Jakou barvu vlasce na kapry zvolit?

jakou barvu vlasce na kapry

Jednou z častých otázek je jakou barvu vlasce na kapry zvolit. Někdo to řeší méně, někdo více. Zda to hraje roli je samozřejmě také otázka, podívali jsme se ale na nejčastější doporučení, která ohledně tohoto parametru jsou k nalezení.

Kapr může být za určitých okolností poměrně plachou rybou, přičemž je známo, že barvy určitým způsobem rozlišuje a to dokonce i za špatných světelných podmínek. To je například důvod, proč se některé nástrahy, jako třeba pop-up boilies, často dělá ve výrazných barvách. 

Vlasec vedoucí vodou je samozřejmě nápadný. Ryby do něj mohou narážet, přejíždět přes něj a v dostatečně čisté vodě samozřejmě vlasec ryba samozřejmě dobře vidí. Zde pak může barva vlasce sehrát zajímavou roli. Asi nemá cenu měnit návin podle toho, kam se chystáte jet na ryby. Zahraniční zdroje ale uvádí například tyto doporučené barvy do různých podmínek:

  • čistá voda – průhledná, čirá (překvapivě)
  • kalná voda – žlutá a zelená
  • hlubší voda – cihlově červená – údajně se stává méně viditelnou s rostoucí hloubkou

V praxi ale stejně nakonec bude viditelnost vlasce pod vodou záviset nejen na tom jaká je voda. Svoje hledisko zde sehraje ještě úhel pohledu, který kapr vůči vlasci zaujme. Pokud se bude dívat na vlasec spíše od spodu a v pozadí bude mít světlo nad hladinu, může být paradoxně velmi světlý vlasec méně nápadný.

Proč? Protože na světlém pozadí denní oblohy bude méně nápadný vlasec s nižším kontrastem. Může to být čirý monofil nebo poměrně světlé vlasce.

Výrobci oblíbených kaprových vlasců ale dávají přednost především nejrůznějším tmavším odstínům či camo zbarvením. Důvod je prostý, vlasec většinou poslední úsek před montáží leží poměrně nízko nad dnem. Proto bývá výhodnější méně výrazné či maskovací zbarvení, pokud tedy není dno vyloženě světle zbarvené.

Giants Fishing Vlasec Luxury Carp High-Visibility Green

Jaké barvy nabízí výrobci oblíbených značek

Problém jakou barvu vlasce na kapry zvolit musí řešit také výrobci. Nabídka těch “lepších” kaprových vlasců není tak rozsáhlá. Proto je možná zajímavé podívat se na barvy, které vyráví přímo známé značky. Zde je seznam oblíbených vlasců a jejich barev:

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.