Jak vybrat feeder na řeku či rybník

jak vybrat feeder a halvně Jaký naviják na feeder .
POhoda na feederu

Víc ryb za kratší čas, takový je hlavní rozdíl feederu od běžné položené. Pokud to tedy bere. Feederové pruty za posledních patnáct let skoro vytěsnily staré bobkaření a zírání na policajta vystřídalo zírání na špičky. Jak vybrat feeder pro konkrétní typ lovu a revíru se dočtete právě zde.

Feeder je velmi napínavý způsob lovu. Nezbedná špička se každou chvíli pohne a rybář nikdy neví, kdy se více ohne a přijde ten pravý záběr. Oproti starému stylu lovu na krmítko je daleko efektivnější, nepamatuji se za poslední roky na vycházku, při níž bych nechytil aspoň cejna nebo plotici. 

V tomto je feeder trochu jako plavaná. Ryb je hodně, člověk ale musí rozumět tomu co se děje ve vodě a jak nebo čím krmit. Tento článek se bude věnovat hlavnímu náčiní pro lov na feeder, kterým jsou speciální pruty s citlivou špičkou. Jak vybrat feeder je totiž věc, která trápí nejen začátečníky.

Feederový prut můžete zakoupit i jako kompletní set s navijákem a dalšími doplňky:

Carp expert prut set advancer method 3,6 m 50-100 g

Správný výběr prutu na feeder naštěstí není taková věda, jak se může zdát na první pohled. Není zde navíc takový marketingový tlak jako u kaprařiny, a tak se dá pořídit feeder již od pěti stovek. Rozhodně si ale nesnažte namluvit, že nejjednodušší možností, jak vybrat feeder je koupit jakýkoliv prut kolem 3,6 metru s vrhací zátěží okolo 100 – 120 gramů, která poskytne dodatečnou rezervu na všechny situace. (Ačkoliv takové pruty často patří mezi nejžádanější. Aktuálně se hodně prodává například Delphin Magma M3 Medium)

Někde takový prut může být super, jinde ale moc ne. Feeder je hlavně zábava, a tak je lepší využít široké nabídky, která umožňuje vybrat přesně to, co vám umožní si rybaření nejvíce užít.


Pruty je potřeba vybírat zejména podle místa lovu. Je rozdíl chytat na feeder kapry někde na Dolním Labi nebo bílou rybu na malém rybníčku. Pro obě situace je vhodnější jiný vercajk.

Základní dělení prutů na feeder

Všimněte si, že hlavním parametrem je vrhací zátěž. Samotná délka prutu má také vliv, ale ne až tak klíčový. Proto budeme vycházet hlavně z gramáže.

  • Picker – do 30 gramů (tyto pruty jsou většinou kratší kolem 3 metrů). Pruty pro lov bílé ryby a menších kaprů. Často se používají pro příbřežní lov na rybníčku, slepém rameni a menších řekách, kde je výhodou kratší délka. Vzhledem k nízké gramáži se s nimi chytá často bez krmítek a směs se hází rukou jako u plavané.
  • Light feeder – do 60 gramů. Toto jsou vcelku univerzální proutky na stojaté vody a pomalé řeky. Nejčastěji se prodávají v délce 360 centimetrů. Menší krmítko lze nahodit většinou do padesáti metrů od břehu.
  • Medium feeder – do 100 gramů. Univerzální prut na stoják i na řeku. 
  • Heavy Feeder – do 120 gramů velmi oblíbené pruty na lov kaprů. Umožňují použít již dosti velká krmítka nebo zátěže do silného proudu.
  • Extra Heavy Feeder – nad 120 gramů. Těžkotonážní pruty například do silného proudu na velkých řekách nebo při vyšším průtoku.
fedeer v proudu
Matrix Aquos patří na velkou přehradu nebo řeku. 120 gramů, 4,2 metru délky – dlouhý nához a pohoda v proudu i vlnobití.

Délka prutů na trhu se pohybuje v klasickém rozmezí 3,9 metru. Zajímavé je někdy sledovat akci prutu. U těžších feederů je spíš rychlá ve špičce, což umožňuje snazší náhozy s těžkým krmelcem. Každopádně to skoro nemá cenu řešit, neboť tento parametr se u některých výrobců (Daiwa) ani neuvádí v prospektech.

Feederové špičky

Když jsem přemýšlel, jak napsat tento článek co nejvíce stručně, tak jsem došel k názoru, že nemá cenu příliš pitvat materiály a technologie. To ať si dělají kapraři nebo vláčkaři. Většina prutů na feeder se jako všechno ostatní vyrábí z uhlíku, snad s výjimkou pár kompozitních modelů.

Materiály blanku většinou začínající feedrista zná z ostatních způsobů rybolovu. Co je nové, to jsou špičky. Ty barevné konce prutů, jež k fedeeru neodmyslitelně patří. Feederové špičky slouží jako signalizátor záběru. Při náhozu nebo zdolávání jsou poddajné a na jejich zlomení potřebujete hodně talentu. Příliš často se nelámou a když už, tak většinou nebývá problém sehnat náhradní.


Feederové špičky můžete klidně zlámat, náhradní stojí od stovky

K většině prutů jich dostanete hned několik. Každá má jinou barvu podle zátěže. Nejčastěji od bílé, přes zelenou až po tužší červenou. V lepším případě jsou špice popsány také číselným údajem v uncích.

Volba špičky záleží nejen na hmotnosti krmítka. Musíte také vzít v úvahu sílu proudu. Při náhozu je pak nejlepší zpočátku moc nešvihat ať si zvyknete použít přiměřenou sílu, která špičce neublíží.

Jak vybrat feeder podle typu revíru

Jak jsem již zmínil, prut se nejlépe vybírá podle toho, kde chytáte. Malý rybník vyžaduje úplně něco jiného než rychle tekoucí řeka.

Rybníčky, slepá ramena, úzké říčky

 Pro malé revíry, kde se chytá hlavně bílá ryba a menší kapr postačí lehký picker v délce do  tří metrů. Ryby zde jsou menší a i případného půlmetrového kapra nebo cejna v klidu zdoláte. Nahazovat daleko nemusíte neboť ryby se beztak krmí hlavně v pobřežních zónách. 

Rybníky s větší plochou

Větší stojatá plocha vyžaduje delší náhozy. Můžete zde také chytit výrazně větší kusy zejména co se kapra týče. Pro univerzální chytání to chce prut kolem 100 gramů a v délce 360 cm.  Stejný prut postačí také na střední řeky typu Berounky, Jizery, Moravy atd.


Muškaření Berounka v Praze. Jak vybrat feeder na tuto řeku?
Berounka slušně teče i u Prahy. Platí snadná rovnice: rychlejší voda = tužší prut

Rychlé velké řeky nebo obří přehrady

Lipno, Nové Mlýny, Rozkoš, Nechranice a podobné nádrže už mohou být docela výzva s velkým vlnobitím. Stejně tak třeba proudné úseky Labe a Dolní Vltavy. Do takový podmínek potřebujete silný prut klidně v délce 390 centimetrů, kterým dokážete nahazovat patřičně těžké krmítko na dostatečnou vzdálenost.

Čtěte také: Feeder na řece

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.