraničního přívlačového rybolovu, možná jste o této metodě již slyšeli. Tuto techniku využívají především rybáři ve skandinávských zemích. Na rozlehlých jezerech se nejen loví obří štiky, ale také zde můžete najít trofejní candáty.

Nicméně, dostat se k těmto rybám je poměrně obtížné, respektive jejich nalezení není ani při relativní hojnosti bez práce. Zde je rybářům nápomocný rybářský echolot neboli sonar. Rybáři jednoduše projíždějí po jezeře a sledují obrazovku, aby objevili velkou rybu.

V našich podmínkách velkých přehrad by to samozřejmě mělo fungovat také, pokud tedy dokážete velkou dravou rybu identifikovat mezi velkými kapry, kterých je u nás přece jen násobně více.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.