Lov kaprů na jaře: 8 tipů na začátek sezony

lov kaprů na jaře

Venku to vypadá všelijak. Nedávno se zdálo, že jaro přebírá vládu. Nyní se přes noc hluboce ochlazuje, jaro se ale blíží a věřím tomu, že v březnu budou dny s teplotou atakující dvacítku. K vodě to vytáhne spoustu z nás. Lov kaprů na jaře se řídí ale nejen jarním počasím, nýbrž i také teplotou vody a dalšími vlivy.

V následujícím článku přinášíme několik tipů, jak lov kaprů na jaře učinit zajímavějším.

Boilies pro lov kaprů na jaře musí obsahovat dostatek proteinů

Protein, alias bílkovina je vysoce výživnou látkou. Proto jsou nástrahy s vysokým podílem proteinů považovány za výživově hodnotnější. Platí zde stará a známá teorie, že kapr dá takové nástraze přednost. Teplota vody na začátku jara sice může být mnohdy velmi nízká. Čas boilies do studené vody ale pomalu a jistě odchází, takže se můžeme vrhnout na výživné boilies s vyšším podílem živočišných složek.

Menší průměr boilies a menší velikost háčků začátkem jara

Stejně jako u krmení v této době, i v případě nástrah platí, že méně je někdy více. Průměr boilies v tuto dobu se může pohybovat například do 12 – 14 mm i méně. S tím souvisí použití menších háčků, které se hodí k této velikosti koulí.

Menší háček znamená nejen menší nenápadnost ale také delikátnější prezentaci protože malý háček je logicky výrazně lehčí, čímž napomáhá přirozenější nabídce nástrahy, To přesně se na jaře hodí!

lov kaprů na jaře

Neutrálně vyvážené nástrahy na měkkém návazci

Móda fluo návazců má svoji logiku. V brzkém jaře ovšem má smysl zkusit opačný přístup. Měkký návazcový materiál a neutrálně vyvážené boilies jsou zajímavá kombinace, kterou snadno nasaje i opatrný nebo ještě zimou zpomalený kapr.

Neutrálně vyváženou nástrahou může být boilies ale také například oblíbené wafters.

Zakrmujte střídmě PVAčkami

Říká se, že dokud voda není prohřátá tak není nutné mnoho krmit. Snadný způsob, jak krmit pro lov kaprů na jaře, je spoléhat převážně na PVA. Sáčky, sticky a další formy PVA materiálů vám umožní dostat malé množství krmení do vody a zaručí, že bude přesně v blízkosti vaší nástrahy.

Připravte si co nejlepší PVA směs obsahující peletky, stick mixy nebo vhodného partiklu na ryby. Výživově atraktivní směs s výrazným aroma má šanci na úspěch téměř vždy, jelikož během přechodného období rozvíjejícího se jara se ryby pohybují na daleko větším území než během zimy či naopak léta.

Sice to dělá trochu problémy s jejich nalezením, zkuste to ale brát pozitivně. Můžete si být jisti, že dřív nebo později proplují ve vaší blízkosti. Ryby rejdí prakticky všude, váš úkol je nalákat projíždějící ryby na lovné místo. Tam už čeká vaše nástraha.

Jsou na revíru mělčiny? Zkuste se na ně zaměřit!

Zejména na stojatých vodách se voda prohřívá velmi rychle. Mělčiny mohou být již velmi brzy plnější ryb, než by se dalo očekávat. Mělké úseky a partie rybníků mohou být zajímavé. Sledujte projevy ryb, možná budete překvapeni, že projevy kaprů dokážete snadno lokalizovat.

Mně se osvědčily mělká místa dobře chráněná před studeným větrem. Na rybnících může jít o místa s příbřežní vodní vegetací, kde se dá často chytat velmi blízko břehu.

Zkuste experimentovat s chytáním na Zig Rig

V jeden moment se ve vodě cosi zlomí a kapři začnou vyjíždět k hladině. Někde to vidím již začátkem dubna, jinde zase daleko později. S teplotou vody to asi souvisí ale nejsem si jistý, zda to je čistě jen o tom. 

Dobrá zpráva ovšem je, že kapry u hladiny můžete snadno vidět hlavně za slunečných dní. Nechci říkat, že se kapr přímo vyhřívá. Oproti klasickému jarně-letnímu zevlování ryb u hladiny je to přece jen jiné. 

Často vidím kapry u hladiny spíše rychleji proplouvat odněkud někam. Zjistil jsem ale, že není úplně málo kaprařů, kteří docela brzy na jaře nasadí Zig Rig. Montáž pro lov skoro až u hladiny se může zdát spíše jako letní záležitost, což nejspíš bude pravda. Při výskytu kaprů blízko pod hladinou to ale můžete zkusit.

Z vlastních pokusů ale musím dodat, že to není snadné. Najít správnou hloubku bývá těžší než v létě. Jestli chcete zkoušet Zig jen na jednom prutě, tak to radši pusťte z hlavy. Ideální je alespoň ve dvojici vyzkoušet na každém prutu trochu jinou hloubku. Tříprutové soukromáky jsou pro tyto pokusy nejlepší místo.

stojan na kapry

Aminokyseliny do všech ročních dob

Stejně jako každá korba z lokální posilovny i kapraři ví, že nutriční hodnota potravy hraje důležitou roli. Po zimní dietě si kapr rád smlsne na bohaté stravě. Jedním ze způsobů jak do návnad a nástrah dostat více nutrientů je použití aminokyselin.

Aminokyseliny jsou snadno dostupné a v podstatě jde o nadupanou směs proteinů, vitaminů a dalších látek, které posunou hodnoty o něco dál správným směrem. Nestojí ani zas tak moc peněz.

Nejčastěji se amino komplexy užívají ve formě různých tekutých potrav, které lze použít na boilies, pelety a další návnady a směsi.

Při velmi studené vodě zkuste boilies založené na ptačím zobu

SItuace na jaře se hodně liší revír od revíru. Zatímco na stojáku už kapři hodují skoro v “letním režimu”, například řeky nebo nádrže se studeným přítokem na tom mohou být dost zle.

lov kaprů na jaře
Jarní Labe může být ovlivněné přítokem studené vody z horských oblastí

Studená voda nebo takzvaná sněhovka není mezi rybáři oblíbená a ani rybám to na aktivitě nepřidává, V takovém případě bývá skoro nejjednodušší se sbalit a jet jinam. V této zemi ani obyvatelé horských oblastí většinou nemají více než 30 – 60 minut jízdy daleko na vhodný stoják.

Pokud přece jen musíte chytat na místě se studenou vodou, tak to chce rychle pracující nástrahy. To jsou například boilies založené na ptačím zobu. Jeho struktura pomáhá rychlejšímu rozpadu v chladu. Zároveň má slušnou výživovou hodnotu a nesytí rybu tak rychle jako jiné druhy nástrah a návnad.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.